این NAS برای شما است
نگاهی به NAS ویژه رک Synology R53412RPxs
شرکت تایوانی سینولوژی که این روزها توانسته است حضور موفقیت‌آمیزی را در بازار تجربه کند، بیش‌تر با محصولات حوزه NAS (سرنام Network Attached Storage) شناخته شده است. محصولات سینولوژی را امروز نه تنها در مراکز داده بزرگ می‌توانیم پیدا کنیم، بلکه این شرکت با ارائه طیف محصولات متعدد دیگر سعی دارد در حوزه شبکه‌های خانگی نیز بخت خود را بیازماید. سینولوژی به‌تازگی از برنامه آینده خود درباره به‌روزرسانی سیستم‌عامل اختصاصی خود یعنی DSM (سرنام DiskStation Manager) پرده برداشته و سرورهای NAS مدل DS716+ را نیز به بازار جهانی معرفی کرده است.

اما حوزه فعالیت این شرکت به تولید ابزارهای ذخیره‌سازی داده محدود نشده است، اگرچه بیش‌تر ما این شرکت را با ارائه این طیف از محصولات می‌شناسیم. سینولوژی با تولید و طراحی روتر RT1900ac به دنیای شبکه نیز گام نهاده است. شاید به همین خاطر باشد که مایک چن، مدیر فروش سینولوژی، در یکی از مصاحبه‌های خود گفته است: «ما امروزه می‌بینیم که محاسبات ابری به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های مطرح در دنیای ارتباط نقش دارد و در همین راستا نیز سینولوژی سعی کرده است تا با به‌روزرسانی معماری نرم‌افزارهای خود در جهت یک‌پارچه‌سازی هرچه بیش‌تر سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای خود گام بردارد. 

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید تجهیزات ذخیره‌ساز NAS در سال 2015

در همین راستا، سینولوژی تلاش‌های جدی را برای ارائه خدمات جدید در حوزه سخت‌افزارهای مربوط به رایانش ابری، مجازی‌سازی، حفاظت از داده و همچنین بازیابی از فاجعه آغاز کرده است.»  به‌تازگی یکی از ابزارهای ذخیره‌سازی این شرکت وارد بازار ایران شده است. یک دستگاه NAS قابل نصب در رک که می‌تواند در بسیاری از مراکز داده و شبکه‌های داخلی شرکت‌ها کارایی بسیار مناسبی داشته باشد. 
دستگاه ذخیره‌سازی داده متصل به شبکه مدل RS3412RPxs می‌تواند به‌راحتی در رک‌های مراکز داده نصب شود. این دستگاه NAS می‌تواند ده درایو 3.5 اینچی را در خود جای دهد تا به‌عنوان ابزارهای ذخیره‌سازی از آن‌ها استفاده شود. RS3412RPxs به سیستم‌عامل 4.1 DSM مجهز است که سیستم عامل اختصاصی سینولوژی برای مدیریت دستگاه‌های NAS است.  این سری دستگاه‌های NAS سینولوژی امکانات متعددی دارند که بسته به آن مدل خاص در نوع امکانات تفاوت‌هایی در آن‌ها وجود دارد. به‌طور مثال، مدل دستگاهی که در اختیار ما قرار گرفت، RS3412RPxs است که حروف RP در آن‌ها معرف Redundant Power Supply است. به این معنا که این دستگاه بیش از یک منبع تغذیه جریان برق دارد که در صورت قطع یکی از آن‌ها، با دیگری به کار خود ادامه می‌دهد و هرگز خاموش نخواهد شد. می‌توانید درون هر ده جایگاه قرارگیری درایو موجود در این دستگاه از هادر درایوهای 4 ترابایتی استفاده کنید که به‌صورت اختصاصی 40 ترابایت فضای ذخیره‌سازی برای شما فراهم می‌کند. 
این همه ماجرا نیست؛ زیرا می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های مدل RX1211 یا RX1211RP که به این دستگاه متصل می‌شود، مجموع فضای ذخیره‌سازی را تا 136 ترابایت افزایش دهید. 
اگر بخواهیم به بررسی قطعات سخت‌افزاری این دستگاه NAS بپردازیم، باید گفت RS3412RPxs یک پردازنده دو هسته‌ای 1/3 گیگاهرتزی و 2 گیگابایت حافظه رم از نوع DDR3 دارد که می‌توانید آن را تا 6 گیگابایت هم افزایش دهید. از سوی دیگر، اگر بخواهیم از نقطه نظر مجازی‌سازی به این دستگاه بپردازیم، باید گفت RS3412RPxs تأییدیه‌های معتبری از سوی VMware ،Citrix و Microsoft Hyper-V دارد که این مسئله درباره پشتیبانی این پلتفرم‌ها از بستر سخت‌افزاری سینولوژی به مدیران شبکه آرامش خاطر خواهد داد. 
با نگاهی به بسته‌بندی این دستگاه می‌بینیم که درست مثل سایر دستگاه‌های NAS که توسط سینولوژی به بازار ارائه شده‌اند، این دستگاه نیز فاقد هارد درایو است و هارد درایوهای لازم را باید به‌صورت جداگانه تهیه کنید. در بخش جلویی این دستگاه می‌توانید ده محل قرارگیری هاردهای 3.5 اینچی را مشاهده کنید که همان ‌طور که پیش ‌از این نیز اشاره شد، می‌توانید در هر کدام یک هارد 4 ترابایتی قرار دهید. همچنین، در سمت راست بخش جلویی این دستگاه کلید خاموش و روشن کردن آن به انضمام چراغ مربوط به فعالیت هر یک از هاردهایی را که درون دستگاه قرار داده شده‌اند، می‌توانید ببیند. این دستگاه چهار کارت شبکه دارد که با بررسی چراغ‌های مربوط به آن‌ها در پانل جلویی این دستگاه می‌توانید از فعال بودن یا نبودن آن‌ها آگاه شوید. 

همچنین، در دو طرف بدنه جلویی نیز دستگیره‌هایی قرار داده شده است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این دستگاه را درون رک جابه‌جا کنید. اگر به بخش پشتی RS3412RPxs بنگریم، می‌توانیم به‌خوبی وجود دو منبع تغذیه جریان برق را در آن ببینم. منبع تغذیه‌ای که هریک به‌صورت جداگانه وظیفه روشن نگه داشتن این دستگاه را در زمان به وجود آمدن مشکل برای دیگری بر عهده دارند. در کنار آن، پورت‌های کام و VGA دیده می‌شوند که از آن‌ها برای تنظیمات  RS3412RPxsاستفاده خواهد شد. 
همان‌طور که گفتیم، این دستگاه NAS چهار کارت شبکه دارد که پورت‌های آن درست در کنار چهار پورت یواس‌بی قرار دارد. می‌توانید از این پورت‌های یواس‌بی برای متصل کردن هارد درایوهای خارجی به آن استفاده کنید. 
همچنین، با نگاه کردن به پشت این دستگاه می‌بینیم که دو اسلات EXPANSION هم برای آن تعبیه شده است که می‌توانید آن را به سایر انواع NAS سینولوژی‌ متصل کنید تا مجموع فضای ذخیره‌سازی شما افزایش یابد. به‌طور خلاصه، اگر بخواهیم به مشخصات سخت‌افزاری این دستگاه NAS اشاره کنیم، باید بگوییم دستگاه NAS مدل RS3412RPxs شرکت سینولوژی مشخصات زیر را دارد:

• پردازنده دو هسته‌ای 3.1 گیگاهرتز 
• حافظه DDR3  2 گیگابایت قابل ارتقا به 6 گیگابایت
• جایگاه قرارگیری هارد: ده عدد با قابلیت پشتیبانی از هارددیسک و درایوهای 3.5  یا 2.5 اینچی ساتا 2
• حداکثر فضای ذخیره‌سازی: 40 ترابایت، البته بسته به نوع RAID این مقدار تفاوت خواهد کرد 
• قابلیت جابه‌جایی هاردها در زمان فعالیت 
• چهار پورت یواس‌بی برای استفاده از هاردهای خارجی
• ابعاد: 88×445×570 میلی‌متر
• وزن: 14.87 کیلوگرم
• چهار پورت LAN 
• قابلیت Wake on LAN/WAN
• مجهز به چهار فن تهویه 80×80 میلی‌متری
• مقدار نویز: 41.8 دسی‌بل (A)
• دمای علمیاتی: 5 تا 35 درجه سانتی‌گراد
• رطوبت عملیاتی: 5 تا 95 درصد
• حداکثر ارتفاع عملیاتی از سطح دریا: 1.9812 کیلومتر

باید گفت RS3412RPxs برای سازمان‌های متوسط و بزرگ کارایی خوبی خواهد داشت و با داشتن امکانات سخت‌افزاری و طراحی مناسب می‌تواند پاسخ‌گوی مناسبی برای مصارف سازمانی باشد. سینولوژی برای این دستگاه چراغ‌هایی مجزا برای هر هارد نیز تعبیه کرده است که تنها با نگاه کردن به آن‌ها می‌توانید از وضعیت هاردها آگاه شوید و برای این کار به رفتن به صفحات مدیریتی آن نیاز نخواهید داشت. 

جمع‌بندی
به نظر می‌رسد سینولوژی با ارائه این NAS سعی کرده است تا ابزاری قابل اطمینان و کارا برای استفاده و به‌کارگیری در مراکز داده یا شرکت‌ها روانه بازار کند. بسیاری از امکانات و ویژگی‌هایی که برای این NAS ارائه شده‌اند، در موارد عادی کاربردی ندارند و این به آن معنا است که سینولوژی سعی داشته ابزاری را معرفی کند که در تمام شرایط بتواند پاسخ‌گوی نیاز کاربران و مدیران شبکه باشد.  

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟