چه کسی گفته بازی کامپیوتری به هیچ دردی نمی‌خورد؟
درمان تنبلی چشم با بازی کردن
سازندگان بازی اساسین کرید با ساخت بازی‌ای مخصوص, در حال مبارزه با سندروم تنبلی چشم هستند. بازی‌های ویدیویی به چشم‌ها یاد می‌دهند تا با هم هماهنگ‌تر کار کنند.

می‌گویند بازی‌های ویدیویی به هیچ دردی نمی‌خورند اما یک بازی جدید در یوبی‌سافت توسط سازندگان بازی اساسین کرید درحال توسعه است که چیز دیگری می‌گوید. دیگ راش که با همکاری شرکت آمبولیوتک و بر اساس تحقیقات چشم‌پزشکان در دانشگاه مک‌گیل ساخته شده، فراتر از یک بازی معمولی است. این بازی طراحی شده تا تار چشمی را درمان کند. مشکلی که بیشتر با عنوان تنبلی چشم شناخته می‌شود و در آن چشم‌ها به درستی با هم همدیگر و با مغز کار نمی‌کنند. موسسه ملی سلامت آمریکا تخمین زده که این یک مشکل شایع است و از هر صد کودک، دو یا سه نفر دچار آن هستند.

این بازی مبتنی بر تبلت به عینک سه بعدی نیاز دارد و قابلیت تنظیم کنتراست رنگ‌های قرمز و آبی را دارد که می‌توانند از طریق هر یک از لنزهای عینک دیده شوند. یک پزشک می‌تواند این سطوح را تنظیم کند تا چشم سالم و ناسالم را مجبور کند با هم کار کنند و سطح بینایی‌شان بالا رود.

درمان سنتی تنبلی چشم بدین‌گونه بود که برای تقویت چشم مغلوب و اجبار به بیشتر کار کردن آن، چشم غالب را می‌پوشاندند. این روش مشکلاتی هم دارد: یکی این که زمان‌بر است و باید چشم‌بند را حداقل روزی دو ساعت پوشید. مشکل دیگر این است که به دلیل پوشیده شدن یک چشم، این روش خیلی خوبی برای آموزش به مغز برای تفسیر داده‌های ورودی هر دو چشم نیست و با توجه به اینکه تارچشمی بر روی بیماران کم سن و سال‌تر بهتر درمان می‌شود، مجبور کردن کودک به چشم‌بند زدن می‌تواند خسته کننده‌ باشد. (هیچ‌کس نمی‌خواهد آن بچه‌ای در مدرسه چشم‌بند بزند)

از طرف دیگر، وقتی شما برای درمان به کودک یک بازی ویژه ویدیویی می دهید، قطعا او تشویق می‌شود تا درمان را تا آخر طی کند. به نظر قدم منطقی بعدی یافتن راهی است برای بهره بردن از عینک‌های گوگل برای درمان مشکلاتی نظیر این بیماری.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟