Quality Of Service
 پهنای باند روتر خود را اولويت‌بندی کنید تا عملکرد شبکه بهبود یابد
استریم‎های HD که دائما بافر می‎شوند، تماس‎های ویدیویی که قطع و وصل می‎شوند و ایجاد وقفه در بازی از جمله مشکلاتی هستند که تحمل آن بسیار سخت است، به ویژه اگر هزینه زیادی برای اشتراک اینترنت پرداخت کرده باشید و مطمئن باشید كه سرویس اینترنت شما مشکلی با تامین سرعت مورد نیاز شما ندارد. پس مشکل از کجا است؟ به احتمال زیاد تقسیم نادرست پهنای باند شبکه شما عامل اصلی آن است.

1606683296_1_0.gif

یکی از اصلی‎ترین دلایل این مشکلات این است که پهنای باند شما در جای دیگری در حال استفاده است. شاید یکی از کاربران شبکه شما در حال دانلود یک فیلم باشد، یا شاید یک نرم افزار در حال به‎روزرسانی خودکار است. اگر این چنین است باید مطمئن شوید كه پهنای باند شما به جایی که بیشتر به آن نیاز است اختصاص داده می‎شود تا عملکرد شبکه شما بهبود پیدا کند. این مقاله به شما نشان می‎دهد که چگونه می‎توانید برای پهنای باند خود اولويت تعریف کنید.

Quality Of Service (QoS) چیست؟

QoS یا کیفیت خدمات قابلیتی در روترها است که شما می‎توانید برای اولويت بندی انواع خاصی از ترافیک در شبکه خود از آن استفاده کنید. شما معمولا می‎توانید اولويت بندی را بر اساس دستگاهی که استفاده می‎کنید، کاربردهای خاص یا نوع بخصوصی از ترافیک تعیین کنید. این به این معنا خواهد بود که وقتی شما از این نوع از ترافیک در یک شبکه شلوغ استفاده می‎کنید مشکلات مربوط به کمبود پهنای باند را کمتر احساس خواهید کرد. روش انجام کار به این صورت است که روتر نقل و انتقال داده روی شبکه شما را با استفاده از اطلاعات موجود در هدر بسته‎های داده یا فریم داده به انواع مختلفی از ترافیک دسته بندی می‎کند. به محض این که این داده شناسایی شد بسته‎های با اولویت بالاتر زوتر منتقل خواهند شد و آن دسته از بسته‎هایی که اولویت پایین‎تری دارند باید منتظر بمانند تا پهنای باند کافی فراهم شود.

آیا QoS  پهنای باند بیشتری را در اختیار من قرار خواهد داد؟

QoS  نمی‎تواند پهنای باند شبکه شما را افزایش دهند. این قابلیت تنها برای دستگاه یا نوع یا ترافیک خاصی اولویت قائل می‎شود. به این معنا که در یک شبکه متراکم دستگاه‎های با اولویت بالا از پهنای باند بیشتری نسبت به دستگاه‎های با اولویت پایین استفاده خواهند کرد. و در مجموع کل پهنای باند موجود در شبکه شما ثابت باقی خواهد ماند.

تنها راه برای بدست آوردن پهنای باند بیشتر روی یک شبکه خرید روتری است که امکان نقل و انتقال پهنای باند بیشتری را فراهم می‎‌کند. برای مثال یک روتر Wireless N از لحاظ نظری حداکثر پهنای باندی در حدود ۶۰۰ مگابیت در ثانیه و یک روتر سه بانده Wireless AC  از لحاظ نظری حداکثر ۵۰۰۰ و مگابیت در ثانیه را در اختیار شما قرار می‎دهد.

البته نباید فراموش کنید که برای به دست آوردن پهنای باند اینترنت بیشتر باید از طریق خدمات دهنده اینترنت خود سرویس بالاتری را خریداری کنید.

آیا من می‎توانم از QoS  در روتر خود استفاده کنم؟

QoS  قابلیتی است که در تمام روترها وجود ندارد. علاوه بر این میزان کنترلی که شما می‎توانید روی سرویس QoS  خود داشته باشید نیز به روتر شما بستگی دارد. بعضی از روترها نسبت به دیگر دستگاه‎ها امکان کنترل بیشتری را در اختیار شما قرار می‎دهند. معمولا بهترین روش برای این که ببینید آیا روتر شما از QoS  پشتیبانی می‎کنند مراجعه به وب‎سایت سازنده آن است. اما اگر قابلیت QoS  به طور پیش فرض در روتر شما قرار داده نشده باشد شما همچنان می‎توانید با استفاده از گزینه‌های دیگر تا مادامی‎ که روتر شما با آن سازگار باشد از این قابلیت استفاده کنید.

میان افزار منبع باز (DD-WRT, Tomato, OpenWRT)

نصب میان افزار منبع باز روی روتر یک روش ایده آل برای اضافه کردن قابلیت‎های بیشتر به روتر شما است که یکی از آنها شامل قابلیت‎های پیشرفته QoS است. حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که نصب هرگونه میان افزار روی روتر، میان افزار اصلی روتر شما را از بین خواهد برد و اگر این کار به درستی انجام نشود می‎تواند با خطراتی همراه باشد که از آن جمله می‎توان به از بین رفتن گارانتی، حذف تنظیمات اولیه و حتی و از کار افتادن خود روتر شود.

چگونه با استفاده از QoS پهنای باند را اولویت بندی کنیم (به وسیله DD-WRT)

انجام تنظیمات QoS  بر اساس نوع روتر و میان افزاری که اجرا می‎کند می‎تواند متفاوت باشد. در این راهنما ما تنظیمات را بر اساس معروفترین میان افزار منبع باز DD-WRT  انجام خواهیم داد.

سطوح اولویت بندی در DD-WRT

قبل از تغییر تنظیمات مهم است که با سطوح اولویت بندی DD-WRT  آشنا شوید:

  • Maximum: 60% – 100%
  • Premium: 25% – 100%
  • Express: 10% – 100%
  • Standard: 5% – 100%
  • Bulk: 1% – 100%

Maximum  بیشترین و Bulk  کمترین میزان اولویت را فراهم می‎کند. وقتی شما به یک دستگاه یا سرویس سطح اولویت Maximum  را اعطا می‎کنید حداقل ۶۰ درصد پهنای باند در شرایط پر تراکم در اختیار آن قرار خواهد گرفت.

 بسیار خوب، حالا که با مقدمات آشنا شدید به تنظیمات می‎پردازیم:

1- قبل از هر چیز شما باید به میان افزار روتر خود وارد شوید و بعد بخش مربوط به تنظیمات QoS  را پیدا کنید. برای انجام این کار تنها کافی است روی NAT/QoS  موجود در نوار بالای صفحه کلیک کنید و سپس QoS  را انتخاب کنید.

2- اولین کاری که باید انجام دهید فعال کردن QoS  است. این کار را با کلیک روی کادر enable در کنار Start QoS  انجام دهید.

3- سپس برای چند سرویس مختلف HTB  و یا برای تنظیمات پیش فرض HFSC  را انتخاب کنید. از بین این دو گزینه HTB  کنترل بیشتری را در اختیار شما قرار می‎دهد. ما نیز در ادامه از HTB  استفاده خواهیم کرد.

4- بعد از این شما با استفاده از تنظیمات Uplink  و Downlink  می‎توانید مشخص کنید که چه میزان از شبکه شما می‎تواند از QoS  استفاده کند. شما باید این مقدار را در حدود ۹۰ درصد از سرعت اینترنت خود تنظیم کنید.

سعی نکنید این میزان را هم اندازه یا بیشتر از سرعت واقعی خود انتخاب کنید. انتخاب یک رقم بیش از اندازه بالای QoS  میزان استفاده از آن را بی اثر کرده و انتخاب یک رقم بیش از اندازه پایین میزان استفاده از آن را بیش از اندازه افزایش می‎‌دهد. به همین دلیل است که ما به شما توصیه می‎کنیم قبل از تنظیم این اعداد با استفاده از Speed Test  سرعت اصلی اینترنت خود را به دست آورید.

حالا QoS  فعال شده است و شما برای فعالیت‎های مختلف به تنظیمات مختلف نیاز خواهید داشت.

بهینه سازی برای بازی

اگر می‎خواهید شبکه‌ خود را برای بازی بهینه سازی کنید تنها کافی است روی کادر کنار گزینه Optimize for Gaming  کلیک کنید تا میان افزار به طور خودکار این کار را برای شما انجام دهد.

 خدمات مورد نظر برای اولویت بندی را انتخاب کنید

1- کادر بعدی به شما اجازه می‎دهد اولویت بندی را برای خدماتی خاص انجام دهید. شما فهرستی از خدمات به همراه یک منوی کرکره‎ای در کنار آن را مشاهده خواهید کرد. بر اساس گزینه‎ای که شما از این منوی کرکره‎ای انتخاب می‎کنید میزان اولویت بندی ترافیک انتخاب خواهد شد.

2- برای نوع ترافیکی که شما می‎‌خواهید اولویت بندی کنید تنها کافی است از منوی کرکره‎ای Premium  را انتخاب کنید و باقی خدمات را در حالت استاندارد باقی بگذارید.

برای یک دستگاه خاص اولویت بندی تعریف کنید

شما می‎توانید با اضافه کردن یک دستگاه در بخش MAC Priority  برای دستگاه‎های خاص اولویت‌ بندی تعیین کنید. برای انجام این کار باید ابتدا آدرس MAC  دستگاه مورد نظر را پیدا کنید و آن را به این بخش اضافه کنید. سپس دو گزینه Max Kbits Up  و Max Kbits Down  در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

بعد از این که تمام این تنظیمات را انجام دادید اطمینان حاصل کنید که آن را ذخیره کرده باشید. سپس با استفاده از دکمه‎های موجود در پایین صفحه آنها را به شبکه خود ارسال کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟