با این 19 مکان اینترنت برای ذخیره‌سازی اطلاعات‌تان آشنا شوید!
معرفی سرویس‌های کلاود ذخیره‌سازی آنلاین رایگان (بخش دوم)
در بخش قبلی به معرفی تعدادی از سرویس‌های ذخیره‌ساز رایگان پرداختیم. سرویس‌هایی که هر یک از آن‌ها امکانات متنوعی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. بعضی از آن‌ها همچون ADrive فضای قابل توجهی در اختیار کاربران قرار می‌دهند، در حالی‌که تعداد دیگری امکانات مضاعفی در زمینه به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها دارند. در این شماره تعداد دیگری از این سرویس‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

ممکن است زمانی‌که این عنوان را مشاهده کرده‌اید، یک سؤال در ذهن شما نقش بسته باشد. چرا باید از سرویس‌هایی استفاده کنیم که برای بهره‌مندی از آن‌ها نیاز به اینترنت داریم؟ به این پرسش جواب‌های مختلفی می‌توان داد. ما در این‌جا به دو مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. آینده دنیای فناوری به سمت آنلاین شدن کامل گام بر می‌دارد
اولین دلیل به‌کارگیری سرویس‌های آنلاین به وضعیت فعلی و آینده فناوری باز می‌گردد. چه دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید، شرکت‌های بزرگ تمرکزشان بر فضای آنلاین و کلاود معطوف شده است. به‌دلیل این‌که فناوری عمدتا از سوی شرکت‌هایی مطرح می‌شود که در کشورهای صنعتی قرار دارند و کاربران این کشورها به‌راحتی به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند، در نتیجه هر دو گروه تمایل دارند تا خدمات و سرویس‌های مورد نیاز آن‌ها در هر لحظه در دسترشان قرار داشته باشد. این تمایل به آنلاین بودن باعث می‌شود تا توسعه‌دهندگان دیدگاه‌شان تغییر پیدا کرده و البته برای کسب درآمد بیشتر اما با دردسر کمتر روی این مدل از فناوری متمرکز شوند. شاید بارزترین مثال در این زمینه ویندوز 10 باشد که در حال تبدیل شدن به یک سرویس است. تنها نگرانی شرکت‌های بزرگ از این مدل کسب درآمد در ارتباط با مسائل امنیتی و نفوذ به سیستم‌ها است. در این روش کسب درآمد، شرکت‌ها از بابت نیاز به سخت‌افزارهای قدرتمند، چرخه‌ متناوب عرضه وصله‌ها، ناهماهنگی یا ناسازگاری مابین برنامه‌ها، شکایت کاربران از ناکارآمد بودن رابط گرافیکی  و.... آسوده خاطر خواهند بود. (البته در حال حاضر بیشتر سرویس‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی آنلاین برنامه‌هایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.) کافی است آفیس آنلاین را یک‌بار مورد آزمایش قرار داده تا مشاهده کنید با یک تلفن‌همراه بسیار ضعیف می‌توانید اسناد آفیس خود را ایجاد کرده، آن‌ها را قالب‌بندی کرده و در نهایت چاپ کرده یا ارائه کنید. حتا لازم نیست بسته آفیس را روی گوشی خود داشته باشید، همه چیز به صورت آنلاین انجام شده و داده‌ها در فضای آنلاین ذخیره می‌شوند.

2. به‌طور گروهی روی پروژه‌های خود کار کنید
به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها و پروژه‌ها یکی از دلایلی است که سرویس‌های آنلاین را نزد توسعه‌دهندگان و کاربران حرفه‌ای محبوب ساخته است. برای روشن‌تر شدن این موضوع بهتر است به ذکر مثالی به‌پردازیم. فرض کنید به‌طور تیمی باید روی پروژه‌ای کار کنید اما به‌دلیل بعد مسافت امکان گردهم آمدن همه اعضاء گروه وجود ندارد. ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین شکل همکاری گروهی از طریق ارسال ایمیل‌های متناوب مابین اعضاء یک گروه انجام می‌شود که البته ایده چندان جالبی نیست. اما زمانی‌که اعضاء گروه فعالیت‌هایی که در هر لحظه انجام می‌دهند را در یک فضای مشترک که در دسترس همدیگر قرار دارد، ذخیره‌سازی کنند، نه تنها همگی از روند پیشرفت کارها مطلع می‌شوند، بلکه از بروز مشکلاتی همچون هم‌پوشانی، فراموش کردن ارسال فایل‌ها در زمان لازم یا عدم دریافت ایمیل‌ها رهایی خواهند یافت. همچنین به جای آن‌که میل‌باکس هر کدام از اعضاء گروه به لحاظ اندازه پروژه‌ها زود پر شود همگی به یک مخزن واحد دسترسی خواهند داشت.

10. Google Drive

فضای ارائه شده: 15 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان

 اگر نیازمند فضای بیشتر از 15 گیگابایت هستید، در ازای پرداخت دو دلار در ماه به یک فضای ذخیره‌سازی 100 گیگابایتی دسترسی خواهید داشت و به ازای پرداخت 10 دلار در ماه به یک فضای ذخیره‌سازی یک ترابایتی دسترسی خواهید داشت. هرگونه داده‌ای که در ارتباط با حساب ایمیل باشد در Google Drive مورد محاسبه قرار می‌گیرد، اما هر آن چیزی که در Google Docs، Sheets یا Slides ذخیره می‌کنید ارتباطی به این فضای ذخیره‌سازی 15 گیگابایتی نخواهد داشت. تصاویر کوچک به‌طور رایگان در گوگل ذخیره می‌شوند، اما تصویری که ابعادی بزرگ‌تر از2048x2048  پیکسل دارند در محاسبه فضای ذخیره‌سازی مورد شمارش قرار می‌گیرند.

اطلاعات بیشتر در مورد Google Drive

11. HiDrive

فضای ارائه شده: 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان

 HiDrive 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اما برای دسترسی به صد گیگابایت فضای ذخیره‌سازی کافی است مبلغ 6.30 دلار در ماه و برای دسترسی به فضای ذخیره‌سازی 500 گیگابایت مبلغ 12.50 دلار را در ماه پرداخت کنید. HiDrive توسط شرکت فناوری آلمانیStarto AG  میزبانی می‌شود.

اطلاعات بیشتر دربارهHiDrive

12. Hive

فضای ارائه شده: فضای ذخیره‌سازی نامحدود

 یک فضای ذخیره‌سازی رایگان و بدون محدودیت! اما در مقابل باید تبلیغات را تحمل کنید. همچنین هیچ برنامه دسکتاپ یا موبایلی وجود نداشته و در نتیجه کاربران باید از سایت Hive استفاده کنند. همچنین اگر کاربر نیاز داشته باشد که فایل‌هایی را به‌اشتراک قرار دهد، می‌بایست مبلغی را برای به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها با کاربران دیگر Hive به‌پردازد. در ازای پرداخت هشت دلار در ماه امکان به‌اشتراک‌گذاری در اختیار کاربر قرار گرفته و همچنین تبلیغات نیز حذف می‌شوند.

اطلاعات بیشتر درباره Hive

13. IDrive

فضای ارائه شده: 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان

 اگر تصور می‌کنید، این میزان فضا برای شما کافی نیست، IDrive با استفاده از تکنیکی بدون آن‌که نیاز به پرداخت مبلغ بیشتری داشته باشید، فضای اضافه‌تری در اختیارتان قرار می‌دهد. کافی است IDrive را به دوستانتان معرفی کرده تا این حجم اضافی در اختیارتان قرار گیرد، در غیر این‌صورت می‌توانید 44 دلار در سال را برای دسترسی به فضای بیشتر پرداخت کنید. در اینجا همچنین یک سرویس تجاری اضافه نیز وجود دارد که کنترل‌های امنیتی بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد.

اطلاعات بیشتر درباره IDrive

14. Mega

فضای ارائه شده: 50 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان

مگا با اختصاص 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی رایگان یک گزینه وسوسه‌انگیز محسوب می‌شود. کاربران حتا با پرداخت نه دلار در ماه به 4 ترابایت فضای ذخیره‌سازی دسترسی خواهند داشت. نکته‌ای که در رابطه با این سرویس لازم است به آن اشاره کنیم به عدم ذخیره‌سازی گذرواژه کاربر در مگا باز می‌گردد. به‌طوری که این سرویس پیشنهاد می‌کند از مگا به‌عنوان دومین گزینه پشتیبان‌گیری از فایل‌هایتان استفاده کنید، به‌دلیل این‌که در صورت از دست دادن گذرواژه مگا هیچ‌گونه کمکی برای ریکاوری گذرواژه نمی‌تواند به‌ کاربر ارائه کند.

اطلاعات بیشتر درباره Mega

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟