کمک! روتر من به اینترنت متصل نمی‌شود
هرچه وابستگی ما به اینترنت افزایش پیدا می‎کند، در اختیار داشتن یک اتصال اینترنتی پایدار نیز در زندگی ما از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. از ارسال ای‎میل‎های کاری تا تماشا کردن فیلم روی تلویزیون هوشمند و سر زدن به صفحات اجتماعی دوستان همه به یک اتصال اینترنت پایدار و همیشگی نیاز دارد. اما زمان‎هایی نیز وجود دارد که روتر شما بدون دلیل به اینترنت متصل نمی‎شود. برای رفع چنین مشکلی چه باید کرد؟

به واسطه درگیر بودن تعداد زیادی دستگاه و کابل در شبکه اینترنت خانگی شما، مشکل متصل نشدن شما به اینترنت به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت. این مشکلات می‎تواند به مودم، کامپیوتر، خدمات دهنده اینترنت و تمام کابل‎هایی که شما برای اتصال دستگاه‎های خود استفاده می‎کنید مربوط باشد.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که به روتر شما مربوط می‎شود، دلایلی که ممکن است باعث عدم اتصال روتر شما به اینترنت شود شامل این موارد است:

  • عدم اتصال صحیح کابل‎ها
  • میان افزار قدیمی‎ روتر
  • مشکلات سخت افزاری روتر
  • تداخلات در امواج بی‎سیم

برای شروع شما باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که مشکل عدم اتصال به اینترنت مربوط به روتر شما است، سپس باید راه حل رفع این مشکل را پیدا کنید.

چگونه اتصال به اینترنت را آزمایش کنیم

قبل از هر چیزی شما باید امتحان کنید که آیا به اینترنت دسترسی دارید یا خیر. این موضوع در مواردی بیشتر اهمیت دارد که شما به جای روتر یا اینترنت به مشکلات مربوط به دستگاه خود مشکوک هستید.

بهترین روش برای آزمایش اتصال به اینترنت پینگ گرفتن از آن است. برای انجام این کار:

1. اپلیکیشن خط فرمان را باز کنید (به بخش جستجوی منوی استارت رفته و عبارت cmd را تایپ کنید).

2. ping 8.8.8.8 را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید. 8.8.8.8 یک سرور شناخته شده در اینترنت و متعلق به گوگل است).

اگر شما بدون خطا پاسخ موفقیت آمیز را دریافت کردید مشخص می‎شود که به اینترنت متصل هستید. تصویر زیر نمونه‎ای از یک پاسخ موفقیت آمیز به پینگ را نشان می‎دهد:

اما اگر شما یکی از پیغام‎های Request timed out یا Destination Host Unreachable را دریافت کردید نشان دهنده آن است که برای اتصال به اینترنت با مشکل مواجه هستید.

تصویر زیر نمونه‎ای از یک پاسخ ناموفق به پینگ را نشان می‎دهد:

3. اگر شما پیغام Request timed out را دریافت کردید می‎توانید مطمئن باشید که مشکل از ارتباط بین کامپیوتر یا لپ‎تاپ و روتر شما ناشی می‎شود.

عبارت ipconfig را در پنجره خط فرمان تایپ کنید.

با فشار دادن کلید اینتر یک خروجی طولانی را دریافت خواهید کرد. به بخش آداپتوری که لپ‎تاپ شما از آن استفاده می‎کند بروید. در مثال ما از یک آداپتور بی‎سیم استفاده شده است.

آدرس آی‎پی مشخص شده در تصویر همان آدرس آی‎پی مربوط به روتر است که اغلب اوقات با عبارت Default Gateway مشخص می‎شود (مگر این که تنظیمات مربوط به شبکه شما پیچیده‎تر باشد).

حالا سعی کنید از این آدرس آی‎پی پینگ بگیرید. اگر نتیجه آن موفقیت آمیز بود نشان دهنده آن است که اتصال بین دستگاه و روتر شما بدون مشکل برقرار است. اگر نتیجه با پیغام خطا مواجه شد مشخص می‎شود که بین دستگاه و روتر شما مشکلی وجود دارد.

تصویر زیر نمونه‎ای از یک پاسخ موفقیت آمیز از پینگ روتر را نشان می‎دهد:

توجه داشته باشید که اگر آدرس Default Gateway شما با 169.x.x.x شروع می‎شود این به این معنا است که یک مشکل DHCP  وجود دارد و شما می‎توانید مطمئن شوید که تمام مشکل مربوط به روتر است.

توجه داشته باشید که ادامه این مقاله مربوط به عیب یابی اتصال به اینترنت است و به مشکلات اتصال بین دستگاه و روتر مربوط نمی‎‌شود.

رفع مشکل اتصال به اینترنت

برای رفع مشکل اتصال به اینترنت شما باید دقیقا بدانید که مشکل از کجا ناشی می‎شود. روش‎های زیادی برای فهمیدن این که چرا روتر شما به اینترنت متصل نمی‎شود وجود دارد، اما اولین کار این است که اطمینان حاصل کنید مشکل مربوط به روتر است و به سایر عوامل شبکه مربوط نمی‎‌شود.

روتر خود را آزمایش کنید

برای آزمایش روتر ابتدا کامپیوتر یا لپ‎تاپ خود را مستقیما از طریق یک کابل اترنت به مودم (در صورتی که از مودم و روتر جداگانه استفاده می‎کنید) متصل کنید. اگر بعد از این کار متوجه شدید که اینترنت به خوبی کار می‎کند مشخص می‎شود که روتر باعث مشکلات شبکه شما است.

یک مشکل دیگر در این بین می‎تواند مربوط به آداپتور شبکه بی‎سیم کامپیوتر یا لپ‎تاپ شما باشد. برای تایید این موضوع سعی کنید توسط یک دستگاه دیگر به شبکه بی‌سیم خود متصل شوید. اگر برای اتصال به اینترنت با دستگاه‎های دیگر با مشکلی مواجه نبودید احتمالا باید به سراغ تعویض آداپتور شبکه خود بروید.

اگر بعد از اتصال مستقیم کامپیوتر خود از طریق کابل اترنت به مودم متوجه شدید که اینترنت همچنان کار نمی‎کند ممکن است مشکل مربوط به مودم یا اتصال ناموفق به خدمات دهنده اینترنت شما باشد.

بعد از این که صد درصد مطمئن شدید مشکل مربوط به روتر شما است برای عیب یابی آن مراحل زیر را دنبال کنید.

روتر را ریبوت کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که روتر خود را ریبوت کنید. ممکن است تعجب آور به نظر برسد اما بسیاری از مشکلات مربوط به دستگاه روتر با یک بار خاموش و روشن کردن آن برطرف می‎شود.

کابل‌ها را بررسی کنید

یکی دیگر از راه‌های ساده و در عین حال مفید دیگر این است که کابل‎های متصل به روتر خود را بررسی کنید. به آسانی ممکن است کابل‎ها با یک ضربه از جای خود خارج شده یا صدمه ببینند. شما باید هر دو سر کابل‎ برق و کابل اترنت را بررسی کنید. اگر می‎توانید به شبکه متصل شوید اما به اینترنت دسترسی ندارید نیازی به بررسی کابل برق نیست.

روتر خود را به تنظیمات کارخانه‎ای برگردانید

اگر‎ ریبوت کردن روتر مشکل را برطرف نکرد شما باید یک مرحله جلوتر رفته و کاملا تنظیمات آن را به وضعیت کارخانه‎ای برگردانید.

توجه داشته باشید که این راهکار قطعا آخرین کاری است که شما باید انجام دهید، زیرا نصب مجدد نرم افزار روتر باعث می‎شود که روتر غیر قابل استفاده شود. همچنین اگر روتر شما توسط خدمات دهنده اینترنت تامین شده است به هیچ وجه نباید این کار را انجام دهید.

اغلب روترها از یک دکمه ریست استفاده می‎کنند که وقتی آن را برای چند ثانیه فشار می‎‌دهید روتر ریست می‎شود. بعد از ریست شدن روتر شما برای باز گرداندن تنظیمات خود یا باید آنها را مجددا به طور دستی وارد کنید و یا از فایل پشتیبان نرم افزاری استفاده کنید.

اگر این روش نیز مشکل شبکه شما را برطرف نکرد باید به سراغ یک میان افزار جدید بروید

 میان افزار روتر خود را به‎روزرسانی کنید

اگر هیچکدام از روش‎های بالا موثر نبود می‎توانید میان افزار روتر خود را به‎روزرسانی کنید. میان افزار چیزی شبیه به سیستم عامل مخصوص روتر شما است و وظیفه اداره پروتکول‎ها کنترل‎ها و امنیت مربوط به روتر شما را بر عهده دارد. به رابط تحت وب تنظیمات روتر خود وارد شوید و نسخه میان افزار آن را بررسی کنید سپس با مراجعه به وب سایت سازنده دستگاه آخرین نسخه از میان افزار موجود را مشاهده کنید. اگر این شماره این نسخه بالاتر از نسخه روتر شما بود آن را دریافت و نصب کنید. یک بار دیگر تاکید می‎‌کنیم که حتما باید این کار را با دقت انجام دهید، چرا که انجام نادرست آن می‎تواند باعث خرابی کامل روتر شما شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟