راهکاری عجیب برای بازیافت کیسه‌های پلاستیکی
08 ارديبهشت 1396
پاک‌سازی محیط زیست با کرمی که زباله می‌خورد!
محققان قصد دارند برای حل مشکل زباله از نوعی کرم پیله‌ساز استفاده کنند. آنان متوجه شده‌اند این کرم پیله‌ساز علاوه بر تغذیه از موم عسل، کیسه‌های پلاستیکی را نیز می‌خورد!

این کرم پیله‌ساز به طور معمول به عنوان طعمه برای ماهیگیری استفاده می‌شود و موم عسل می‌خورد. اکنون دانشمندان متوجه شده‌اند این موجود علاوه بر موم عسل، از کیسه‌های پلاستیکی نیز تغذیه می‌کند. فدریکا برتوچینی محقق موسسه زیست درمانی و زیست فناوری کانتابریا در اسپانیا این کشف را انجام داده است. او هنگام پاکسازی کندوهای عسل در خانه خود، تعدادی از این کرم‌ها را یافت و آنها را در کیسه پلاستیکی قرار داد. او پس از تمام کردن فرایند پاکسازی کیسه را بررسی کرد و متوجه شد کرم‌ها با جویدن پلاستیک از آن فرار کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی

مقاوم‌ترین شیشه دنیا با چاپ سه‌بعدی ساخته شد
توسط محققان دانشگاه کارلسروهه آلمان

 این آغاز یک پروژه بود که در آن برتوچینی و همکارانش ۱۰۰ کرم پیله‌ساز را در سراسر جهان بررسی کردند. آنها متوجه شدند این کرم‌ها کیسه‌های پلاستیکی خرید که از جنس پلی اتیلن هستند را طی ۴۰ دقیقه می‌جوند. همین روند به آغاز تحقیقاتی درباره استفاده از این کرم ها برای از بین بردن زباله‌های پلاستیکی منجر شده است. این درحالی است که بازیافت زباله به طورعادی میلیون‌ها سال طول می‌کشد.

به اعتقاد دانشمندان در حوزه بازیافت زباله‌های پلاستیکی، کرم پیله‌ساز نقطه شروع خواهد بود. با درک شیوه این فرایند می‌توان راه‌حلی برای مشکل زباله پلاستیکی یافت. اگر این فرآیند شیمیایی شناسایی شود، می‌تواند به راه‌حلی برای مدیریت زباله پلاستیکی در محیط زیست منجر شود.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟