دست و پنجه نرم کردن با چالش‎های جدی
11 میلیون کاربر اپل موزیک در ماه اول
با وجودی که اپل موزیک یکی از جدیدترین خدمات‌دهندگان استریم موسیقی است، اما به همین زودی از بزرگانی همچون اسپاتیفای پیشی گرفته است. ادی کیو، معاون ارشد بخش خدمات و نرم‌افزار اینترنت شرکت اپل اعلام كرد که این سرویس در چند هفته اول آغاز به کار خود توانسته از مرز 11 میلیون عضو عبور کند. علاوه بر این، کیو خبر داد که در حدود دو میلیون از این کاربران حق عضویت ماهيانه 14.99 دلاری خود را که برای یک خانواده 6 کاربره در نظر گرفته شده است را پرداخت کرده‎اند.

کیو می‎گوید: «اپل رسیدن به چنین ارقامی‎ را به این زودی پیش‌بینی نکرده بود.» و برای آن دلیل خوبی وجود دارد: «بیش از شش سال زمان برده است تا اسپاتیفای به رقم 20 میلیون کاربر حق عضویت پرداخت کرده خود برسد. با فرض اینکه اپل اکثر خدمات شنیداری خود را تنها برای اعضایی که حق عضویت خود را پرداخت کرده‎اند، باز نگه دارد (کاربرانی که هنوز طرح خانواده را خریداری نکرده‎اند اجازه دارند از سرویس آزمایشی رایگان سه ماهه که در ماه اکتبر به پایان می‎رسد استفاده کنند)، تنها طی چند هفته توانسته است معادل نصف کاربران اسپاتیفای عضو جذب کند.»

کیو به این واقعیت نیز اذعان دارد که اپل موزیک چندان بدون مشکل نیز این راه را طی نکرده است. او می‎گوید: «ما مطلع هستیم که بعضی از کاربران با مشکلاتی مواجه شده‎اند و ما نمی‎خواهیم با ناامید کردن آنها، از دست‌شان بدهیم، به همین خاطر سعی خواهیم کرد تا با ارائه به‎روزرسانی‎های جديد با حداکثر سرعت ممکن به این مشکلات غلبه کنیم.»

به نظر نمی‎رسد وجود گزارشاتی مبنی بر دو برابر شدن پلی لیست و آهنگ‎های اشتباه تاثیر قابل ملاحظه‎ای در حرکت رو به جلوی اپل موزیک گذاشته باشد. اما این شروع با وجود شگفت‌انگیز بودنش، هنوز تا رسیدن به هدف جاه‌طلبانه اپل در رسیدن به 100 میلیون کاربر اپل موزیک طی چند سال آینده فاصله زیادی دارد. این شركت برای جبران کاهش فروش iTunes به این تعداد از کاربر نیاز دارد. رسیدن به چنین ارقامی‎ چندان دور از انتظار نیست، چرا که بر اساس گزارش فدراسیون بین‌المللی صنعت ضبط و پخش صدا، درآمد حاصل از پرداخت حق عضویت خدمات‌دهندگان صنعت موسیقی طی یک سال گذشته 39 درصد رشد داشته و به 1.6 میلیارد دلار رسیده است.

اما اپل راه پر فراز و نشیبی را در پیش دارد. اسپاتیفای شرکتی است که توانسته با ارائه خدمات رایگان تبلیغات محور خود 55 میلیون کاربر را جذب کند که نرخ رشد 25 درصدی را تا ماه ژانویه نشان می‎دهد. جذب صدها میلیون افرادی که هنوز با استریم موسیقی آشنا نیستند و به نسل‎ها و فرهنگ‎های متفاوت تقسیم‌بندی شده‎اند، یک مشکل واقعی را در پی خواهد داشت. جیمی‎ لاوین از بیتس موزیک می‌گوید: «این شما هستید که باید به دیگران توضیح دهید که اپل موزیک چیست و چگونه کار می‎کند. متقاعد کردن هزاران شنونده‎ای که تا به حال هرگز برای شنیدن موسیقی پولی پرداخت نکرده‎اند، کار چندان راحتی نیست.»

اپل موزیک باید با فدراسیون بین‌المللی صنعت ضبط و پخش صدا نیر رودرور شود. در ماه جولای این آژانس شروع به جمع‌آوری شواهدی کرد تا مشخص کند آیا اپل از موقعیت خود در بازار موسیقی برای کنار زدن رقبای خود سوء استفاده کرده است یا خیر. اما اپل تاکنون توانسته این مشکلات را پشت سر بگذارد. این شركت توانسته با قرار دادن لینک‎های عضویت در فروشگاه iTunes، تقویت و پیشرفت خدمات ارائه شده و آماده کردن نرم‌افزار ارتباطی برای سیستم‌عامل آندرويد و تبلیغات رادیو تلویزیونی همچنان اپل موزیک را مطرح باقی نگه دارد.

اینکه آیا اپل موزیک می‎تواند در آینده نیز موقعیت فعلی خود را حفظ کند یا نه مشخص نیست، اما آنچه در حال حاضر مسلم است این است که این سرویس با سرعت در حال پیشروی است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟