02/07/1396 - 18:10
بررسی تعرفه جدید اینترنت / اینترنت داخلی نامحدود
بررسی تعرفه‌ جدید مخابرات برای اینترنت و مکالمه نشان می‌دهد ایراد ترافیک داخلی رفع شده، مکالمه داخل استانی رایگان و دو مشوق کوچک مکالمه‌ای اضافه شده اما همچنان ترافیک بین‌الملل ۱۰گیگ کم است و مقرون به صرفه نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح دیروز با پستی اینستاگرامی با انتشار عکسی از اجرای آزمایشی و اختیاری تعرفه‌های پیشنهادی جدید اینترنت مخابرات در برخی استان‌ها خبر داد.


البته جهرمی تاکید کرد: «این مدل مصوبه وعده داده شده وزارت ارتباطات نیست و مدل پیشنهادی ما همچنان در حال بررسی است و مطابق وعده در صد روز اول فعالیت نهایی و اجرایی خواهد شد»، اما از کاربران و صاحب‌نظران خواست برای جمع‌بندی نهایی در‌باره این تعرفه‌ها نظر دهند.
پس از آن سمیع الله صادقی معاون تجاری شرکت مخابرات ایران جزئیات تعرفه 3 بسته‌ ترکیبی را تشریح کرد.

جدول تعرفه‌های جدید اینترنت و مکالمه مخابرات به شرح زیر است:

در آخرین روزهای دولت یازدهم اصلاح روش فروش اینترنت در کشور از حجمی به غیرحجمی به مرحل پایانی بررسی ها رسید و تا مرز اجرایی شدن پیش رفت اما به دلیل اعتراض کاربران تا رسیدن به مدل بهتر متوقف شد.

این تعرفه‌ها به شرح زیر بود:

بررسی تعرفه‌های جدید پیشنهادی مخابرات نشان می دهد یکی از ایرادات به تعرفه‌های قبلی (که اجرایی نشدند) در پیشنهاد جدید رفع شده و ترافیک داخلی که پیش از این محدود در نظر گرفته شده بود اکنون نامحدود دیده شده است.

همچنین در این بسته‌ها مکالمه داخل استانی نامحدود به صورت رایگان در نظر گرفته شده است که می‌تواند یک مشوق تلقی شود و بیشتر از آن تسهیل گر ارتباطات مشترکان خواهد بود و قرارگرفتن این دو ویژگی (ترافیک داخلی نامحدود رایگان و مکالمه داخل استانی رایگان) مدل ارائه سرویس را تا حدی به مدل کشورهای پیشرو نزدیک می‌کند.

پیش بینی 60 دقیقه مکالمه بین استانی و 30 دقیقه مکالمه ثابت به همراه نیز بیشتر می تواند نقش مشوق داشته باشد زیرا از نظر هزینه‌ای به ترتیب 19800 ریال و 18750 ریال هزینه دارد و تخفیف فوق العاده ای نیست.

اما در نهایت اصل موضوع روی قیمت ترافیک بین الملل است. در حالت قبلی بدون همه این پیشنهادها ارزش بسته مشابه دارای 10 ترافیک بین الملل ماهانه 35 هزار تومان بود که اکنون 31 هزار تومان پیشنهاد شده است. در حالت قبل و همچنان ارائه تنها 10 گیگ ترافیک بین الملل به کاربران معمولی و سپس فروش هر گیگ به قیمت تا 1800 تومان برای آنها به صرفه نیست. نکته اصلی که باعث می شود این بسته به صرفه و مورد پسند باشد ارائه حداقل 20 گیگ ترافیک بین الملل با همین قیمت است.

ایسوس

نظر شما چیست؟