ویژگی‌های نسل بعدی سیستم‌عامل‌ سرور مایکروسافت
رازهایی که چند تصویر ویندوز سرور برملاء کردند
مایکروسافت به طور جدی در حال کار روی ویندوز 10 است. اما به نظر می‌رسد شرکت ردموندی در حال ساخت یک سیستم‌عامل بسیار قدرتمندتر هم هست که قدرت زیادی در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد. این سیستم‌عامل جدید ویندوز سرور است.

مایکروسافت همچنان در حال کار روی جدیدترین پیش‌نمایش ویندوز سرور 2010 برای Windows Insider  است. این شرکت در حال کار روی تعداد مختلفی از مؤلفه‌های ویندوز سرور 2010 است و هنوز فرآیند کار روی پیش‌نمایش فنی 9926 ویندوز سرور 2010 را به طور کامل به پایان نرسانده است، یک نسخه غیررسمی از آن روی اینترنت قرار گرفت! نسخه‌ای که به بیرون درز پیدا کرده توسط یک گروه روسی به نام WZOR روی اینترنت قرار گرفته است. اسلایدهایی که توسط این گروه منتشر شده است خبر از یک مؤلفه جدید به نام Nano Server می‌دهد. Nano Server قرار است به عنوان هسته  ویندوز سرور مورد استفاده قرار گیرد.

هرچند به طور قاطع اطلاعات زیادی درباره نسخه بعدی پلت‌فرم جدید نمی‌توان ارائه کرد، اما با توجه به اسلایدهای منتشر شده می‌توان تا حدودی از جزییات اطلاع پیدا کرد. مایکروسافت در حال استقرار یک گزینه توسعه جدید به نام Nano Server برای ویندوز سرور است. مایکروسافت می‌گوید Nano Server هسته بعدی زیرساخت ابری و برنامه‌های کاربردی خواهد بود. Nano Server تمرکز ویژه‌اش روی زیرساخت CloudOS، برنامه‌های ابری و Containerها  است. ویندوز سرور همچنین از Hyper-V ،Clustering ،Core CLR ،ASP.Net vNext ،PaaSV2 و .... پشتیبانی خواهد کرد.

هدف Nano Server عدم نیاز به هر چیزی است که در مقابل یک سرور قرار می‌گیرد که دسترسی از راه دور، اتوماسیون و مدیریت را با استفاده از Core PowerShell و WMI  امکان‌پذیر ‌سازد. Core Power Shell  برای اجرا روی CoreCLR مورد بازبینی قرار گرفته است. PowerShell Web Access برای اجرای cmdlets (فرمان‌هایی هستند که در محیط Windows PowerShell مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله این فرامین می‌توان به Get-Help، Get-Command، Get-Member، Get-Process و... اشاره کرد.) روی گره پایانی از هر مکانی از جهان در دسترس است.

مایکروسافت می‌گوید مصرف‌کنندگان TAP از فوریه 2015 می‌توانند به این نسخه دسترسی داشته باشند، اما Nano Server به عنوان بخشی از پیش‌نمایش Windows Server نخواهد بود و در نسخه نهایی عرضه خواهد شد. البته به نظر می‌رسد که نسخه نهایی ویندوزسرور تا پیش از آغاز سال 2016 میلادی عرضه نخواهد شد. اما نسخه آزمایشی بعدی سرور در فصل بهار عرضه خواهد شد.

 در پایان لازم به توضیح است، نسخه‌ای که اکنون روی اینترنت قرار دارد شامل مجموعه کامل ویژگی‌های ویندوز سرور 2010 نیست و همچون نمونه‌هایی که در سال‌های گذشته به این شکل روی اینترنت قرار گرفته‌اند، یک نسخه نامعتبر محسوب می‌شود. به همین دلیل است که سایت‌های رسمی و معتبر هیچ لینک مستقیمی را به دلیل ریسک امنیتی بالایی که دارد در اختیار خوانندگان خود قرار نمی‌دهند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟