چه میزان از این حجم برای پشتیبان‌گیری است؟
فروش هارددیسک در دنیا رکورد شکست؛ 143 اگزابایت فقط در سه ماه
بر اساس گزارش تحلیلگران گروه ترند فوکوس (TrendFocus)؛ در سه ماه سوم سال جاری میلادی بالغ بر 143 اگزابایت فضای ذخیره‌سازی اطلاعات خریداری شده و پیش‌بینی می‌شود این حجم برای کل سال 2015 به بیش از 500 اگزابایت برسد.

معمولا شرکت ترندفوکوس در خبرهای کوتاه خود حرفی از تعداد بایت‌ها به میان نمی‌آورد؛ اما در این مورد سنت‌شکنی کرد و برای سه‌ماهه سوم سال آمار دقیق را اعلام کرد. در این گزارش آمده است که 143 اگزابایت فضای ذخیره‌سازی اطلاعات در بازار به فروش رسیده است که این یعنی چیزی در حدود 145 میلیون دیسک اعم از چرخشی و جامد. از کل تعداد دیسک‌های عرضه شده 26.22 میلیون درایو SSD بودند.

مطلب پیشنهادی: دانلود پنج نرم‌افزار برتر رایگان مدیریت پارتیشن ویندوز 10

هم هارد‌دیسک‌هایی که برای مصرف‌کنندگان معمولی ارائه می‌شود و هم هارددیسک‌هایی که برای شرکت‌ها و صنایع عرضه می‌شود در این تحلیل به حساب آمده است. در زمینه مصرف کنندگان معمولی؛ در سه‌ماهه سوم شاهد بودیم که تقاضا برای کامپیوترهای شخصی به‌شدت افزایش پیدا کرد. همین امر موجب شد تا آمار در این بازه نسبت به سه‌ماهه دوم رشد چشمگیری داشته باشد. همان‌طور که انتظار می‌رود بیشترین آمار مربوط به شرکت وسترن دیجیتال است که برای هر سنت 43.6 واحد به فروش رسانده است. سیگیت با 39.8 واحد برای هر سنت و توشیبا با 16.5 واحد برای هر سنت به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. در زمینه تقاضا برای هارددیسک در رده شرکتی شاهد 4.7 درصد رشد برای هر سنت در سه‌ماهه سوم نسبت به سه‌ماهه دوم هستیم یعنی چیزی در حدود 3.1 میلیون واحد.

از این تعداد فقط 117 هزار عدد مربوط به هاردهای PCIe SSD و 450 هزار عدد مربوط به SAS است. طبق معمول هارد ساتا با بیشترین میزان تقاضا و فروش در رده اول قرار دارد.

حالا می‌رسیم به پیش‌بینی 500 اگزابایتی. فروش سه‌ماهه سوم افزایش 4.7 در هر سنت را نشان می‌دهد یعنی چیزی در حدود 118.59 میلیون هارد دیسک. این آمار برای سه‌ماهه اول تنها 125 میلیون بود. انتظار می‌رود که میزان فروش در سه‌ماهه پایانی سال رشد چشمگیری داشته باشد چون در این بازه زمانی چندین رویداد مهم مانند روز افراد مجرد در چین؛ روز شکرگزاری در آمزیکای شمالی و تعطیلات کریسمس را در بسیاری از کشورهای دنیا پیش رو داریم.

خیلی دور از ذهن نیست که میزان کل فروش سال را ۴ برابر سه‌ماهه سوم یعنی ۴ برابر ۱۴۳ اگزابایت در نظر بگیریم. یعنی با این اوصاف چیزی بیشتر از 500 اگزابایت دیتا مطرح است. اما در پایان یک سئوال خیلی مهم در این‌جا مطرح می‌شود: واقعا چقدر از این میزان حجم ذخیره‌سازی برای پشتیبان‌گیری استفاده شده است؟

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟