هشدار جدی به فروشندگان موبایل و تبلت
ترفند جدید سارقان موبایل: انتخاب طعمه از روی سایت‌ دیوار!
سارقان در شیوه‌ای کاملا جدید و به‌روز قربانیان و طعمه‌ها را از روی سایت‌های فروش تجهیزات دیجیتالی و خانگی دست دوم مانند سایت دیوار انتخاب می‌کنند.

به گزارش جام‌جم آنلاین؛ به نقل از پلیس آگاهی تهران بزرگ؛ دزد حرفه‌ای که اخیرا دستگیر شده است می‌گوید طعمه‌های خود را از روی سایت دیوار انتخاب و با آن‌ها به بهانه دیدن گوشی موبایل فروشی دست دوم قرار ملاقات گذاشته است. بعد با استفاده از آب‌میوه صاحب گوشی را بی‌هوش کرده و موبایل را به سرقت می‌برد. این سارق گوشی‌های موبایل سعی کرده است فروشندگانی را پیدا کند که اسمارت‌فون‌های گران قیمت چند میلیون تومانی برای فروش دارند. یک عکاس خبرگزاری که گوشی حدودا سه میلیونی وی به همین روش به سرقت رفته است می‌گوید: 

«بنده آگهی مربوط به فروش گوش تلفن همراه خود را در سایت دیوار ثبت کرده بودم که شخصی تحت عنوان خریدار با تلفن بنده تماس گرفت؛ پس از توافق بر سر قیمت خرید گوشی، در محل پل آزادگان قرار گذاشتیم و جوانی حدودا 30 ساله در محل حاضر شد.

پس از توافق بر سر قیمت گوشی این جوان به بهانه گرفتن پول از برادرش، اقدام به کرایه دربست یک خودرو سواری نمود و با یکدیگر به چهارراه بهار رفتیم. در آنجا، این شخص طی تماس با برادرش خواهان چند دقیقه فرصت از بنده شد و نهایتا بنده را به خوردن یک لیوان آبمیوه دعوت کرد؛ به بهانه خرید آبمیوه از ماشین پیاده شد و پس از چند دقیقه با دو لیوان آب هویچ مجددا به ماشین بازگشت؛ مجددا به همان محل ملاقات اول خود در محدوده پل آزادگان بازگشتیم.

در آنجا بود که این شخص مدعی شد پول خرید گوشی تلفن همراه توسط برادرش و از طریق سیستم شتاب بانکی به حساب بنده واریز شده و به این بهانه از من خواست تا از طریق ATM موجودی حساب خودم را چک کنم؛ در حالیکه قصد مراجعه به پای دستگاه خودپرداز (ATM) را داشتم، دچار سردرد و سرگیجه شدیدی شدم؛ در آن شرایط تنها متوجه سرقت گوشی تلفن همراه خود توسط این شخص و فرار وی از محل شدم.»

در چند سال اخیر کسب‌وکارهای آنلاین فروش دست دوم رونق گرفتند و سایت‌هایی مانند دیوار و شیپور محلی برای قرار دادن تصاویر کالاها به همراه شماره موبایل و اطلاعات تماس ضروری دیگر است. به نظر می‌رسد این موضوع دارد به یک ترفند برای سوءاستفاده از اطلاعات افراد و بعضا رخ دادن اتفاق‌هایی مشابه آن‌چه در بالا گفتیم؛ می‌شود. 

به همین خاطر؛ افرادی که قصد فروش موبایل، تبلت، نوت‌بوک و دیگر کالای لوکس و همراه را دارند؛ باید بسیار مواظب بوده و سعی کنند احتیاط‌های لازم را برای فروش و قرار فروش با اشخاص دیگر ناشناس در نظر داشته باشند. در صورت امکان مکان‌های عمومی را برای قرار ملاقات‌ها و بازدید از کالای مورد نظر انتخاب کنند و همراه با فرد دیگری سر قرار بروند یا بسیاری از موارد ضروری مانند قیمت را همان پشت تلفن حل و فصل کنند تا نیازی به معطلی و فراهم شدن فرصت‌هایی برای سرقت به‌وجود نیاید. 

ایسوس

نظر شما چیست؟