دانش ما برای نسل‎های آینده به یادگار خواهد ماند
دیسک شیشه‎ای که 360 ترابایت اطلاعات را 13.8 میلیارد سال ذخیره می‌کند
تخمین زده می‎شود که امروزه انسان‎ها در هر روز معادل ظرفیت 10 میلیون دیسک بلو-ری داده تولید می‎کنند و تمام این صفر و یک‎ها باید جایی ذخیره شوند. حالا به نظر می‎رسد محققانی در بریتانیا راه حلی برای آن پيدا کرده‎اند: یک دیسک ذخیره داده دیجیتال 5 بعدی (5D) که می‎تواند 360 ترابایت داده را برای مدت 13.8 میلیارد سال در خود ذخیره کند.

1606683296_1_0.gif

برای ساخت این دیسک داده، محققان دانشگاه ساوتهمپتون از یک فرآیند به نام نوشتار لیزری فمتوثانیه (واحد زمان معادل با 10 به توان 15- ثانیه یا یک میلیونیوم یک میلیاردم یک ثانیه) استفاده کرده‎اند که با استفاده از یک لیزر مافوق سریع که پالس‎های کوتاه و قوی نور را توليد می‎کند، دیسک‎های کوچک شیشه‎ای را ایجاد می‎کنند. این پالس‎ها می‎توانند داده‎ها را در سه لایه از نقطه‎های نانوساختار که با فاصله 5 میکرومتر (معادل 0.005 میلی متر) از یکدیگر قرار دارند، بنویسند.

حالا این اصطلاح پنج بعدی از کجا ناشی می‎شود؟ ابتدا در لایه‎ها یک موقعیت سه بعدی از هر نقطه وجود دارد و ابعاد اضافی نشان دهنده اندازه و جهت هر نقطه است. این نانوساختارها توسط یک فناوری ایجاد شده‎اند که می‎تواند با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونیکی به صورت پشت سرهم با یک پلارایزر (یک فیلتر که طراحی شده تا قطبیت‎های خاصی از نور را مسدود کند) خوانده شود.

گروه سازنده این دیسک‎های 5 بعدی می‎گوید این دیسک‎ها می‎توانند بیشتر از همه برای موسساتی که با مقادیر عظیمی‎ از داده‎های آرشیو شده سر و کار دارند مفید باشد، موسساتی مثل کتابخانه‎ها، موزه‎ها و هر کجایی که سوابق به طور گسترده نگهداری می‎شوند. یکی از این محققان به نام پیتر کازانسکی می‎گوید: «تصور این که ما موفق به ساخت یک فناوری برای نگهداری از اسناد و اطلاعات و حفظ آن برای نسل‎های آینده شده‎ایم، بسیار هیجان‌انگیز است. این فناوری می‎تواند آخرین شواهد از تمدن ما را حفظ کند. شواهدی که نشان می‎دهد همه آنچه ما آموخته‎ایم هرگز فراموش نخواهند شد.»

این محققان حاصل تلاش خود را در کنفرانس انجمن بین‌المللی مهندسی اپتیکال سانفرانسيسكو به نمایش گذاشته‎اند و بعد از آن، آنها امیدوارند بتوانند متخصصانی در این صنعت را پیدا کنند تا با مشارکت آنها این فناوری در آینده به بهره‌برداری و به مرحله‎ای برسد که بتوان از آن در محصولات تجاری استفاده کرد.

این رسانه ذخیره‌سازی به افتخار حافظه کریستالی فیلم‎های سوپرمن «Superman memory crystal» لقب گرفته است. چرا که نه تنها قادر است حجم خیره‌کننده‎ای از داده را در خود ذخيره‌سازی کند، بلکه می‎تواند تا دمای 1000 درجه سانتی گراد از خود مقاومت نشان دهد.

اگرچه اين فناوری برای اولین بار در سال 2013 به نمایش گذاشته شد، اما در حال حاضر می‎تواند داده‎های بسیار بیشتری را ذخيره‌سازی کند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟