همکاری نزدیک بخش فناوری ژاپن با انویدیا
انویدیا سریع‌ترین ابررایانه هوش مصنوعی را برای ژاپنی‌ها می‌سازد
کسب‌وکار انویدیا به‌شدت در حال حرکت به‌سمت هوش مصنوعی است و آخرین قرارداد همکاری آن‌ها در همین راستا به‌امضاء رسیده است. بزرگ‌ترین تولیدکننده پردازنده‌های گرافیکی؛ GPUهای مورد نیاز "مؤسسه فناوری توکیو" را به‌منظور استفاده در جدیدترین ابررایانه AI تأمین می‌کند.

1606683296_1_0.gif

این ابررایانه؛ سریع‌ترین دستگاه در نوع خود در ژاپن خواهد بود. پردازنده‌های گرافیکی انویدیا تسلا P100 که از معماری پردازشی پاسکال استفاده می‌کنند؛ قرار است در ساخت کلاستری که از آن تحت عنوان TSUBAME3.0 یاد می‌شود؛ به‌کار گرفته شوند. این کلاستر جدید جایگزین TSUBAME2.5 می‌شود و قدرت و کارایی آن هم دو برابر خواهد بود. البته قرار نیست دوران TSUBAME2.5 به این زودی‌ها به پایان برسد چون پرونده آن هم‌چنان باز است و قدرت آن به توان پردازشی TSUBAME3.0 اضافه می‌شود.

کلاستر جدید توانی برابر با 47 پتافلاپ دارد و با اضافه شدن توان TSUBAME2.5؛ این قدرت به 64.3 پتافلاپ افزایش پیدا می‌کند. اگر قصد دارید تا چیزی داشته باشید که چنین توانی تولید کند به تعداد بسیار زیادی گوشی آیفون نیاز دارید. ولی تعداد آن خیلی بیشتر از چیزی است که حتی بتوانید تصور کنید.

سازندگان ژاپنی این ابررایانه  قصد دارند کار ساخت آن را تا تابستان پیش رو به اتمام برسانند تا بلافاصله مورد استفاده قرار گیرد. از قدرت آن در خدماتی مانند آموزش و تحقیقات های‌تک در مؤسسه آکادمیک توکیو استفاده می‌شود. هم‌چنین بخش خصوصی نیز می‌تواند به‌صورت پیمان‌کاری از آن استفاده کند.

طراحان و محققان ژاپنی بی‌صبرانه منتظراند تا از این توان برای آموزش مغز مجازی جدید استفاده کنند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟