ابزار آموزشی WeDo 2.0
CES 2016: آموزش روبات‌سازی با کیت جدید شرکت لِگو
هر روزه بر تعداد ابزارهای کمک آموزشی ویژه کودکان و نوجوانان افزوده می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها و کشورها دریافته‌اند که آموزش مفاهیم اصلی و پایه از سنین پایین باعث می‌شود، کودکان در زمان ورود به دانشگاه‌ها انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشند. بر همین اساس سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در این خصوص انجام می‌دهند. لگو شرکتی است که در این زمینه سابقه طولانی دارد. در نمایش‌گاه CES امسال لگو از نسخه جدید ابزار کمک آموزشی خود رونمایی کرد.

1606683296_1_0.gif

شما ممکن است این توانایی را نداشته باشید که با ابزار لگو در محیط مدرسه بازی کنید، اما بچه‌های شما این توانایی را خواهند داشت. لگو شرکتی است که سابقه خوبی در زمینه ساخت و طراحی محصولات کمک آموزشی ویژه کودکان دارد. این شرکت نزدیک به هشت سال پیش، اولین نمونه از کیت خود موسوم به WeDo را عرضه کرد. اکنون با گذشت هشت سال از اولین نمونه عرضه شده از این محصول شرکت Lego Education نسخه شماره دو این کیت روباتیک  را با نام WeDo 2.0 و با هدف یاری رساندن به دانش‌آموزانی که در مقطع ابتدایی قرار دارند عرضه کرد. همانند گذشته، WeDo 2.0 به گونه‌ای طراحی شده است که اصول مقدماتی و پایه ساخت روبات‌ها، مهندسی و برنامه‌نویسی  را به کودکان آموزش دهد. کیت جدید نمونه کابلی USB را با فناوری پیش‌رفته‌تر Bluetooth LTE برای برقراری ارتباط میان موتورها و حس‌گرها جایگزین کرده است. طراحی مدل جدید به گونه‌ای بوده است که کودکان با استفاده از یک رابط کاربری تبلت‌محور به راحتی نحوه کدنویسی روباتیک را آموزش ببینند.

در کیت جدید همچنین برای اولین بار اصول پایه STEM در قالب پروژه‌های علمی به کودکان آموزش داده می‌شود. به مانند گذشته محلقات کیت جدید شامل، بسته‌های آموزشی، موتور، حس‌گر تشخیص حرکت، حس‌گر شتاب‌سنج و برنامه کاربردی است. در بسته جدید برای اولین بار امکان اجرای نرم‌افزار روی اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها نیز وجود دارد. به‌طوری که از طریق ارتباط بی سیم با ماشینی که کودکان آن‌را طراحی می‌کنند ارتباط برقرار می‌کند. ( در نسخه اصلی تنها از دستگاه‌های ویندوزی و مک پشتیبان می‌شد، اما نسخه جدید از طیف گسترده‌تری از دستگاه‌ها پشتیبانی می‌کند.) آن‌گونه که سایت تک رادار گزارش داده است، Lego در محصول جدید بیش از 40 ساعت درس علمی که به‌طور معمول تا مقطع چهارم ابتدایی ادامه می‌یابد را در محصول جدید خود قرار داده است. به‌طور مثال، در این بسته آموزشی کودکان با نحوه ساخت و طراحی یک کامیون؛ گرده‌افشانی و حتی زیست‌شناسی آشنا می‌شوند. هر چند ما هنوز مطمئن نیستیم لگو چگونه تصمیم گرفته است این مفاهیم سنگین را به آن‌ها آموزش دهد.

شبیه به محصولات مصرفی و آموزشی مشابه، این کیت آموزشی چندان ارزان قیمت نیست. لگو قیمت این محصول را برای هر کلاس درس 2000 دلار تعیین کرده است. درس‌های STEM اضافه بر آموزش هستند؛ اما لگو مجوز دسترسی به سایت خود را در این ارتباط در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد داد. البته لازم به توضیح است لگو ابزار پیش‌رفته‌تری موسوم به Mindstorms را ویژه دانش‌آموزان مقطع متوسطه در نظر گرفته است. این ابزار ضمن آموزش مفاهیم جدی‌تر، زبان‌ برنامه‌نویسی ویژه‌ای را به دانش‌آموزان مقطع متوسطه یاد می‌دهد. کیت WebDo 2.0 در حال حاضر در کشورهای انگلستان و ایالات متحده ویژه اسمارت‌فون‌های آندروید و iOS، کامپیوترهای شخصی و مک عرضه شده است. کروم ‌بوک در نیمه‌‌های سال جاری میلادی از این محصول پشتیبانی خواهد کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟