استخدام 2500 پرستار در بیمارستانهای دولتی
12 شهريور 1399
مبلغ افزایش حقوق پرستاران در سال 99
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش 900 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومانی حقوق پرستاران و استخدام 2500 پرستار در بیمارستانهای دولتی خبر داد.

حقوق پرستاران 2.5 برابر شد + جزییات افزایش حقوق-30 آذر 99

 •  معاون توسعه وزیر بهداشت خبر‌های خوشی درباره افزایش 2.5 برابری حقوق پرستاران داد و رقم دقیق افزایش حقوق‌ها را اعلام کرد.
 •  سید کامل تقوی‌نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین گرامیداشت روز پرستار که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: بهبود وضعیت معیشت کارکنان نظام سلامت عنوان سیاست کلیدی وزارت بهداشت اعلام شد و در سریع‌ترین زمان ممکن رئیس جمهوری دستوراتی کارگشا صادر کردند و از این بابت تشکر می‌کنم.
 • معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر بهداشت بیان کرد: یکی از مسائل مهم شاخص نسبت پرستار به تخت بوده و این نسبت با استخدام‌ها افزایش پیدا کرده است وامیدواریم از حدود 0.8 تا پایان سال به 1.1 برسد.
 •  از سال گذشته 52 هزار مجوز استخدامی دریافت کردیم و سال گذشته یک آزمون برگزار شد و 10 هزار نفر بدون تشریفات اداری به کار گرفته شدند، 7 هزار نفر نیز با آزمون در دی ماه پذیرش می‌شوند و برای 30 هزار نفر تامین اعتبار شده است و مراحل نهایی صدور مجوز به صورت مشخص برای گروه‌های کاری مختلف در سازمان اداری و استخدامی صورت می‌پذیرد و حدود ۴۵ درصد استخدامی‌ها مربوط به حوزه پرستاری است.
 • تقوی نژاد درباره میزان حقوق پرستاران گفت: حقوق پرستاران از اسفند سال گذشته تاکنون 50 درصد اضافه و مجوز افزایش حقوق 50 درصدی پرستاران صادر شد و در مجموع از اسفند 97 تاکنون شاهد افزایش 100 درصدی حقوق پرستاران هستیم و حقوق پرستاران دو برابر شده است و 50 درصد هم از فردا به حقوق پرستاران اضافه می‌شود و در مجموع حقوق پرستاران ۲.۵ برابر خواهد شد ودر مقایسه با سال 92 حقوق پرستاران 6.5 برابر شده است.
 • معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر بهداشت افزود: حقوق یک پرستار کارشناس تازه استخدام شده اکنون چهار میلیون و 600 هزار تومان و حقوق یک پرستار کارشناس ارشد تازه استخدام شده چهار میلیون و 800 هزار تومان است و از فردا اول دی 99 به میزان 50 درصد افزایش می‌یابد و حقوق کارشناس به 7 میلیون 100 و حقوق کارشناس ارشد 7 میلیون و 300 خواهد رسید.
 • تقوی نژاد گفت: حقوق یک پرستار کارشناس با 20 سال سابقه نیز از 6 میلیون و 800 هزار تومان به 9 میلیون و 300 هزار تومان و کارشناس ارشد از هفت میلیون و 400 هزار نفر به حدود 10 میلیون تومان افزایش می‌یابد، ضمن اینکه هر پرستار نیز ماهانه 2.5 تا 3 میلیون تومان نیز بابت اضافه کار و کارانه دریافت می‌کند

افزایش حقوق کارکنان دولتی گروه پرستاری در سال 99

 بنا بر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، سید کامل تقوی نژاد از افزایش 50 درصدی امتیازات فصل هشتم آیین نامه اداری استخدامی کارکنان غیر هیات علمی همه کارکنان دولتی گروه پرستاری اعم از پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، بهیار و کمک بهیار که حکم یا قرارداد مستقیم با مراکز تابعه وزارت بهداشت دارند، خبر داد.

این افزایش حقوق به همه کارکنان دولتی گروه پرستاری اعم از رسمی، پیمانی، طرحی، ضریب کا، پزشک خانواده و بیمه روستایی و همچنین نیروهای قراردادی کار معین  تعلق گرفته و به طور میانگین یک میلیون و 200 هزار تومان به حقوق کارکنان اضافه شده است.

 افزایش حقوق گروه پرستاری شرکتی (بخش خصوصی) در سال 99

تقوی نژاد همچنین در خصوص افزایش حقوق و مزایای گروه پرستاری شرکتی (بخش خصوصی) شاغل در مجموعه وزارت بهداشت نیز گفت: جلسات کارشناسی انجام و گزارش و راهکارهای پیشنهادی آن ارائه شده که اقدامات لازم با توجه به رهنمودهای وزیر بهداشت در جلسه کارشناسی در حال انجام است. از جمله انعقاد قرارداد موسسات وابسته با شرکت کارآفرین و تدوین دستورالعمل واحد برای اجرا در مجموعه وزارت بهداشت که متوسط 900 هزار تومان به حقوق و مزایای مشمولان اضافه می شود.

استخدام پرستار در سال 99

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزیر بهداشت با بیان اینکه مجوزهای استخدامی بر اساس نیازسنجی نیروی انسانی، توسعه بیمارستانها و بخشهای بیمارستانی اخذ و توزیع می شود، گفت: در سال 1398 تعداد 4713 نفر در مشاغل پرستاری و تعداد 858 نفر ماما برای بکارگیری در بیمارستان های جدید و توسعه یافته و اتاق های زایمان (LDR) به صورت پیمانی استخدام شدند.

 مجوز استخدام سه هزار نفر به صورت پیمانی نیز از سازمان اداری و استخدامی کشور دریافت شده است که 2500 نفر این مجوز به گروه پرستاری و 500 نفر سایر مشاغل اختصاص داشته و در حال رایزنی برای تامین اعتبار با سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم.

در حال پیگیری دریافت مجوز برای برگزاری آزمون استخدام 2284 نفر نیروی قراردادی هستیم که بخش اعظم آن گروه پرستاری و مامایی است.

امکان ذخیره مرخصی گروه پرستاری

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزیر بهداشت همچنین به صدور بخشنامه مورخ 24 اسفند 1398 به موسسات تابعه وزارت بهداشت مبنی بر امکان ذخیره مرخصی استحقاقی استفاده نشده کارکنان گروه پرستاری درگیر در بحث مواجهه با ویروس کرونا اشاره کرد که بر اساس نیاز و ابلاغ موسسه از مرخصی خود استفاده نکرده اند و گفت: این بخشنامه در حال اجراست.

جداسازی پرداخت اضافه کار کارکنان گروه پرستاری

تقوی نژاد همچنین از صدور بخشنامه به دانشگاههای علوم پزشکی مبنی بر جداسازی پرداخت اضافه کار کارکنان گروه پرستاری شاغل در بیمارستانها از کارانه و پرداخت کارانه بر اساس 90 درصد از 27.5 درصد جزء حرفه ای بیمارستان به کارکنان مذکور و تسریع در پرداخت معوقات اضافه کار خبر داد و گفت: با توجه به تاکید مجدد وزیر بهداشت، مکاتبه لازم انجام می شود و با توجه به مذاکرات انجام شده با همکاران معاونت درمان وزارت بهداشت، سیستم قاصدک مبنی بر جداسازی اضافه کار از کارانه بسترسازی شده و دانشگاهها موظف به رعایت آن از تاریخ اول اسفند 98 هستند.

 •  دانشگاههایی که معوقات کارانه را پرداخت نکرده و به تاریخ مذکور رسیده اند، پرداختهای خود را بر اساس مفاد این بخشنامه انجام می دهند اما دانشگاههای علوم پزشکی که دارای معوقات کارانه و اضافه کار هستند، پس از پرداخت معوقات خود تا تاریخ اول اسفند 98، پرداخت و محاسباتشان الزاما طبق بخشنامه فوق خواهد بود.
 •  با تلاشهای صورت گرفته و وصول مطالبات از تامین اجتماعی، میانگین معوقات اضافه کار از پنج ماه به سه ماه و کارانه از 18 ماه به 10 ماه کاهش یافته و در صورتی که مطالبات بیمه سلامت نیز وصول شود، پیش بینی می شود معوقات کارانه به پنج ماه کاهش یابد.
 •  تدوین، تصویب و اجرای دستورالعمل اعمال مدرک تحصیلی و تغییر عنوان کارکنان قراردادی کار معین از سال 1398، از جمله قراردادی های گروه پرستاری 
 •  مکاتبه و رایزنی برای تامین اعتبار و اخذ مجوز برقراری فوق العاده ویژه به کارکنان درگیر درمقابله با کرونا با تاکید بر گروه پرستاری و همچنین ارائه پیشنهادها و بسته های حمایتی در خصوص جبران خدمات و پیش بینی در قوانین و مقررات گروه پرستاری و کارکنان درگیر در مقابله با کرونا که طی نامه های مورخ 21 اردیبهشت 99 به سازمان برنامه و بودجه و مورخ 13 فروردین 99 به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و مورخ 16 اردیبهشت به رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور منعکس شده است که در این راستا مبلغ پنج هزار میلیارد ریال به دانشگاههای علوم پزشکی تخصیص داده شده و به ذینفعان پرداخت صورت گرفته است.
 •  مکاتبه با سازمان اداری و استخدامی کشور و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای اخذ مجوزهای لازم در خصوص اعطای امتیازات ویژه در آزمونهای استخدامی به گروه پرستاری و درمانی درگیر در مبارزه با کرونا صورت گرفته است.

 

1607870047_0.gif

نظر شما چیست؟