با ابتکار جدید محققان دیزنی
دستگاه‌های هوشمند آینده نیازی به رادیوهای وایرلس نخواهند داشت
مرکز تحقیقات شرکت دیزنی به روشی دست پیدا کرده که با استفاده از آن می‌توان همه دستگاه‌ها را هوشمند کرد حتی آن‌هایی که به دلیل اندازه یا میزان انرژی موردنیاز امکان تجهیز شدن به این فناوری را نداشتند. علاوه بر این، دستگاه‌هایی که تمام انرژی خود را از خورشید می‌گیرند هم با این روش هوشمند می‌شوند.

shabake-mag.jpg

ظاهرا داخل هر دستگاه متصل حداقل یک رادیوی وایرلس وجود دارد. با این وجود، بیشتر اوقات باید بهای زیادی برای آن‌ها پرداخت کرد. رادیوهایی که داخل این دستگاه‌ها تعبیه می‌شود انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند. اما این مسئله با گجت‌های اینترنت اشیا که معمولا فضای زیادی برای باتری ندارند آن‌قدر سازگاری ندارد و باعث بروز مشکلات متعددی می‌شود. ولی بخش تحقیقات دیزنی ادعا می‌کند که برای حل این مشکل به یک راه‌کار تازه دست پیدا کرده است: همه رادیوها را از بین ببرید.

مطلب پیشنهادی

روتر وای‌فای جدید کوالکام آی‌کیو خانه‌های هوشمند را افزایش می‌دهد
ارتباطات سریع‌تر و ساده‌تر با روترهای مش وای‌فای

محققان این مرکز فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که از امواج رادیوی محیطی برای ارتباط استفاده می‌کند. در این روش از نودهای سنسور بسیار کم مصرف استفاده می‌شود. این نودها امواج رادیویی را از هر منبع مجازی که در پیش زمینه محیط وجود دارد انعکاس می‌دهند. این منبع می‌تواند هر چیزی باشد مانند برجی که فاصله خیلی زیادی دارد یا حتی تلفن همراه داخل جیب‌تان. در حال حاضر، تگ‌های RFID از همین روش استفاده می‌کنند ولی به‌کارگیری منابع متعدد و بیشتر و کانال‌های چندگانه طیف بسیار بزرگ‌تری را در اختیار می‌گذارد. محققان در تست‌های خود موفق شدند تا مسافت نزدیک به 50 متر لینک دیتا برقرار کنند.

البته به‌طور طبیعی شما نمی‌توانید چنین چیزی را در هر دستگاهی که در اختیار دارید ببینید. بلکه برای رسیدن به این نقطه به سیگنال‌های وایرلس دیگری هم احتیاج دارید. اما در مناطق دوردست که امواج رادیویی محیطی خیلی کم است یا وجود ندارد، دسترسی به سخت‌افزار هم وجود ندارد. نوآوری تازه دیزنی می‌تواند برای خانه‌های هوشمند و سایر مکان‌هایی که مملو از دستگاه‌های الکترونیکی هستند بسیار مفید باشد. حتی ممکن است با این نوآوری، دستگاه‌هایی که تا پیش از این به دلیل اندازه یا میزان انرژی موردنیاز امکان هوشمند شدن نداشتند را هوشمند کرد. علاوه بر این، می‌توان امیدوار بود که بیشتر از گذشته شاهد دستگاه‌های الکترونیکی متصلی باشیم که کاملا از انرژی خورشید استفاده می‌کنند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟