فناوری در خدمت افراد نابینا و کم‌بینا
این دست‌بند از انعکاس امواج صوتی برای کمک به نابینایان استفاده می‌کند + عکس
فناوری‌های جدید می‌توانند نقش بسیار مهمی را در بهبود بینایی افرادی که مشکل بینایی دارند ایفا کنند و به حرکت آن‌ها در زندگی روزمره کمک کنند. تاکنون، ایده‌های گوناگون مانند عصای متصل برای راه رفتن یا عینک‌های های‌تک ابداع شده‌اند. اما در این بین، دست‌بندهای هوشمند مانند "سونو" که از ماه آینده وارد بازار می‌شوند حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارند.

سونو شباهت‌های زیادی با سایر کمک‌های موبیلیتی که تاکنون دیده‌ایم، مانند Tacit و عصای مجازی، دارد. در همه این گجت‌ها از ترکیب فیدبک‌های لمسی و سونار برای هدایت کاربر در اطراف اجسام و موانع پیش رو استفاده شده است.

مطلب پیشنهادی

تماشا کنید: تبلتی که عصای دست نابینایان می‌شود
با هدف ساده‌تر کردن حرکت افراد نابینا در مکان‌های عمومی

فرآیند "اکولوکیشن" مشابه روشی است که خفاش‌ها برای حرکت استفاده می‌کنند. یعنی پرتاب امواج صوتی به اطراف و سپس بررسی میزان فاصله‌ با اجسام از طریق گوش دادن به انعکاس و طنین اصوات.

در محصول جدید سونو، یافته‌های دریافتی از سنسور سونار با فیدبک لمسی ترکیب می‌شود تا بتواند اجسام را تا فاصله 4 متری شناسایی کند. هرچه جسم موردنظر نزدیک‌تر باشد انعکاس موج صوتی قوی‌تر و ارتعاشات روی دست‌بند شدیدتر خواهد بود. اما لرزش‌های ضعیف‌تر به معنی وجود فضای خالی در اطراف کاربر است.

شدت این لرزش‌های دریافتی از طریق اپ همراهی که روی اسمارت‌فون نصب می‌شود قابل تنظیم است. با این‌حال، سازندگان سونو می‌گویند این ویژگی اختیاری است و ممکن است همه کاربران سونو لزوما اسمارت‌فون نداشته باشند. گفته می‌شود باتری این دست‌بند قادر است به‌مدت 4 ساعت و به‌طور پیوسته کار کند.

قیمت دست‌بندهای سونو 250 دلار است و هم‌اکنون از طریق وبسایت این شرکت قابل پیش‌خرید است. زمان تحویل سفارش‌ها ماه جاری (آگوست) اعلام شده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟