دو هزار قربانی در سه روز گذشته
09/03/1396 - 16:50
باج‌افزار واناکرای تا کنون ۴ هزار قربانی ایرانی گرفته است
باج‌افزار خطرناک واناکرای هنوز در ایران فعال است و قربانی می‌گیرد. طی گزارش‌های رسیده در سه روز گذشته بیش از دو هزار کامپیوتر ایرانی قربانی این باج‌افزار شده‌اند. با این حساب، قربانی‌های واناکرای به ۴ هزار نفر رسیده است.

در روزها و هفته‌ای اخیر اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای از سوی رسانه‌ها و سایت‌ها درباره باج‌افزار واناکرای و روش‌های مقابله و جلوگیری از نفوذ آن صورت گرفته است ولی به نظر می‌رسد نتوانست برخی از کاربران را هشیار و نجات دهد. در این میان، تعلل و بی‌تفاوتی برخی از سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با امنیت فضای سایبری و فناوری اطلاعات این وضعیت را تشدید کرده است. 

مطلب پیشنهادی

چگونه از خودمان در برابر باج‌افزار خطرناک WanaCry محافظت کنیم

سازمان فناوری اطلاعات ایران در تازه‌ترین گزارش خود تعداد قربانی‌های باج‌افزار واناکرای در ایران را ۴ هزار نفر اعلام کرده است. جالب است دو هزار قربانی جدید فقط در سه روز گذشته به دام این باج‌افزار گرفتار شده‌اند. باج‌افزار واناگرای با استفاده از ضعف امنیتی و یک اکسپلویت در سرویس SMB ویندوز سعی می‌کند کامپیوتر قربانی را آلوده و فایل‌ها و اطلاعات حساس او را قفل‌گذاری کند؛ به طوری که دسترسی بدان‌ها امکان‌پذیر نیست. قربانی برای بازپس‌گیری و دسترسی به فایل‌ها و اطلاعات خود باید باج بدهد و پولی به حساب هکرها واریز کند. 

تا کنون چندین نسخه از باج‌افزار واناکرای منتشر شده است و در هر نسخه شاهدیم که الگوریتم‌های رمزنگاری قوی‌تری استفاده شده است. سازمان‌های امنیتی گزارش دادند آخرین نسخه واناکرای یک سیستم قوی رمزنگاری دارد که به هیچ‌ روشی قابل شکسته شدن یا دور زدن نیست. 

کاربران اینترنتی باید کاملا هشیار باشند و ضمن به‌روزرسانی ویندوز خود به‌خصوص نسخه ویندوزهای ایکس‌پی و ویندوز ۷، از جدیدترین آنتی‌ویروس‌ها و برنامه‌های ضدبدافزار استفاده کنند. کاربران ایرانی می‌توانند برای آگاهی بیشتر درباره این باج‌افزار و دریافت مستندات و فایل‌های لازم و همچنین آنتی‌ویروس ایرانی مقابله‌کننده با واناکرای به سایت مرکز ماهر مراجعه کنند. 

 

ایسوس

نظر شما چیست؟