گوشی همراه یا دستگاه استراق سمع
آیا آی‌فون 6S ابزاری برای جاسوسی از کاربران است؟
اپل سال‌ها است در ارتباط با مسائل پیرامون امنیت و حریم خصوصی کانون توجه کارشناسان و کاربران است. نگرانی‌ها از زمانی آغاز شد که اپل اعلام کرد برای کارکرد بهتر تلفن‌ همراه و ویژگی‌های عرضه شده همراه با آن به داده‌هایی نیازمند است. به‌طور مثال ویژگی Hey Siri دیگر نیازی به روشن یا فعال بودن دستگاه ندارد. ویژگی جدید به‌گونه‌ای است که دستگاه شما همواره در وضعیت فعال بوده و آماده سرویس‌رسانی است. با ورود ابزار جدید اپل موج جدیدی از نگرانی‌ها برخواسته است. اگر تمایل ندارید داده‌های شخصی خود را نگه‌داری کرده یا ترجیح می‌دهید این اطلاعات تا حد ممکن ناشناس باقی مانده یا به‌طور کل تمایل دارید ناشناس بمانید، اپل پیشنهاد داده است سخت‌افزار اپل را خریداری کنید.

shabake-mag.jpg

هر زمان دستگاهی به همراه یک ویژگی جدید در ارتباط با قابلیت صوتی یا تصویری عرضه می‌شود، موجی از نگرانی‌ها همراه با آن به پا می‌خیزد. این بار نوبت به آی‌فون 6S رسیده است. آن‌گونه که اپل به سایت تک‌رادر گفته است هیچ‌یک از فرمان‌های صوتی سیری و Live Photos که خلاصه‌ای از ویدیوها و تصاویر را نگهداری می‌کنند، با هدف استقراق سمع طراحی نشده‌اند. در نهایت سیری، شبیه به فناوری‌های مشابهی همچون Moto X که در انتظار کلیدها واژه می‌ماند و هیچ یک از کلید واژه‌هایی که به آن اعلام می‌شود، را ذخیره نمی‌کند کار می‌کند.

مطلب پیشنهادی: نرم‌افزاری ویژه که متجاوزان به حریم خصوصی را شکار می‌کند

این فرآیند نگهداری شبیه به حافظه موقتی برای الگوهای صوتی و نه صدای درون کلیپ‌ها عمل کرده و بعد از چند ثانیه به‌طور خودکار محتوای دریافت شده را حذف خواهد کرد. شبیه به فرآیندی که برای Live Photos رخ می‌دهد. آی‌فون در مجموع 3 ثانیه از یک ویدیو که شامل تصویر قبل و بعد است را ضبط کرده و هیچ‌گونه فرآیندی تا زمانی که کلید شاتر فشار داده شود، رخ نخواهد داد. اپل برای آن‌که امنیت کاربران حفظ شود، زمانی‌که محتوایی روی دستگاه قرار می‌گیرد و زمانی که محتوا به درون iCloud وارد می‌شود، این محتوا را  رمزنگاری می‌کند. Live Photos به‌طور پیش فرض روشن بوده اما این امکان وجود دارد تا آن‌را خاموش کرده و زمانی‌که از برنامه دوربین استفاده می‌کنید فعال شود.

مطلب پیشنهادی: چگونه تبلیغ‌کنندگان آنلاین در مورد شما می‌دانند؟

Hey Siri ویژگی اختیاری است که همراه با iOS 9 عرضه شد. البته کاربران این توانایی را دارند تا هرگز آن‌را فعال نکنند. اگر کاربری سیری را خاموش کند، اپل داده‌های کاربری که در برگیرنده هویت کاربر مالک سیری است را حذف می‌کند و اگر سیری مجددا فعال شود فرآیند یادگیری از نو آغاز خواهد شد. اما سؤال اصلی این است که آیا اپل از داده‌های ناشناسی که دریافت می‌کند و به سرور این شرکت ارسال می‌شود صرف‌نظر از سفارشی‌سازی سیری در مقاصد دیگری نیز استفاده می‌کند یا خیر؟ بدون شک این‌گونه است. این داده‌ها به عنوان داده‌های علمی برای ارائه سرویس‌های بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته اپل اعلام کرده است این داده‌ها به‌گونه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که کاملا ناشناس بوده و هیچ آسیبی را به کاربران وارد نکنند. اپل به همان شیوه‌ای کار می‌کند که گوگل برای Google Now از آن بهره می‌برد. گوگل شبیه به اپل برای ارائه سرویس‌های بهتر و همچنین برای ارائه تبلیغات هدف‌مند از داده‌های دریافتی کاربران استفاده می‌کند.

در نهایت باز هم به همان سؤال معروف می‌رسیم که حد و مرز خدمات ابری تا کجای زندگی ما انسان‌ها وارد خواهد شد و شرکت‌های بزرگ تا چه میزان توانایی ایستادگی در مقابل درخواست‌های نهادهای دولتی را خواهند داشت. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟