تعامل دنیای فناوری با حیوانات
10 روبات جذابی که از حیوانات الهام گرفته شده‌اند + تصویر
بیومیمتیک یا همان الگوبرداری از طبیعت بر پایه تقلید از مدل‌های طبیعی استوار است. در این روش سعی می‌شود با پژوهش‌ها و مطالعات فیزیولوژی انجام شده روی آن‌ها، سیستم‌های مدرن پیشرفته‌‌ای را طراحی کرد. این سیستم‌ها با هدف کمک به انسان‌ها برای حل مسائل پیچیده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از مهندسان و محققان سعی می‌کنند، روبات‌هایی را با الگوبرداری از حیوانات طراحی کنند. در این مقاله در نظر داریم ده روبات حیوان‌نمایی را به شما معرفی کنیم که هر یک از آن‌ها توانایی‌های شگفت‌انگیزی دارند.

این روبات‌های حیوان‌نما به محققان کمک می‌کنند درک بهتری از تکامل و حرکت حیوانات به دست آورند، به‌طوری که پرده از اسرار زندگی حیوانات بر داشته شود. به‌طور مثال حیوانات چگونه از پس انجام وظایف شگفت‌انگیز خود بر می‌آیند. اما محدوده فعالیت این ربات‌های حیوان‌نما تنها در زمینه تحقیقات نیست، بلکه از آن‌ها برای انجام فعالیت‌های خطرناکی همچون کمک‌رسانی به نیروی‌های امدادی نیز استفاده می‌شود. از جمله این روبات‌ها می‌توان به ساخت زیردریایی بر مبنای فیزیولوژی دولفین‌ها، سیستم‌های راداری بر پایه فیزیولوژی‌ها خفاش‌ها اشاره کرد. در در حوزه روبات‌های انسان‌نما می‌توان به روبات آتش‌نشانی که هم اکنون توسط کشورهای استرالیا، مکزیک و آلمان برای اطفاء حرق مورد استفاده قرار می‌گیرد، اشاره کرد. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم به شما ربات‌هایی را معرفی کنیم که با الهام گرفتن از حیوانات توانایی انجام چنین کارهایی را دارند.

1.Crabster

Crabster یک روبات غول‌پیکر است. این روبات که با الهام گرفتن از خرچنگ دریایی طراحی شده است، این توانایی را دارد تا در جریان‌های قوی و خشن آب از پایداری بالایی برخوردار باشد. همین پایداری به او این توانایی را می‌دهد تا در جریان‌های تند آبی استقامت خوبی داشته باشد. در ماه آوریل Crabster برای حفاری آثار مکشوفه در نزدیکی آب‌های Mado Taean به خدمت گرفته شد. این روبات توسط مؤسسه علوم و فناوری اقیانوسیه کشور کره طراحی شده است.

2. Pleurobot

روبات دوم که Pleurobot نام دارد، بر پایه سمندر طراحی شده است. این روبات به دانشمندان کمک می‌کند سیر تکامل جانوران و درمان ستون فقرات را درک کنند. توسعه‌دهندگان EPFL در مؤسسه فناوری فدرال سوییس 64 نقطه در ستون فقرات سمندر را برای طراحی این ربات شناسایی کرده و مورد استفاده قرار داده‌اند. این روبات در ماموریت‌های جستجو و نجات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. Festo

Festo یک تأمین کننده اتوماسیون آلمانی است. این شرکت آلمانی هر ساله بر اساس الهام گرفتن از طبیعت اقدام به ساخت روبات‌هایی بر پایه شبکه یادگیری بیونیک می‌کند. سال گذشته، Festo این روبات کانگورویی شکل که همانند کانگورو توانایی پریدن از روی موانع را دارد طراحی کرده است. این کانگورو بیونیک با هر بار پریدن انرژی لازم برای پریدن بعدی را به دست می‌آورد. تاندون‌‌های پلاستیکی به این کانگورو این توانایی را می‌دهند تا در مدت زمان محدودی با سرعت بالایی حرکت کند. این روبات به منظور ارائه درک درستی از شیوه به کارگیری هوشمندانه انرژی طراحی شده است.

4.Boston Dynamic

Boston Dynamic  که اکنون به عنوان زیر مجموعه گوگل به فعالیت خود ادامه می‌دهد، یک روبات سگ‌نما را با هدف دیده‌بانی طراحی کرده است. این روبات به گونه‌ای طراحی شده است که در زمین‌های خشن به راحتی توانایی دویدن را دارد. وزن این روبات 160 پوند بوده و از طریق یک کنترلر بازی که به یک لپ‌تاپ متصل شده، کنترل و هدایت می‌شود. اپراتور می‌تواند 500 متر دورتر (کمتر از نیم مایل) از این روبات قرار داشته باشد. همچنین امکان کنترل کردن آن با GPS نیز امکان‌پذیر است. LS3 به مدت دو سال زیر آزمایش قرار داشت. بینایی کامپیوتری قرار گرفته در این روبات باعث می‌شود، هدایت آن کار چندان مشکلی نباشد.

5. قورباغه پرنده

مهندسان دانشگاه‌های هاروارد، US San Diego و کالج دارویی Weill Conell روباتی را با الهام گرفتن از قورباغه‌ها طراحی کرده‌اند. این روبات به گونه‌ای طراحی شده است تا همانند یک قورباغه توانایی پرش کردن را داشته باشد، با این تفاوت که قدرت لازم برای پرش کردن را از طریق احتراق اکسیژن و بوتان به دست می‌آورد. این روبات‌ همانند یک موشک پرش می‌کند. ساختمان فیزیکی این قورباغه پرنده به این شکل است  که در بخش بالایی از مواد محکم و بخش انتهایی از پلاستیک انعطاف‌پذیر ساخته شده است. این ترکیب نرمی و سختی باعث شده است تا این روبات در برابر تغییرات ناگهانی مقاوم بوده و در زمان فرود آمدن شوکی به آن وارد نشود. همه بخش‌های این روبات با استفاده از فناوری سه بعدی طراحی شده‌اند.

6. Fipperbot

محققان گرجستانی با مطالعه لاک‌پشت‌های دریایی سعی کردند ساختمان فیزیکی این حیوانات را مورد بررسی قرار داده تا پرده از اسرار هماهنگی حرکات دست و پای این موجود بردارند. Fipperbot روباتی است که با الهام گرفتن از لاک‌پشت دریایی طراحی شده است. این روبات با هدف مطالعه و بررسی وضعیت موجوداتی شبیه به لاک‌پشت دریایی و باله‌ها ساخته شده است. این لاک‌پشت بیولوژیکی نشان داد مچ انعطاف‌پذیری دارد که  اجازه می‌دهد تا عملکرد این موجودات حتی با وجود بار سنگینی که روی آن‌ها قرار دارد عملکرد بالایی داشته باشند. بر همین اساس محققان گرجستان این روبات را در ارتباط با سرعت و میزان نیرویی که می‌تواند تحمل کند مورد بررسی قرار دادند. (نیرو با استفاده از یک صفحه مخصوص اندازه‌گیری شده است.) آن‌ها امیدوار هستند Fipperbot به آن‌ها در درک بهتر تکامل بال و باله‌ها کمک کند.

7. سوسکی با پوشش پلاستیکی

روبات‌ها در بیشتر موارد در مواجه با موانع و دست‌اندازها با مشکل روبرو هستند اما زمانی‌که از یک پوسته سبک استفاده کنند اوضاع فرق خواهد کرد. این روبات با الهام گرفتن از سوسک از یک پوسته گرد ساخته شده است. همین موضوع به این روبات کمک می‌کند شبیه به سوسک‌ها حرکت کند. محققان دانشگاه بروکلین امیدوار هستند این روبات در ماموریت‌های جستجو، نجات و نظارت بر محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد.

8. MIT's cheetah

روبات یوزپلنگ دانشگاه MIT اولین روبات چهارپایی است که توانایی دویدن و پریدن از روی موانع را دارد. این روبات که سه فوت ارتفاع دارد، این توانایی را دارد تا با سرعت 10 مایل در ساعت بدود. همچنین توانایی پرش‌های طولانی را نیز دارد. کیم سانگ بایی استادیار مهندسی مکانیک در MIT گفته است: « این روبات 20 برابر قوی‌تر از روبات‌های چهار پایی است که تاکنون ساخته شده‌اند. این روبات تنها از 40 درصد نیروی خود برای این منظور استفاده می‌کند. اما زمانی‌که از حداکثر سرعت و پرش خود استفاده کند، تبدیل به سریع‌ترین روبات جهان خواهد شد. به‌طوری که با سرعت 29 مایل در ساعت خواهد دوید.» محققان به آرامی قدرت این روبات را افزایش می‌دهند، به دلیل این‌که دوست ندارند آسیبی به آن وارد شود.

9. Velociraptor robot

روبات ولوسیراینور همانند روبات یوزپلنگ MIT، قادر است در شرایط ناسازگار با سرعت 28.5 مایل در ساعت بدود. (البته این آزمایش روی تردمیل انجام شده است.) این روبات حتی از اوسلین بوت سریع‌ترین انسان جهان نیز سریع‌تر می‌دود. این روبات توسط مؤسسه علم و صنعت کشور کره طراحی شده است. این روبات قادر است با استفاده از تیغه‌های مصنوعی و همچنین دم خود تعادلش را حفظ کند.

10. RoboBee

دانشگاه هاروارد کار روی روباتی شبیه به زنبور عسل را از هفت سال پیش آغاز کرد. RoboBee یک روبات مکانیکی بوده که در آزمایشگاه Microrobotics طراحی شده است. این روبات از پتانسیل شگفت‌انگیزی برخوردار است. RoboBee توانایی گرده‌افشانی، نظارت، جستجو و ماموریت‌های نجات را دارد. حتی توانایی شیرجه رفتن و شنا کردن را نیز دارد.

=========

از همین نویسنده:

رانندگی در آسمان: اولین ماشین پرنده مجوز پرواز گرفت+ تصاویر

بهترین ابزارهای CSS مناسب برنامه‌نویسان وب

رمزعبورهایی از جنس آیکون و الگوها

بهترین کتاب‌های رایگان آموزش برنامه‌نویسی وب 2015 + لینک دانلود

در قلب اینترنت اشیا چه‌ می‌گذرد؟

بدون نیاز به رمزعبور و فقط با چند بار لمس گوشی لاگین کنید

کاغذهایی با قابلیت ذخیره‌سازی نیروی الکتریسیته

هک شدن دستگاه‌های اندرویدی در یک چشم بر هم زدن، امکان‌پذیر شد

روشی منحصر به فرد برای هک دستیاران صوتی

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟