وقتی تبلیغات جامه عمل می‎پوشند
خودرو تسلا S در یک حادثه دلخراش جان دو سرنشین خود را نجات داد
معمولا خودروسازان علاقمند هستند که با آب و تاب در مورد نتایج موفقیت‌آمیز آزمايش‌های تصادف خودروهای ساخت خود صحبت کنند. اما به نظر می‎رسد این گونه آزمايش‌ها در مقايسه با صدمات ناشی از تصادفات واقعی آن گونه که باید ملموس نباشد.

اتومبیلی که از سرنشینان خود در یک حادثه محافظت می‎کند می‎تواند تاثیر بسیار بزرگتری از هزاران خط تبلیغات روی آنها (یا شاهدان عینی حادثه) داشته باشد. حال به نظر می‎رسد تصادف یک اتومبیل تسلا مدل S یکی از آن لحظات غرورآفرین و شهرت‌ساز را خلق کرده باشد. بر اساس مطلبی که در مورد یک حادثه تصادف در انجمن Tesla Motors Club ارسال شده بود، اعلام شد که این خودرو در یک حادثه ریزش کوه پیدا شده است، اما توانسته در زمان حادثه جان دو سرنشین خود (یک زن و یک کودک) را نجات دهد.

در این مطلب آماده است که این اتومبیل بر اثر ریزش کوه تا لبه یک پرتگاه کشیده شده بوده و یک درخت بزرگ نیز روی آن سقوط کرده است. اما با وجودی که خود این اتومبیل تسلای مدل S در اثر این حادثه صدمه ديده بود، ظاهرا دو سرنشین آن جان سالم به در برده‎اند. کاپوت جلوی این خودرو مثل یک کاغذ مچاله شده بود، داشبورد جلوی آن تکه تکه شده بود و سپرهای جلویی نیز آسیب دیده بود.

در قسمت پشتی نیز تمام این قسمت بر اثر سقوط درخت به شکل حرف V دچار له شدگی شده بود و شیشه عقب نیز کاملا شکسته بود، اما شیشه جلو خرد نشده بود. جالب اینجاست که با وجود صدمات جدی به جلو و عقب این اتومبیل، عمده سقف آن دست نخورده باقی مانده است. شرکت تسلا همیشه از استقامت اتومبیل‎های خود در برابر تصادفات سخن می‎گفت، اما اکثر مباحث مطرح شده در مورد ایمنی مدل S طی چند هفته گذشته مربوط به سیستم جديد ناوبری خودکار آن بوده است.

در حال حاضر این مدل تنها در آمریکای شمالی موجود است و سیستم ناوبری خودکار این خودرو این امکان را فراهم می‎آورد تا برخی از عملکردهای آن نظیر کنترل خودکار فرمان در ترافیک جاده‎ای به طور مستقل انجام شود.

سیستم ناوبری خودکار از طریق یک به‎روزرسانی نرم‌افزاری برای حدود 60 هزار خودروی سواری سبک مدل S و مدل X مجهز به سخت افزارهای ضروری ارائه شده است. اما تسلا این نسخه اولیه را تنها برای آزمایش بتا در نظر گرفته است و می‎گوید هنوز تا نهایی شدن آن کارهای زیادی را باید روی آن انجام دهد.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال