خدمات اینترنت اشیا و یکپارچه‌سازی خدمات شهری
16/01/1396 - 19:07
ایرانسل اولین سامانه شهر هوشمند را در بندر انزلی افتتاح کرد
اپراتور ایرانسل در ایام نوروز اولین سامانه شهر هوشمند خود را در شهر بندر انزلی توسط دکتر روحانی، رییس‌جمهور محترم ایران افتتاح کرد. این سامانه خدمات شهری و فناوری‌های جدیدی روی بستر اینترنت اشیا فراهم می‌کند.

این سامانه که برای نخستین بار در ایران توسط ایرانسل راه‌اندازى شده، از انواع فناوری‌های نوین به ویژه خدمات اینترنت اشیا (IoT) بهره می‌گیرد و امکان یکپارچه‌سازی و بهره‌بردارى از خدمات گوناگون شهرى را بر بسترى هوشمند و کارا فراهم می‌کند.
راه‌اندازی این سامانه در سفر روز 10 فروردین رئیس‌جمهوری به استان گیلان برای افتتاح پروژه‌های بزرگ اقتصادی و زیربنایی این استان انجام شد.
در فاز نخست برای ارائه خدماتی مانند مدیریت هوشمند پسماند شهرى، آبیاری بهینه فضاهای سبز، اندازه‌گیری سطح آب مخازن و در فاز بعدی برای خدماتی نظیر مدیریت هوشمند روشنایی معابر، مدیریت پارکینگ‌های شهری، پایش کیفیت هوا و سرعت وزش باد بر بستر این سامانه در منطقه آزاد انزلی برنامه‌ریزی و اقدامات لازم صورت گرفته است.
همچنین، پس از رونمایی آزمایشی از سامانه حمل و نقل و پرداخت هوشمند ایرانسل مبتنى بر فناورى NFC که پیش از این و در ایام مبارک دهه فجر با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای نخستین بار در ایران و در شهر اهواز انجام شده بود، اقدامات لازم جهت بهره‌برداری از خدمات شهروندی هوشمند مبتنی بر همین فناوری در انزلی نیز آغاز شد.
این راهکار با همکارى سازمان منطقه آزاد انزلى و بر بستر شبکه ارتباطى ایرانسل به بهره‌بردارى رسیده و با استفاده از آن، فضای امن و قابل اطمینانی برای ارائه انواع خدمات پرداخت با سرعت و سهولت بیشتر فراهم مى‌شود. بر این اساس درگاه‌های پرداخت منطقه آزاد از جمله گمرک، اماکن تفریحی، سالن‌های همایش و غیره به این فناوری مجهز خواهند شد.
 

ایسوس

نظر شما چیست؟