مخصوص معلولان جسمی حرکتی
روباتی که با امواج مغزی کنترل می‌شود
بیش از 18 میلیون نفر در ایالات متحده و کانادا از مشکلات حرکتی رنج می‌برند. بزرگ‌سالانی که به دلایل مختلفی همچون تصادفات با محدودیت‌های فیزیکی مختلفی روبرو هستند. اما پژوهش‌گران موفق به طراحی روباتی شدند که Teleport نام داشته و به این افراد کمک می‌کند با استفاده از امواج مغزی و از طریق فناوری موج نگاری مغزی این روبات را کنترل کرده و به صورت تمام وقت به کارهای خود بپردازند.

ماریتا چنگ، مهندس خلاق و جوان و همچنین بنیان‌گذار شرکت Aubot  موفق شده است این روبات را طراحی کند. این روبات به منظور یاری رساندن به افرادی ساخته شده است که به دلایل مختلف قادر نیستند همانند انسان‌های عادی فعالیت‌های خود را انجام داده و ارتباط ملموس‌تری با مردم داشته باشند. شرکت Aubot که او مدیریت آن‌را بر عهده دارد موفق شده است دو مدل از این روبات را در اندازه‌های 1.1 متری و 1.7 متری طراحی کند.

مطلب پیشنهادی

پهبادی که بال می‌زند!
ترکیب یک پرنده و یک هواپیما منجر به ساخت یک پهباد می‌شود

این روباتی با استفاده از فناوری  MindWave به کاربران این توانایی را می‌دهد تا حرکات روبات را هدایت کنند. هدست‌های عصبی MindWave و MindWave Mobile EEG با اتکا بر فناوری موج‌نگاری مغزی (EEG) به افراد این توانایی را می‌دهد تا تعامل ویژه‌ای با تجهیزات هوشمند داشته باشند.

این فناوری به طور خاص به افرادی که در انجام یکسری کارها یا فعالیت‌ها همچون رفتن به مدرسه، رفتن به سر کار یا حتا رفتن به موزه با مشکل روبرو هستند کمک می‌کند. Teleport در حال حاضر در بیمارستان کودکان مورد استفاده قرار گرفته و به کودکان بیمار کمک می‌کند به گردش‌های علمی بروند. آن‌ها بدون آن‌که نیازی داشته باشند تا بیمارستان را ترک کنند این‌کار را انجام می‌دهند. افرادی که موفق شده‌اند از این فناوری استفاده کنند آن‌را شگفت‌انگیز توصیف کرده‌اند. به گونه‌ای که زندگی آن‌ها را متحول ساخته است.

یکی از کاربران این روبات یک مرد 36 ساله است که در زمان کودکی و زمانی که شش سال سن بیشتر نداشت، در اثر یک سانحه تصادفی ستون فقرات او دچار مشکل شد. او در این ارتباط گفته است: «هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم روزی بتوانم با نیروی ذهنم چیزی را حرکت دهم. انجام این‌کار برای من کاملا باورنکردنی بود.»

روبات فوق مجهز به یک دوربین در جلو و یک دوربین در پشت است که از طریق یک صفحه‌نمایش 10.1 اینچی به فرد بیمار و افراد این توانایی را می‌دهد تا از راه دور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این صفحه نمایش قابلیت چرخش 360 درجه دارد.

 Mindwave را به سادگی می‌توان مورد استفاده قرار داد. تنها پنج دقیقه زمان برای پیکربندی کامل آن نیاز است. تمامی کاری که کاربر باید آن‌را انجام دهد، این است که به اندازه کافی تمرکز کند. در ادامه روبات به حرکت درخواهد آمد. البته، این فناوری تنها در ارتباط با به چالش کشیدن ناتوانی در حرکت نبوده و می‌تواند برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد. این روبات به شکلی روشن به ما نشان می‌دهد چگونه فناوری قادر است امیدهای تازه‌، آسایش و رفاه را برای افرادی به ارمغان آورد که در اثر بیماری‌ها یا ضربات ناگهانی دیگر قادر نیستند، فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟