رهایی از دست مصدومیت‌ها
Robo-Mate به یاری کارگران صنعتی می‌آید + گالری عکس
روبات‌ها در ارتباط با انجام یکسری فعالیت‌ها، نجات‌بخش انسان‌ها هستند. مهم‌ترین تهدیدی که سلامت انسان‌ها را در معرض تهدید جدی قرار می‌دهد، بلند کردن وسایل سنگین از روی زمین است. فشاری که ستون فقرات را با آسیب جدی روبرو می‌سازد. این مصدومیت در ارتباط با کارگران شاغل در کارخانه‌ها دوچندان است. اما دانشمندان موفق به طراحی روباتی موسوم به روبات همکار شدند.

آمارها نشان می‌دهند تنها در قاره اروپا 25 درصد از کارگران شاغل در بخش‌های صنعتی به واسطه جابه‌جا کردن وسایل سنگین دوچار مصدومیت‌های جدی می‌شوند. بر همین اساس گروهی از پژوهشگران و دانشمندان بین‌المللی فعال در حوزه علوم روباتیک به فکر طراحی روباتی افتادند تا در انجام کارهای پیچیده به کارگران صنعتی کمک کند. ماحصل این همکاری مشترک طراحی روبات Robo-Mate است که در حال حاضر آخرین مراحل آزمایش فنی خود را در آگوسبرگ آلمان پشت سر می‌گذارد. مایا هدزیزیلومویچ یکی از مهندسان نرم‌افزار این پروژه در این ارتباط گفته است: «این روبات نه تنها مانع از آن خواهد شد که ستون فقرات انسان‌ها آسیب نبیند، بلکه به کارگران اجازه می‌دهد وسایل را در جهات مختلف از روی زمین بلند کنند و مهم‌تر از آن به زن‌ها اجازه خواهد داد تا همانند مردان بتوانند کارهای سخت را انجام دهند.»

مطلب پیشنهادی

روبات‌ها دستورات را از ذهن انسان‌ها می‌خوانند و اجرا می‌کنند

دانشمندان در این پروژه سه اسکلت خارجی را طراحی خواهند کرد. یک اسکلت خارجی برای تنه انسان و دو اسکلت برای بازوها طراحی شده است. پیتر هیلی‌جنستزار، مدیر این پروژه گفته است: «این روبات به منظور سرویس‌دهی به کارگرانی که در مشاغلی همچون فرودگاه‌ها کار می‌کنند طراحی شده است. به طوری که به آن‌ها اجازه خواهد چمدان‌ها و وسایل مسافران را به راحتی جابجا کنند. حتا در حوزه‌های پزشکی نیز این روبات قادر است به افراد سالخورده کمک فراوانی کند. پرستاران شاغل در بیمارستان‌ها از طریق این روبات قادر هستند بیمارانی که وزن زیادی دارند را جابجا کنند.»

مطلب پیشنهادی

ایرباس ماشین‌ پرنده شگفت‌آورش را در ژنو رونمایی کرد
یک مدل مفهومی حیرت‌آور و منحصر به فرد

تیم دیگری که در حال آزمایش تنه این روبات است در جنوا ایتالیا حضور دارد. این تیم در حال آزمایش حرکت، وزن و کنترل دقیق حرکات روبات است. جیسیس اورتیزاز، تکنولوژیست‌ این تیم گفته است: «این آزمایش از آن جهت انجام می‌شود تا به طور دقیق مشخص شود کاربر در حمل این روبات با مشکل روبرو نخواهد شد و حتا پس از استفاده متمادی از این روبات احساس خستگی نخواهد کرد. هدف تنها این نیست که به کارگران این توانایی را بدهیم تا اجسام سنگین‌تری را بلند کنند. بلکه باید احساس کنند که در زمان به کارگیری این اسکلت کارشان ساده‌تر شده است.» جورج فرناندس گارسیا لرا یکی از طراحان مکانیک این تیم ایتالیایی گفته است: «تاکنون راه‌حل‌های مختلفی را برای سبک‌تر کردن اسکلت خارجی مورد آزمایش قرار داده‌ایم. به شکلی که وزن باتری، موتور محرکه و ساختار اصلی متعادل شود. ما حتا از روش‌های سنتی نیز الهام گرفتیم. در همین ارتباط از قطعات استانداری که در کوله‌پشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند بهره بردیم.»

استفانو تاکسیری، مهندس پزشکی این تیم می‌گوید: «به لحاظ پزشکی از رویکردی که در زیست مکانیک برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی ماهیچه‌ها استفاده می‌شود بهره بردیم. در این رویکرد الکترودی روی پوست قرار می‌گیرد و فعالیت ماهیچه‌های زیر پوست را اندازه‌گیری می‌کند. با استفاده از این روش قادر هستیم شدت نیروی وارد شده به کاربر را بررسی کنیم.» در ادامه گالری مربوط به این روبات حیرت‌انگیز را مشاهده کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟