راه‎کارهایی برای گسترش محدوده دریافت امواج وای‎فای
4 ترفند افزایش قدرت سیگنال‌های روترهای بی‌سیم
سیگنال شبکه وای‎فای خانگی را می‎توان با صرف اندکی زمان و چند تغییر ساده تقویت کرد. برخی از این تغییرات در تمام مودم‎ها و روترها مشترک هستند اما برای افزایش بیشتر کارایی باید به قابلیت‎های سخت‌افزاری موجود در روتر و دستگاه افزایش دهنده قدرت سیگنال خود مراجعه کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که دستگاه‎های وای‎فای قدیمی‎ متصل شبکه شما نیز می‎توانند روی کارایی آن تاثیر منفی داشته باشند.

ارتقا به وای‎فای 5 گیگاهرتز

اغلب روترهای بی‎سیم موجود همچنان از فرکانس قدیمی ‎ 2.4 گیگاهرتز استفاده می‎کنند، در حالی که روترهای جدید 802.11ac توانایی استفاده از هر دو فرکانس 5 و 2.4 گیگاهرتز را دارند. دستگاه‎های جديد سازگار با 5 گیگاهرتز به طور خودکار به وای‎فای 5 گیگاهرتز متصل می‎شوند، در حالی که دستگاه‎های قدیمی‎تر شما تنها می‎توانند به وای‎فای 2.4 گیگاهرتز متصل شوند.

فرکانس 5 گیگاهرتز تداخل کمتری با سایر سیگنال‎های موجود پیدا می‎کند. احتمالا هنوز خیلی از همسایگان شما از وای‎فای 2.4 گیگاهرتز استفاده می‎کنند، به همین دلیل تداخل با 5 گیگاهرتز به حداقل ممکن خواهد رسید. مهم‎تر از این، وای‎فای 2.4 گیگاهرتز تنها سه کانال (1، 6 و 11) غیر قابل تداخل را به شما ارائه می‎کند، اما وای‎فای 5 گیگاهرتز 23 کانال برای ارائه در اختیار دارد که هیچ کدام از آنها با یکدیگر تداخل پیدا نمی‎کنند. دستگاه‎های بی‎سیم قدیمی‎تر 2.4 گیگاهرتز مثل تلفن‎های بی‎سیم و دستگاه‎های نظارتی کودک نیز نمی‎توانند با وای‎فای 5 گیگاهرتز تداخل ایجاد کنند.

نتیجه‌گیری: فرض کنید که شما یک دستگاه سازگار با 5 گیگاهرتز را در اختیار دارید و برای دستیابی به حداقل تداخل یک روتر بی‎سیم 5 گیگاهرتز نیز تهیه کرده‎اید. دستگاه‎هایی که از فرکانس 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‎کنند از مزایای آن بهره‎مند خواهند شد و دستگاه‎های سازگار با 2.4 گیگاهرتز نیز همچنان می‎توانند مثل گذشته به کار خود ادامه دهند.

منطقه تحت پوشش خود را با یک تکرار کننده گسترش دهید

تکرار کننده‎ها (Repeater) به شما اين امکان را می‎دهند که ناحیه تحت پوشش امواج وای‎فای خود را گسترش دهید. اگر در یک خانه بزرگ (و یا مکانی که دیوارهای متعددی دارد و سیگنال به گوشه و کنار آن نمی‎رسد) از شبکه بی‎سیم استفاده می‎کنید، استفاده از این دستگاه انتخاب مناسبی برای شما است. شما با یک یا چند تکرار کننده می‎توانید امواج شبکه وای‎فای را به تمام نقاط ملک خود ارسال کنید.

برای تهیه این دستگاه ابتدا با جستجوی عبارت wireless repeater یا wireless range extender در اینترنت اطلاعات لازم و مدل‎های مختلف از این دستگاه را بررسی و سپس مدل مناسب را خریداری کنید. توجه داشته باشید که مدل انتخابی با روتر شما سازگاری داشته باشد. بنابراین اگر روتر شما از استاندارد 802.11ac پشتیبانی می‎کند، سعی کنید دستگاه گسترش سیگنال انتخابی شما هم قابلیت 802.11ac را داشته باشد. هر چند حتی اگر دستگاه خریداری شده تنها از استاندارد قدیمی‎تر هم پشتیبانی کند باز هم کار خواهد کرد، اما ترافیک دستگاه از نوع قدیمی‎ و کم سرعت وای‎فای خواهد بود.

استفاده از این دستگاه‎ها بسیار راحت است و بسیاری از مدل‎های آن به اندازه‎ای کوچک هستند که می‎توان آنها را مثل یک لامپ کوچک به پریز برق متصل کرد. وظیفه این دستگاه تکرار کردن سیگنال وای‎فای برای گسترش آن است، بنابراین شما تنها یک سیگنال شبکه وای‎فای یکسان (نه چند شبکه) را برای متصل شدن در تمام نقاط در اختیار خواهید داشت. بعضی از روترها این قابلیت را دارند که می‎توان آنها را به عنوان یک تکرار کننده بی‎سیم پیکربندی کرد. اگر روتر قدیمی‎ شما هم چنین توانایی را دارد می‎توانید به جای خرید یک دستگاه تکرار کننده جدید از آن برای گسترش شبکه بی‎سیم خود استفاده کنید.

از یک آنتن قوی‎تر استفاده کنید

به جای استفاده از یک تکرار کننده، شما می‎توانید یک آنتن قوی‎تر برای روتر خود تهیه کنید. یک آنتن قوی‌تر می‎تواند سیگنال وای‎فای ارسالی روتر شما را تقویت کرده و منطقه تحت پوشش شبکه بی‎سیم شما را گسترش دهد.

توجه داشته باشید که قبل از خرید یک آنتن جدید حتما روتر خود را بررسی کنید. آنتنی که شما خریداری می‎کنید باید با کانکتور روتر شما سازگار باشد. خرید یک آنتن ساخته شده از قبل تنها گزینه پیش روی شما نیست، روش‎های مختلفی برای ساخت آنتن‎های دست ساز مثل یک میله آلومینيومی‎ تا استفاده از فویل‎های نازک برای تقویت سیگنال وجود دارد.

دستگاه‎های Wireless B را بازنشسته کنید

اگر شما همچنان از دستگاه‎هایی با استاندارد وای‎فای 802.11b استفاده می‎کنید، باید بدانید که آنها سرعت همه چیز را کاهش می‎دهند. Wireless B اولین استاندارد موفق وای‎فای بود که از اوایل سال 2000 معرفی شد و در سال 2003 با 802.11g جایگزین شد.

روترهای پیشرفته امروزی همچنان از دستگاه‎های قدیمی ‎ 802.11b پشتیبانی می‎کنند، اما باید خود را به گونه‎ای تطبیق دهند تا دستگاه‎های 802.11b هم بتوانند به آنها متصل شوند. این کار باعث می‎شود تا سرعت تمام دستگاه‎های متصل به شبکه بی‎سیم شما کمتر شود. اگر شما هنوز دستگاهی دارید که از 802.11b استفاده می‎کند، وقت آن رسیده که آن را جایگزین کنید. استانداردهای وای‎فای جدیدتر این مشکل را ندارند. شما می‎توانید یک دستگاه 802.11g را به یک شبکه 802.11n متصل کنید و این دستگاه در حالی که با سرعت استاندارد Wireless G به کار خود ادامه می‎دهد، اما سرعت دستگاه‎های Wireless N را نیز کم نخواهد کرد. 

===========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

سرعت بیشتر؛ پهنای باند بیشتر (روترهای وای‌فای پرسرعت سال 2015)

راهنمای خرید روترهای پر سرعت سال 2015

چه کسی به وای‎فای من نفوذ کرده است؟

این 5 عامل باورنکردنی سرعت وای‌فای شما را پایین می‌آورند

CES 2016: اولین روتر 802.11ad دنیا با سرعت 7 گیگابیت + تصویر

CES 2016: روتر بی‌سیم صفحه لمسی یا هاب خانه هوشمند؟ + تصویر

استاندارد جدید وای‌فای برای دستگاه‌های کم مصرف

با PoWiFi، دستگاه‌های داخل شبکه را شارژ کنید

با این پنج ترفند ساده سیگنال وای‎فای قوی‎تری دریافت کنید

اگر از روترهای بی‌سیم متنفر هستید؛ این دستگاه را بخرید!

راه‌اندازی دو روتر با یک کابل اتصال به اینترنت

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟