سخت‌افزار اوپن‌سورس هوش مصنوعی فیس‌بوک
فیس‌بوک می‌خواهد موفقیت‌هایش را در ساخت سرورهای اوپن‌سورس سفارشی برای سخت‌افزارهای هوش مصنوعی نیز تکرار کند. این شرکت برنامه‌ای را اعلام کرده است تا طبق آن بتواند آخرین نسل فوق پیشرفته سرورهای اوپن‌سورس با کارایی بالا را برای شبکه‌های عصبی پروژه Open Compute Project بسازد.

1606683296_1_0.gif

سخت‌افزار جدید هوش مصنوعی فیس‌بوک مجهز به پردازنده‌های گرافیکی قدرتمندی است که می‌توانند پردازش‌های گرافیکی را با کارایی بالایی انجام دهند. در جدیدترین سرور هوش مصنوعی فیس‌بوک بانام Big Sur قرار است از هشت پردازنده گرافیکی تسلای انویدیا استفاده شود که هریک مصرف انرژی بالغ‌بر 300 وات دارند. چون این سرورها باید در شبکه‌های عصبی استفاده شوند، باید توانایی پردازش‌های گرافیکی بسیار بالایی داشته باشند. در شبکه‌های عصبی فیس‌بوک دائماً تصاویر پردازش‌شده و با هزاران تصویر دیگر مقایسه می‌شوند.

مثلاً ممکن است چندین هزار تصویر برای یافتن یک سوژه پردازش شوند. قرار است سرورهای هوش مصنوعی Big Sur با رک‌های اوپن‌سورس Open Rack سازگار و هماهنگ باشند. هردوی این محصولات بخشی از پروژه بزرگ فیس‌بوک در Open Compute Project هستند. آن‌طور که در وبلاگ مدیران فیس‌بوک آمده است سرورهای جدید فعلاً اوپن‌سورس نخواهند شد بلکه در پروژه OCP ثبت می‌شوند تا در آینده در اختیار شرکا و همکاران فیس‌بوک در این پروژه قرار گیرند. فیس‌بوک در پروژه OCP به دنبال ساختن سرورها و سخت‌افزارهای مرکز داده‌ای است که کاملاً با نیازهای این شبکه اجتماعی سازگار باشند و از سوی دیگر به هیچ برند یا محصول خاص خارجی در بازار وابسته نباشند. ممکن است در OCP از پردازنده‌های اینتل استفاده شود؛ ولی ابداً انحصارگرایی و وابستگی صرف به این پردازنده‌ها به وجود نخواهد آمد و از سوی دیگر برای افزایش یا کاهش سخت‌افزارهای موردنیاز بسیار انعطاف‌پذیر است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟