توسط یک اپراتور مخابراتی استرالیایی
رکورد سرعت روی 4G شکسته شد؛ صدای پای 5G می‌آید!
18 آبان 1394
در حالی که هنوز 4G در تمام کشورها مورد استفاده قرار نگرفته است و فناوری‌های 5G بدون پیروی از استاندارد خاصی در آزمایشگاه‌ها توسعه داده می‌شوند؛ یک اپراتور مخابراتی استرالیایی با همکاری شرکت اریکسون توانست رکورد سرعت روی این دو شبکه را بکشند!

شرکت Telstra مدعی است توانسته اطلاعات را با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه (1Gbps) روی شبکه تلفن همراه تجاری خود جابه‌جا کند. این سرعت روی فرکانس 100 مگاهرتز و از طریق پنج کانال کاری مجزا اتفاق افتاده است. این شبکه موبایل تجاری یاد شده روی بسترهای 4G و LTE است و به همین دلیل این خبر از اهمیت بالایی برخوردار است. 

از یک سو می‌توان این شکسته شدن رکورد سرعت روی 4G را مزیت محسوب کرد که می‌تواند نسل بعدی شبکه‌های موبایل را به تاخیر بیندازد ولی برخی دیگر کارشناسان اعتقاد دارند که این فناوری جدید استفاده شده و چنین سرعتی 4G محسوب نمی‌شود و در استانداردهای LTE نیست بلکه به نوعی یک شبکه 5G نامیده می‌شود. 

برای اینکه تصوری از سرعت جدید به دست بیاید؛ باید گفت همین شرکت Telstra در حال حاضر دارد به مشتریانش سرعت 450 مگابیت روی دستگاه‌های موبایل و 600 مگابیت روی هات‌اسپات‌های موبایل را ارائه می‌دهد. این اپراتور مخابراتی به مشتریانش گفته است هنوز باید روی این سیستم کار کنند ولی به زودی وارد فاز تجاری شده و می‌توانند ازش استفاده کنند. 

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال