فیوژا در حال کنار زدن اندروید
گوگل با موفقیت سیستم‌عامل جایگزین اندروید را روی آنرپلی هوآوی آزمایش کرد
گوگل از دو سال پیش کار روی سیستم‌عامل جایگزین اندروید را آغاز کرد. سیستم‌عاملی که به نظر می‌رسد متناسب با نیازهای روز دنیای فناوری قرار است جایگزین اندروید شده و خلا‌های موجود در اکوسیستم اندروید همچون دریافت دیرهنگام به‌روزرسانی‌ها، رخنه‌های روز صفر، پیچیدگی تنظیمات سیستم‌عامل و... را برطرف کند. مهم‌تر از آن گوگل قصد دارد به هر ترتیب ممکن که شده است از کرنل لینوکس که در قلب اندروید قرار دارد خلاص شده و از کرنل زیرکن در سیستم‌عامل فیوژا استفاده کند. در ابتدا تصور می‌شد پروژه فوق در حد یک ایده مفهومی خواهد بود، اما اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که شرکت چینی هوآوی با موفقیت توانسته است فیوژا را روی یکی از محصولات ساخت این شرکت با موفقیت نصب کرده و آزمایش کند.

در پرونده ویژه شماره 210 ماهنامه شبکه به شما گفتیم که چه آینده‌ای در انتظار اکوسیستم اندروید است و همچنین در مقاله‌ای نسبتا مفصل به سیستم‌عامل فیوژا و تاثیر آن بر اکوسیستم اندروید اشاره داشتیم. اکنون به نظر می‌رسد که گوگل به روند توسعه این سیستم‌عامل شتاب بخشیده و سعی دارد قابلیت‌های کاربردی این سیستم‌عامل را در محیط واقعی آزمایش کند.

اولین بار اطلاعات مربوط به پروژه Fuchsia زمانی لو رفت که غول دنیای فناوری تصمیم گرفت کدهای مربوط به این سیستم‌عامل را روی یکی از مخازن این شرکت در سایت گیت‌هاب قرار دهد. در سال 2017 میلادی اولین تصاویر مربوط به رابط کاربری این برنامه که Armadillo نام دارد منتشر شد. یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های رابط کاربری Armadillo به تطبیق‌پذیری و سازگاری آن با ابعاد مختلف صفحه‌نمایش دستگاه‌های همراه باز می‌گردد.

هوآوی اولین تجربه موفقیت‌آمیز فیوژا را رقم زد

گزارشی که در تاریخ 3 آذرماه منتشر شد نشان می‌دهد که هوآوی تولیدکننده گوشی‌های هوشمند نه تنها موفق شده است از این سیستم‌عامل استفاده کند، بلکه با موفقیت توانسته است یک گوشی اندرویدی مبتنی بر فیوژا را آزمایش کند. هوآوی توانسته است سیستم‌عامل فیوژا را روی گوشی هوشمند آنر پلی با موفقیت نصب کند. با وجود این‌که اطلاعات نسبتا جالبی در ارتباط با فیوژا منتشر شده است، اما هنوز به درستی نمی‌دانیم که گوگل چه برنامه‌ای برای سیستم‌عامل جدید این شرکت دارد.

در حالی که گوگل به آرامی در حال کامل کردن سیستم‌عامل جدید است، اما بیشتر قابلیت‌ها و کارکردهای موردنیاز یک سیستم‌عامل حرفه‌ای را در فیوژا قرار داده است. علاوه بر این به عقیده بیشتر کارشناسان گوگل در نظر دارد تا سیستم‌عامل جدید را نه تنها جایگزین اندروید کند، بلکه در نظر دارد تا سیستم‌عامل فوق را جایگزین Chrome OS نیز بکند. به نظر می‌رسد گوگل برای ارزیابی قابلیت‌های کاربردی این سیستم‌عامل و به‌کارگیری آن در آینده تصمیم گرفته است تا فیوژا را روی یک دستگاه همراه واقعی نصب کرده و به گروهی از آزمایش‌کنندگان خارج از شرکت اجازه دهد محصول فوق را ارزیابی کرده و کم و کاستی‌های آن‌را گزارش دهند.

اخباری که در انجمن‌های فیوژا منتشر شده نشان می‌دهد که هوآووی به شکل جدی در حال کار روی سیستم‌عامل جدید گوگل است تا بتواند از این سیستم‌عامل در تعامل با پردازنده کرین 970 و روی همه گوشی‌های SoC ساخت این شرکت استفاده کند. برای این منظور هوآوی توانسته است، کد خاصی را برای کرنل زیرکن (Zircon) که فیوژا بر مبنای آن کار می‌کند ایجاد کند. کدی که در ادامه به سورس کدهای اصلی قرار گرفته در مخزن گیت‌هاب سیستم‌عامل فیوژا اضافه شده است تا در آینده گوگل این کد ویژه را با سیستم‌عامل فوق یکپارچه کند. به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده شاهد به‌کارگیری این سیستم‌عامل روی دستگاه‌های بیشتری خواهیم بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟