04/10/1399 - 06:10
شرایط رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه
معاون فنی و امور گمرک ایران: رجیستری تلفن‌های همراه به دلیل کنترل شیوع کرونا از این پس به شکل غیرحضوری انجام می‌شود.

رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه- 1 دی 99

 • مهرداد جمال ارونقی طی نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا گزارشی از شرایط نامناسب در مبادی ورودی گمرک به دلیل الزام به رجیستری حضوری گوشی تلفن همراه علام کرد: تشکیل صف‌های طولانی مسافران و نبود امکان رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت موجود پدید آمده است.
 • براین اساس از ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز درخواست می‌شود که برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در چارچوب رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرآیند، اجرای طرح رجیستری غیرحضوری گوشی و پس از انجام استعلام سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید -19 پرهیز و موجب قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا شود.

 رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی- 1 دی 99

 • با آغاز طرح رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه از اول دی، مسافران باید توجه داشته باشند که در صورت عدم اظهار و ثبت اطلاعات در مبادی ورودی، دیگر امکان ادامه فرایند رجیستری غیرحضوری ​​​​​​گوشی در سامانه را نخواهند داشت.
 • مکاتبه اخیر گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد تبعات رجیستری حضوری، آن هم در شرایط کرونایی موجود موجب شد طی مذاکرات صورت گرفته، روال رجیستری گوشی در مبادی ورودی تغییر کند.
 • در 12 مهر امسال بر اساس ابلاغیه ای به گمرکات اجرایی، قرار شد هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن‌ همراه و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع شود و اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام شود.
 • اما طولی نکشید که تشکیل صف های طولانی و چند ساعته موجب تعلل بسیار مسافران در سالن های ورودی شد که نه تنها موجب ایجاد خطر برای مسافران، بلکه کارکنان گمرک با توجه به محدودیت های موجود شد.
 •  در نهایت گمرک ایران طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اعلام گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرایند رجیستری گوشی، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل ، به صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-19 با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.
 • بر این اساس، شرایط رجیستری گوشی دوباره تغییر کرد و غیرحضوری شد؛ به طوری که تمامی فرایندی که مسافر در سالن ورودی گمرک برای اظهار و ثبت اطلاعات اولیه انجام می دهد، کمتر از یک دقیقه زمان بر بوده و مابقی، غیرحضوری انجام می شود.

جزییات طرح رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه- 1 دی 99

درآستانه رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه، مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در گفت و گویی با ایسنا، جزئیات این جریان را تشریح کرده است.

ثبت اطلاعات توسط بارکدخوان 

 • ارونقی با اشاره به اینکه در نتیجه مذاکرات صورت گرفته بخشنامه قبلی در خصوص چگونگی انجام فرایند رجیستری گوشی همراه مسافر ورودی لغو و شیوه نامه جدید به گمرکات اجرایی ابلاغ شده و از اول دی ماه اجرایی می شود، در این رابطه توضیح داد: از فردا (دوشنبه اول دی 99)، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن های همراه در بدو ورود و قبل از خروج از سالن مسافری پس از اظهار گوشی از سوی مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرایی و ثبت اطلاعات آن از طریق بارکد خوان انجام می شود.
 • بعد از این مرحله ، انجام ادامه فرایند رجیستری گوشی مسافری وارده به صورت غیرحضوری بوده و طی یک ماه از تاریخ ورود و در سامانه "EPL" از سوی مسافر انجام می شود.

مسافران بدون ارائه اطلاعات از سالن خارج نشوند

 • وی با بیان این که مسافر دارای گوشی تلفن همراه نو، باید در بدو ورود نسبت به تکمیل و تحویل اظهار نامه مسافری به ارزیابان سالن ورودی اقدام کند، افزود: باید مشخصات مسافر و گوشی همراه فرد به ویژه "IMEI" تلفن همراه، در اظهارنامه ذکر شده باشد و قبل از خروج از سالن مسافری تحویل تا مراحل ثبت اطلاعات در بارکدخوان توسط گمرک انجام شود.
 • معاون فنی گمرک تاکید کرد: مسافران دارای گوشی تلفن همراه باید توجه داشته باشند در صورت عدم اظهار و ارائه اطلاعات خود و گوشی همراه به گمرک در بدو ورود و خارج شدن از سالن مسافری به دلیل به وجود محدودیت های سیستمی دیگر امکان ادامه فرایند رجیستری گوشی تلفن همراه در بستر سامانه EPL وجود ندارد.
 • ارونقی همچنین در مورد مسافرانی که موفق به انجام رجیستری گوشی خود نشده اند، یادآور شد: آن دسته از مسافرین ورودی به کشور از تاریخ 12 تیر ماه تا اول دی ماه که بنا به دلایل مختلف موفق به انجام رجیستری گوشی تلفن همراه خود نشده اند می توانند از طریق سامانه مورد نظر و بدون حضور فیزیکی در گمرک اجرایی نسبت به انجام فرایند رجیستری گوشی تلفن همراه به صورت غیر حضوری (اینترنتی) و از طریق سامانه اقدام کنند. 

امکان رجیستری گوشی فقط از کانال "EPL"

 • این مقام مسئول در گمرک ایران در رابطه با  سامانه  EPL  توضیح داد: این سامانه رجیستری گوشی تلفن همراه به سامانه گذرنامه ناجا متصل است و چنانچه مسافرین ورودی در بازه زمانی مورد نظر وارد کشور نشده و یا اساسا مسافر نبوده باشند امکان رجیستری گوشی این افراد وجود نخواهد داشت.
 • به گفته وی، با توجه به راه اندازی مجدد سامانه EPL در بستر اینترنتی استفاده از سامانه مرچنت (سامانه قبلی برای رجیستری گوشی) برای مسافرین ورودی دارای گوشی تلفن همراه میسر نیست. 

فرآیند رجیستری تلفن همراه به صورت غیر حضوری- دی 99

گمرک فرآیند رجیستری تلفن همراه به صورت غیر حضوری و اعلام فرآیند اجرایی مربوطه را اعلام کرد.

مراحل ریجستری تلفن همراه شامل موارد زیر می شود:

تکلیف متصدیان مربوطه در گمرکات ورودی کشور

 •  تکلیف مسافرین ورودی پس از ثبت اطلاعات فوق، جهت رجیستری گوشی تلفن همراه
 • تکلیف مسافرین ورودی 99/04/12 لغایت 99/09/30 که موفق به رجیستری گوشی همراه خود نشده اند.

 پیگیری مشکلات مرتبط با فرآیند رجیستری تلفن

 • مسافرین ورودی به کشور از تاریخ 12 تیر99 تا اول دی 99 می‌توانند بصورت غیر حضوری از طریق سامانه https://epl.irica.ir/ImeiRegister نسبت به انجام فرآیند رجیستری گوشی خود اقدام کنند.

راهنما‌ی آموزشی نحوه ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه

 • برای دریافت راهنما‌های آموزشی نحوه ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه مسافر اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟