روبات دوستدار انسان‌ها
roveable روباتی که روی لباس شما می‌خزد!
دانشمندان موسسه تحقیقاتی MIT با همکاری دانشگاه استنفورد موفق به طراحی گونه جدید و البته کوچکی از یک روبات ویژه شدند که roveable نامیده شده و قادر است روی لباس‌ها حرکت کند. این روبات کوچک مجهز به چرخ‌های مغناطیسی است که در دو طرف روبات قرار داشته و به منظور چسبیدن روبات به لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چرخ‌ها به روبات roveable اجازه می‌دهند به راحتی روی لباس‌ها حرکت کند.

1606683296_1_0.gif

این روبات مجهز به یک باتری 100 میلی‌آمپری بر ساعت، حس‌گرهای مختلف، ریزکنترلر و یک آنتن کوچک است که به منظور برقراری ارتباط با کامپیوتری که آن‌را هدایت می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روبات تا حدودی مستقل بوده و قادر است به طور مستقیم به منبعی که حرکت خود را از آن منبع آغاز کرده بازگشته و فرآیند شارژ بی سیم را از آن منبع دریافت کند. نکته جالب توجه این است که موقعیت‌یاب‌های نصب شده درون این روبات‌ها قادر هستند موقعیت یکدیگر را شناسایی کنند و به یکدیگر متصل شوند.

 roveable یک مدل مفهومی قابل ستایش است. پژوهشگرانی که در پس زمینه خلق این مخلوق قرار دارند، بر این باور هستند که مردم ممکن است از این روبات به منظور طراحی لباس‌های تعاملی یا حتا جواهرات تعاملی استفاده کنند. به طور مثال، فرض کنید یک نفر یک تماس تلفنی را روی دستگاه همراه خود دریافت می‌کند، roveable‌ها به سمت سر یا گردن این فرد نزدیک می‌شوند و به این شکل قدرت میکروفون را دو برابر کنند. پژوهشگران اعلام کرده‌اند که این روبات‌ها می‌توانند روی لباس‌های یک نفر حرکت کرده، به یکدیگر چسبیده و در نتیجه باعث شکل‌گیری یک صفحه‌نمایش بزرگ شوند.

پژوهشگران اعلام داشته‌اند که این روبات با هر بار شارژ شدن به مدت 45 دقیقه قادر به انجام فعالیت‌های خود است و اگر هیچ‌گونه فعالیتی نداشته باشد، طول عمر باتری آن به بیش از یک ساعت افزایش پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد، این ایده خلاقانه با استقبال عمومی روبرو شود به دلیل این‌که قادر است روی کل بدن یک انسان حرکت کرده و حتا انسان را جذاب‌تر از قبل نشان دهد. برای این‌که این روبات بتواند به خوبی به فعالیت بپردازد به یک فضای سه بعدی برای حرکت نیاز دارد.  با این وجود پژوهشگران هنوز هم به طراحی ریزکنترلری که از قدرت پردازشی بالا برخوردار بوده و به راحتی بتواند الگوریتم‌هایی که برای مسیریابی این روبات مورد استفاده قرار می‌گیرند را مدیریت کند نیاز دارند.

در حالی که روبات فوق تنها یک مدل آزمایشگاهی است، اما این پیام را برای ما مخابره کرده است که روبات‌ها در آینده این توانایی را خواهند داشت تا یکسری فعالیت‌های منحصر به فرد را انجام دهند. به‌طوری که حتا به لحاظ بصری قادر خواهند بود از بدن ما بالا بروند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟