مدلی برای هوشمندسازی بهتر الگوریتم‌ها
شماره 265 ماهنامه شبکه با پرونده ویژه هوش مصنوعی منتشر شد
شماره 265 ماهنامه شبکه با بازی با آتش شروع می‌شود (هوش مصنوعی قدرت طلب و فریب‌کار)، در فصل شاهراه اطلاعات، دانشمندان به دنبال ساخت ایمپلنت‌های مغزی تزریقی هستند، در فصل امنیت با اصول مهم و زیربنایی رمزنگاری کوانتومی آشنا می‌شوید، در فصل فناوری شبکه بررسی می‌کنیم پروتکل‌های مسیریابی چه نقشی در شبکه‌های کامپیوتری دارند، در فصل کارگاه با مفهوم بیش‌برازش داده‌ها (Overfitting) آشنا می‌شوید و در نهایت در پرونده ویژه این شماره (هوش مصنوعی سریع‌تر از زندگی واقعی) حرکت می‌کند.

1606683296_1_0.gif

پرونده ویژه

برای خرید و دانلود نسخه PDF ماهنامه شبکه 265 اینجا کلیک کنید

پرونده ویژه شماره 265 ماهنامه شبکه، در واقع ادامه پرونده هوش مصنوعی شماره قبل است. در این شماره خواهیم گفت که مدل هوش مصنوعی مولد چیست؛ کاربرد هوش مصنوعی در دنیای تجارت چیست و نحوه پیاده‌سازی الگوریتم‌های تجاری در حوزه پیش‌بینی فروش محصولات به چه صورتی است؛ مدل قدرتمند BERT را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ تاثیرگذار ی هوش مصنوعی بر حوزه آموزش و یادگیری را ارزیابی خواهیم کرد؛ نگاهی به مهم‌ترین دستاوردهای هوش مصنوعی در دنیای پزشکی خواهیم داشت و در نهایت با 14 کتاب‌خانه و چارچوب قدرتمند هوش مصنوعی که نقش مهمی در سال‌های آتی خواهند داشت، آشنا خواهیم شد.ققنوس دنیای فناوری بر می‌خیزد 

 • راهنمای جامع آشنایی با مدل هوش مصنوعی مولد، کاربردها و انواع آن 
 • کاربرد هوش مصنوعی در تجارت چیست و چگونه آن‌را پیاده‌سازی کنیم؟ 
 • مدل Bert چیست، چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ 
 • چگونه از هوش مصنوعی در حوزه آموزش و یادگیری استفاده کنیم؟  
 • هوش مصنوعی چه دستاوردهای مهمی برای حوزه پزشکی به ارمغان آورده و خواهد آورد؟ 
 • این 14 کتاب‌خانه و چارچوب قدرتمند هوش مصنوعی آینده‌دار هستند 

شاهراه اطلاعات

 • دانشمندان به دنبال ساخت ایمپلنت‌های مغزی تزریقی هستند 
 • سیلیکون را فراموش کنید؛ کامپیوتر‌هایی از جنس پارچه در راه هستند  
 • رابط بی‌سیم مغز و ستون فقرات به یک بیمار معلول قدرت راه رفتن داد

فناوری شبکه

 • چرا مجازی‌سازی سرور به شرکت‌ها در کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند؟ 
 • پروتکل‌های مسیریابی چه نقشی در شبکه‌های کامپیوتری دارند؟ 
 • مجازی‌ساز KVM چیست، چگونه پیاده‌سازی  می‌شود و چرا مورد توجه کارشناسان شبکه است؟ 

امنیت

 • امنیت فناوری عملیاتی چیست و چرا نباید به‌سادگی از کنار آن عبور کرد؟  
 • آشنایی با اصول مهم و زیربنایی رمزنگاری کوانتومی

عصر شبکه

 • استراتژی سازمانی چیست و چه اهمیتی برای سازمان‌ها دارد 
 • آیا ماشین‌ها می‌دانند که ما می‌دانیم چه می‌دانند؟ 

کارگاه

 •  Pytorch چیست و چگونه از آن برای ساخت مدل‌های عصبی استفاده کنیم؟ 
 • پاور بی‌آی (Power Bi) چیست، چه کاربردی در دنیای تجارت دارد و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • بیش‌برازش داده‌ها (Overfitting) چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟


ققنوس دنیای فناوری بر می‌خیزد

مطالعات نشان می‌دهند که هوش مصنوعی توانایی متحول‌سازی محیط‌های کاری را دارد، به‌طوری که جدیدترین تحقیق انجام‌شده در این زمینه بیان‌گر این نکته است که هوش مصنوعی قادر است به میزان 14 درصد بهره‌وری کارمندان یک سازمان را ارتقاء ببخشد. با این‌حال، بیشتر متخصصان اروپایی و ایالات متحده تصور می‌کنند که هوش مصنوعی به‌جای کمک به کارکنان، به آن‌ها لطمه خواهد زد. از این‌رو، رهبران شرکت‌ها باید هوش مصنوعی را به کارکنان در قالب یک ابزار استراتژیک معرفی کنند و آن‌ها را در خصوص کاربردها، مزایا و محدودیت‌های این فناوری آموزش دهند. این کار می‌تواند نگرانی‌های افراد را در محیط کار کم کرده و به بهبود عملکرد این فناوری کمک کند.

بر مبنای این برنامه راهبردی، برای استفاده از هوش مصنوعی در جریان کار روزمره یک تیم، یک یا چند مدیر باید با صحبت‌های سازنده با کارکنان خود درباره هوش مصنوعی نظر مساعد آن‌ها را جلب کنند. به همین منظور، می‌توان از مثال‌های کاربردی مرتبط با هوش مصنوعی استفاده کنند و با جمع‌آوری بازخورد کارکنان، بهترین و موثرترین کاربرد هوش مصنوعی را برای هر بخش برجسته کنند. در نهایت، باید در مورد مسائل حقوقی و اخلاقی هوش مصنوعی صحبت کرد و به کارکنان آموزش داد که چگونه از این فناوری به بهترین شکل استفاده کنند. این موثرترین و کارآمدترین راهکاری است که برای استفاده از پیشرفته‌ترین فناوری عصر حاضر در اختیار ما قرار دارد؛ در غیر این صورت، همه‌چیز در مدت زمان کوتاهی از کنترل خارج شده، موج بی‌کاری‌ها آغاز شده و جهان با بحران عظیم بی‌کاری افرادی روبه‌رو می‌شود که عالی‌ترین مدارج علمی را دارند. 

هوش مصنوعی، به یک ابزار قدرتمند در زمینه‌های مختلف تبدیل شده است، صنایع را متحول کرده و راهکاری برای حل مشکلات پیچیده در اختیار سازمان‌ها قرار داده است. هوش مصنوعی در پزشکی و دامپزشکی ظرفیت‌های بالقوه خود را به اثبات رسانده است؛ در پرونده ویژه اردیبهشت ماه شبکه که اختصاص به دستاوردهای چت‌جی‌پی‌تی داشت، به این نکته اشاره کردیم. علاوه بر این، قابلیت‌های شاخصی برای افزایش تشخیص مشکلات، بهبود برنامه‌ریزی‌های تجاری، بهینه‌سازی نتایج، بهبود عملکرد زنجیره تامین و غیره دارد. 

پیشرفت‌های هوش مصنوعی، از جمله در حوزه‌های یادگیری ماشین (ML) و یادگیری عمیق (DL)، راه را برای کاربری نوآورانه در حوزه‌های مهمی مثل پردازش گفتار زبان طبیعی، ساخت چت‌بات‌های هوشمند و غیره هموار کرده است. با تجزیه‌و‌تحلیل کلان‌داده‌ها، شناسایی الگوها و انجام پیش‌بینی‌ها، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند دقیق‌ترین پیشنهادهای راهبردی را به شرکت‌ها ارائه دهند و از طرفی به متخصصان کمک کنند تا وظایف محوله را به‌شکل ساده‌تری انجام دهند. با این‌حال، برخی از کارشناسان نسبت به خطرات این فناوری هشدار می‌دهند. جالب آن‌که فیلم‌های علمی تخیلی به نکات جالبی درباره مخاطرات پیرامون هوش مصنوعی اشاره کرده‌اند. به‌طور مثال، در فیلم علمی تخیلی «گزارش اقلیت» سال 2002 که سامانتا مورتون و تام کروز در آن حضور داشتند، فناوری به دستگیری افراد قبل از ارتکاب جنایت کمک می‌کند.

در این میان فیلم‌هایی مثل ترمیناتور، 2001: ادیسه فضایی و نمونه‌های مشابه، به تهدیدهای بالقوه‌ این فناوری برای نسل بشر اشاره کرده‌اند. تصور کنید که وام مسکن ما توسط هوش مصنوعی رد شود یا آزادی مشروط یک زندانی مشروط به تایید یک سیستم مجهز به هوش مصنوعی باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ ساموئل پیرسون، مدیرعامل شرکت آموزشی

Pearson Education در لندن می‌گوید: «سرعت پیشرفت هوش مصنوعی سریع‌تر از زندگی واقعی است که این مسئله باعث گسترش شکاف مهارتی بین کارکنان خواهد شد. از این‌رو، مجبور هستیم خود را با آخرین تحولات روز هماهنگ کنیم. تغییرات تکنولوژیکی، فشار مضاعف بر کارکنان وارد می‌کنند تا در طول دوره کاری خود به‌شکل مداوم مهارت‌های خود را به‌روز کنند و پیوسته آموزش ببینند تا بتوانند در بازار کار رقابتی باقی بمانند». پیرسون در حال توسعه ابزارهایی مبتنی بر هوش مصنوعی برای کمک به کارکنان در حفظ شغل‌شان است و با شرکت‌های دیگر برای ایجاد برنامه‌های آموزشی جدید همکاری می‌کند تا به نیازهای نیروی کار امروزی پاسخ‌ دهد. 

با این‌وجود، دستاوردهای هوش مصنوعی در چند سال اخیر واقعا حیرت‌انگیز بوده‌اند، به‌طوری که تقریبا هر شرکت فعال در دنیای فناوری به دنبال ساخت الگوریتم و مدل هوشمند مخصوص‌به‌خود است تا بتواند با رقبا رقابت کند. همین مسئله باعث شده تا برخی موسسات آموزشی، استراتژی جدید خود را متمرکز بر آموزش هوش مصنوعی کنند و حتا برخی از آموزش‌ها را با هوش مصنوعی ادغام کنند. به‌طور مثال، امروزه، شرکت‌ها پایتون را همراه با فناوری‌های دیگری مثل یادگیری ماشین آموزش می‌دهند، در حالی که در گذشته پایتون به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی مستقل آموزش داده می‌شد. این تغییر الگوی تجاری، نقطه نظرات مدیران شرکت‌ها و غیره، به ما این نکته را متذکر می‌شوند که تا چند سال دیگر، هوش مصنوعی مولفه اجتناب‌ناپذیر دنیای کسب‌و‌کار خواهد بود. همان‌گونه که ممکن است حدس زده باشید، پرونده ویژه این شماره در واقع ادامه پرونده هوش مصنوعی شماره قبل است. در این شماره خواهیم گفت که مدل هوش مصنوعی مولد چیست؛ کاربرد هوش مصنوعی در دنیای تجارت چیست و نحوه پیاده‌سازی الگوریتم‌های تجاری در حوزه پیش‌بینی فروش محصولات به چه صورتی است؛ مدل قدرتمند BERT را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ تاثیرگذار ی هوش مصنوعی بر حوزه آموزش و یادگیری را ارزیابی خواهیم کرد؛ نگاهی به مهم‌ترین دستاوردهای هوش مصنوعی در دنیای پزشکی خواهیم داشت و در نهایت با 14 کتاب‌خانه و چارچوب قدرتمند هوش مصنوعی که نقش مهمی در سال‌های آتی خواهند داشت، آشنا خواهیم شد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

 • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

 • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟