بیش از اندازه شلوغ و غیرقابل اعتماد
اعتراف اپل و سیسکو: عمر وای‌فای 2.4 گیگاهرتز تمام شده است
در سندی که هفته گذشته توسط اپل و سیسکو منتشر شد، این دو شركت تلویحا اعلام کردند که دیگر عمر وای‎فای 2.4 گیگاهرتز به سر آمده است. در این سند آمده است: «هر دو شركت سیسکو و اپل متفق القول هستند که استفاده از باند 2.4 گیگاهرتز برای استفاده در دفاتر تجاری یا انجام کارهای ضروری سازمان‎ها مناسب نیست.»

این سند که در تاریخ سوم فوریه منتشر شد، شرکت‎ها و سازمانهای بزرگ را مخاطب قرار داده و جزئیاتی در مورد بهترین روش‎های شبکه سازی وای‎فای پشتیبانی کننده از دستگاه‎های iOS را در بر می‎گیرد، اما می‎توان این توصیه‎ها را برای شبکه‎های خانگی نیز مورد استفاده قرار داد.

مطلب پیشنهادی

4 ترفند افزایش قدرت سیگنال‌های روترهای بی‌سیم
راه‎کارهایی برای گسترش محدوده دریافت امواج وای‎فای

در این سند آمده است: «هر دو شركت سیسکو و اپل متفق القول هستند که استفاده از باند 2.4 گیگاهرتز برای استفاده در دفاتر تجاری یا انجام کارهای ضروری سازمان‎ها مناسب نیست.»

وای‎فای 2.4 گیگاهرتز که در اکثر دستگاه‎ها به عنوان گزینه پیش فرض مورد استفاده قرار می‎گیرد، بسیار مشکل آفرین شده است. این مشکلات به ویژه در محیط‎های پر جمعیت مثل آپارتمان‎های چندین طبقه که کانال‎های موجود بسیار زیاد و پر تراکم بوده و سرعت به طور قابل ملاحظه‎ای تحت تاثیر قرار می‎گیرد بیشتر دیده می‎شود. اگر مزاحمت‎های لوازم خانگی مثل فرهای مایکرویو را هم در نظر بگیریم که مشكل سرعت دو چندان خواهد شد.

با حضور صدها نمونه امواج مزاحمی‎ که روی کانال‎های شبکه وای‎فای اختلال ایجاد می‎کنند، تقريبا دیگر این امکان وجود ندارد که بتوان به عملکرد واقعی این استاندارد دسترسی پیدا کرد. یکی از مهمترین دلایل عدم بهره مندی از حداکثر توان یک شبکه بی‎سیم این است که مردم هنوز نمی‎دانند که چطور می‎توانند از باند قوی‌تر 5 گیگاهرتز استفاده کنند. سیسکو و اپل قویا استفاده از شبکه بی‎سیم 5 گیگاهرتز (802.11ac) را به عنوان بهترین روش جایگزین برای دستگاه‎های اپل توصیه می‎کنند.

بهترین نتیجه برای فرهنگ‌سازی استفاده از این فرکانس جدید زمانی محقق خواهد شد که شرکت‎هایی مثل اپل و گوگل در زمان مواجهه احتمالی با تداخل در فرکانس یک شبکه که از استاندارد قدیمی ‎ 2.4 گیگاهرتز استفاده می‎کند، هشدارهایی را به تلفن‎های هوشمند و سایر دستگاه‎های خود اضافه کنند.

در سال 2016 دیگر شما به ندرت می‎توانید یک روتر وای‎فای را پیدا کنید که از استاندارد 5 گیگاهرتز پشتیبانی نکند، اما از طرفی اغلب آنها در حالت پیش فرض استفاده از این گزینه را غیر فعال کرده‎اند. اگر روتر شبکه بی‎سیم شما قابلیت استفاده از این استاندارد سریع‎تر را دارد، بد نیست شما هم آن را امتحان کنید تا به وضوح تفاوت این تغییر را احساس کنید.

===========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟