عجایب جهان در زمینه فناوری
باتری این زنگ 177 سال است که تمام نشده است!
یکی از زنگ‌هایی که در سال 1840در دانشگاه آکسفورد ساخته شده بوده است، هنوز هم مثل روز اول کار می‌کند. نکته جالب استفاده از یک باتری به عنوان منبع تغذیه این زنگ است. این باتری بیش از 170 سال است که تمام نشده است!

می‌دانید این زنگ طی این 177 سال چند بار به صدا درآمده است؟ شبکه به شما می‌گوید: حدود 10 میلیارد مرتبه!

اما چه رازی در پس پرده این زنگ اسرارآمیز وجود دارد؟ هیچ کس نمی‌داند. دانشمندان هم نمی‌خواهند برای پی بردن به راز این زنگ، باتری آن را بشکافند، زیرا ممکن است باعث از کار افتادن آن شوند. اطلعات دانشمندان تنها به این مسئله محدود می‌شود که باتری به کار رفته در این زنگ از ترکیب روی، سولفور، نقره و چند ماده دیگر ساخته شده است؛ اما میزان دقیق این مواد را نمی‌دانند. در کنار این زنگ یک یادداشت هم وجود دارد که اطلاعات خاصی در ارتباط با ساخت این زنگ نداده است و تنها به سال ساخت آن اشاره دارد. 

دانشمندان همچنان در پی یافتن راز این زنگ هستند و تا به امروز تنها توانسته‌اند میزان جریان مورد نیاز برای هر بار نواخته شدن این زنگ را محاسبه کنند: 1 نانوآمپر!

این باتری 177 ساله به عنوان بادوام‌ترین باتری جهان در کتاب گینس ثبت شده است.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: