وزارت ارتباطات گزارش داد:
شناسایی بیش از ۲۰۰ قربانی آلوده به باج‌افزار جدید در ایران
25 ارديبهشت 1396
وزارت ارتباطات طی گزارشی از وضعیت آخرین آلودگی‌های فضای سایبری کشور به باج‌افزار خطرناک WannaCry، از شناسایی بیش از ۲۰۰ قربانی خبر داد. شهرهای تهران و اصفهان بیشترین آلودگی را دارند.

طبق گزارش وزارت ارتباطات، تا کنون بیش از دو هزار قربانی به باج‌افزار WannaCry آلوده شده‌اند که از این تعداد حدود یک هزار و 500 قربانی از سوی مرکز ماهر و مابقی از طریق گزارش سازمان‌ها و نهادهای مختلف شناسایی شده است.

مطلب پیشنهادی

چگونه از خودمان در برابر باج‌افزار خطرناک WanaCry محافظت کنیم

بیشترین آلودگی از طریق این باج‌افزار به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی بوده و بیشترین استان‌های آلوده، تهران و اصفهان هستند. تا کنون و از سوی مرکز ماهر، به بیش از 50 اپراتور و سازمان که بیشترین آلودگی را داشته‌اند، علاوه بر اعلان از طریق نامه‌های رسمی، به صورت تلفنی مشاوره‌های لازم در جهت پیشگیری و مقابله با باج‌افزار WannaCry ارایه شده است.

همچنین طی سه روز گذشته، 500 درخواست راهنمایی از سوی بخش‌های مختلف مطرح شده که اقدام‌های لازم برای افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت‌های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدید صورت گرفته است.

به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز، پشتیبان‌گیری از اطلاعات مهم و حیاتی سیستم‌ها، به‌روزرسانی آنتی‌ویروس‌ها و اطلاع‌رسانی به کاربران جهت عدم اجرای فایل‌های پیوست ایمیل‌های ناشناس، غیرفعال کردن پروتکل SMB، در سیستم‌عامل ویندوز درصورت عدم به‌روزرسانی یا نصب وصله‌ها، بستن پورت‌های 445 و 139 از طریق فایروال سیستم‌عامل ویندوز و خودداری از بازکردن ایمیل‌های مشکوک و ناشناس، از جمله راهکارهای فنی ارایه شده در این حوزه است.

لازم به ذکر است کاربران می‌توانند برای دریافت آخرین اطلاعات و راهنمایی‌ها در خصوص پیشگیری و مقابله با باج‌افزار WannaCry به آدرس اینترنتی سایت مرکز ماهر به نشانی WWW.CERTCC.IR مراجعه کنند.

 

برچسب: