باز هم روبات و باز هم تهدیدی برای فرصت‌های شغلی
این روبات 500 برابر سریع‌تر از انسان کار می‌کند
طی چند ماه آینده روباتی وارد بازار بریتانیا می‌شود که وظیفه آن کار در پروژه‌های ساختمانی و روی هم قرار دادن آجرهاست اما با یک تفاوت عمده: این روبات 500 برابر سریع‌تر از انسان کار می‌کند. این روبات توسط یک شرکت آمریکایی طراحی شده و بیان‌گر توسعه اتوماسیون در امر ساخت‌وساز و در نتیجه بی‌کار شدن انسان‌هاست.

با "سام" آشنا شوید. سام یا SAM نام اختصاری روبات جدید یک شرکت آمریکایی با نام کامل "میسون نیمه خودکار" است. شرکت آمریکایی Construction Robotics در شهر نیویورک قرار دارد. روبات طراحی شده آن‌ها یعنی سام قادر است روزانه 3 هزار آجر روی هم قرار دهد و تا چند ماه آینده وارد انگلستان می‌شود.

سام می‌تواند 500 برابر سریع‌تر از انسان‌ها کار کند و میزان تفاوتی که در هزینه‌های نیروی کار ایجاد می‌کند بسیار قابل توجه است. به‌گزارش Zero Hedge، سه هزار آجر یعنی هزینه‌ای معادل 4.5 سنت برای هر آجر. با درنظر گرفتن این‌که حداقل دستمزد یک کارگر 15 دلار در ساعت است و یک کارگر به‌طور متوسط 500 آجر کار می‌گذارد هزینه شرکت ساختمانی برای هر آجر 32 سنت می‌شود و این یعنی 7 برابر هزینه یک روبات خودکار.

اما نکته مهم آن است که سام نمی‌تواند به‌تنهایی کار کند. حتما باید کسی کنار این روبات باشد تا آجرها را داخل تسمه نقاله قرار دهد. بعد از آن، آجرها توسط بازوی روباتیک سام برداشته می‌شود، با ملات مخلوط می‌شود و روی دیوار قرار می‌گیرد. سپس، به یک کارگر دیگر نیاز است تا ملات‌های اضافی را از اطراف آجر پاک کند.

روبات‌های کارگر

این نوع استفاده از فناوری در صنایع مختلف و به‌ویژه صنعت ساخت‌وساز در حال ظهور است و با توجه به این‌که میزان تقاضا برای خدمات ساختمانی رو به‌افزایش است بسیاری از شرکت‌ها به‌این سمت کشیده خواهند شد. در حال حاضر، سام در چندین منطقه از آمریکا به‌کار گرفته شده و ورود آن به انگلستان بیان‌گر این موضوع است که سایر کشورها نیز متوجه اهمیت استفاده از روبات‌ها و فناوری‌های روز در صنایع خود شده‌اند. البته با درنظر گرفتن تهدیدی که از سوی روبات‌ها متوجه نیروهای کار انسانی است مقاومت‌هایی در برابر گسترش روزافزون اتوماسیون صورت می‌گیرد ولی در آینده‌ای نه‌چندان دور کمتر شرکتی پیدا خواهد شد که از روبات‌ها استفاده نکند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟