مدل‌های جدید کاملاً سازگار با HDR و 4K
ال‎جی اولین تلویزیون OLED کاملا فلت دنیا را ساخت
اگر تحت تأثیر کیفیت تصویر فوق‎العاده تلویزیون‌های OLED ال‌جی قرار گرفته‎اید ولی در عین حال خمیدگی صفحه شما را آزرده‎خاطر می‎کند، مطمئنا خوشحال خواهید شد وقتی بفهمید که ال‎جی ماه میلادی آینده تلویزیون‌های 4K فلت خود را روانه بازار می‎کند. این تلویزیون جدید اولین مدل کاملا سازگار با HDR می‎باشد و می‎تواند تصاویر با حوزه پویا بسیار بالا هم از منابع پخش تصویر و هم وسایلی که به آن وصل می‎شوند را نمایش دهد.

تلویزیون OLED کاملا فلت جدید شرکت ال‎جی که سری EF9500 است، شامل دو مدل 55 اینچ 55EF9500 و 65 اینچ 65EF9500 می‎شود. از لحاظ قیمتی و مشخصاتی، این دو مدل مشابه سری EF9600 هستند که منحنی است. مدل کوچکتر 5500 دلار قیمت دارد و مدل بزرگتر 7000 دلار. ولی یک استثناء وجود دارد: مدل EF9500 تنها OLED ال‎جی است که به طور کامل امکان پخش تصاویر HDR از پلیرها و دیسک‌های بلوری Ultra HD که اواخر امسال به بازار می‎آیند را خواهد داشت. در عین حال برای سری EF9600 امکان به‌روزرسانی وجود دارد تا بتواند تصاویر HDR که توسط برخی رسانه‌ها مانند Netflix ،Amazon و Vudu پخش می‎شود را پردازش کند. ولی این به‌روزرسانی شامل پورت‌های HDMI نمی‎شود. البته این مسئله چندان هم حاد نیست چون همچنان دیسک‌های بلوری معمولی کیفیت بالایی دارند.
اگر با مفهوم HDR آشنایی ندارید، HDR می‎تواند سطح بالاتری از کنتراست بین نور و تصویر تیره روی صفحه را فراهم کند و خروجی واقعی‎تری را به بیننده ارائه دهد. مثلا HDR نور روشن را روشن‎تر جلوه می‎دهد، با اضافه کردن واقع‌گرایی به تابش نور خورشید از سطح دریاچه به بیننده حس بهتری منتقل می‌کند یا به درخشندگی ماه و ستارگان در یک شب تاریک شدت بیشتری می‎بخشد. به عقیده بسیاری این ویژگی بسیار چشمگیر است. خیلی براین عقیده‎اند که  کیفیت تصویر در HDR در مقایسه با دقت تصویر بالای UHD جهش قابل ملاحظه‎ای داشته است.

ال‎جی ادعا می‌کند که تلویزیون‌های OLED برای HDR کاملا مناسب هستند چرا که فناوری به کار رفته در این تلویزیون می‎تواند سطوح سیاه کامل را نمایش دهد. این تلویزیون‌ها بدون اینکه هاله‎ای از نور دور اشیاء روشن ایجاد کنند به این سطح از وضوح می‎رسند. پیشرفت‌هایی که در زمینه تلویزیون‌های LCD/LED در سال‌های اخیر رخ داده بسیار قابل‎توجه است، هر چند که در مقایسه این دو با هم همیشه LED پیروز است.
شاید تنها ایرادی که به آن وارد است پایین‎تر نبودن قیمت OLED فلت نسبت به مدل منحنی است چرا که هزینه ساخت فلت پایین‎تر است. البته نباید فراموش کرد که ساخت تلویزیون‌های OLED همچنان بسیار هزینه‎بر است و ال‎جی هم تنها شرکت تولید‎کننده این نوع تلویزیون‌ها است. شاید بد نباشد بدانیم که اولین تلویزیون OLED ال‎جی قیمتی برابر با 15000 دلار داشت در حالیکه مدل جدید با حدود 75 درصد  کاهش درعرض فقط دو سال قیمتی برابر با 2500 دلار دارد. انتظار می‎رود که ال‎جی محصول جدید خود را هفته آینده در نمایشگاه IFA 2015 در برلین به دید عموم بگذارد.

برچسب: