تازه‌های شبکه شماره 185
پردازنده‌های گرافیکی جدید انویدیا برای مراکز داده
این روزها، سیستم‌های زیادی از خودروها و مراکز داده تا یادگیری عمیق یافت می‌شوند که تشنه پردازنده‌های گرافیکی پرقدرت هستند. شرکت «انویدیا» نیز به همین دلیل دو پردازنده گرافیکی بسیار قدرتمند به نام Tesla P4 و Tesla P40 را رونمایی کرد.

هر دوی این پردازنده‌ها مبتنی بر معماری پاسکال این شرکت هستند و برای سرورها، کامپیوترهای سفارشی‌شده در صنعت خودروسازی، خودران‌ها و البته روبات‌ها طراحی شده‌اند. در چند سال اخیر، پردازنده‌های تسلا انویدیا برای ابررایانه‌ها استفاده می‌شوند، اما مدل‌های جدید به طور خاص برای یادگیری عمیق طراحی شده‌اند. 

مطلب پیشنهادی

دوربین وای‌فای ۱۸۰ درجه‌ای با تصاویر HD

مدل P40 دارای ۳۸۴۰ هسته CUDA است و یک توان خروجی ۱۲ ترافلاپ به نمایش می‌گذارد. این GPU از ۲۴ گیگابایت حافظه رم نوع GDDR5 بهره می‌برد و مصرف برق ۲۵۰ واتی دارد. مدل P4 نیز مجهز به ۲۵۶۰ هسته پردازشی گرافیکی است و یک توان خروجی ۵.۵ ترافلاپی تحویل می‌دهد. این پردازنده نیز مجهز به هشت گیگابایت حافظه رم GDDR5 مصرف انرژی ۷۵ واتی است. انویدیا این دو پردازنده را در کمترین سطح پردازشی برای مصارف خاص یادگیری عمیق ساخته است تا کسب‌وکارها بتوانند به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنند. انویدیا می‌گوید که پردازنده P40 را در اکتبر و پردازنده P4 را در نوامبر وارد بازار خواهد کرد.
این پردازنده‌ها روی سرورهای شرکت‌هایی مانند دل، HPE، لنوو، Quanta ،Wistron ، Inventec و Inspur استفاده می‌شوند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال