توسط محققان ایرانی
نمایشگر نمایش و کنترل علایم حیاتی کوهنوردان ساخته شد
دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد موفق شدند دستگاهی طراحی کنند که با استفاده از سنسورهای مختلف، می‌تواند علائم حیاتی افراد به ویژه کوهنوردان را پایش و روی یک نمایشگر کوچک نشان دهد.

آناهیتا رحمتی نجارکلایی یکی از مجریان این پروژه گفت: «دمای بدن، ضربان قلب و میزان اکسیژن اشباع شده در خون (SPO2) ازعوامل مهم حیاتی در بدن انسان هستند. این عوامل از اهمیت بالایی در وضعیت جسمانی هر فرد به‌خصوص ورزشکاران و بیماران برخوردارند و به عبارت دیگر در سلامتی انسان نقش سرنوشت سازی را ایفا می‌کنند.»

مطلب پیشنهادی

بینی مصنوعی هم ساخته شد!
گجتی برای شناسایی و درک بو و رایحه‌های مختلف

لادن سادات‌ادهم هاشمی دیگر مجری پروژه ساخت دستگاه «نمایشگر حیاتی برای ورزشکاران کوهنورد» تصریح کرد: «در این پروژه سعی شده تا با کمترین هزینه و با دقتی بالا بتوان تمامی سنسورهای اندازه‌گیری عوامل حیاتی بدن شامل دمای بدن، ضربان قلب و میزان اکسیژن اشباع شده در خون آن هم در قالب دستگاهی با ابعاد بسیار کوچک و قابل حمل را فراهم کنیم تا هر فردی بتواند به تنهایی و با سهولت کامل از سطح سلامتی خود مطلع شود.» طراحی این دستگاه به‌صورت دو مرحله‌ای است که در حال حاضر دارای ابعاد بزرگتری نسبت به طرح نهایی است. در مرحله دوم، این دستگاه به‌صورت نمایشگر مچی با کاربری آسان ساخته خواهد شد.

 

 

ایسوس

نظر شما چیست؟