15 مرداد 1396
ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape
یکی از تکنولوژی های پرکاربرد ذخیره سازی اطلاعات در میان تجهیزات شبکه، تکنولوژی Tape است. اساسا این تکنولوژی از قدیمی ترین تکنولوژی های ذخیره سازی اطلاعات است اما این قدمت به معنای منسوخ شدن آن نیست. هم اکنون هم بسیاری از سازمان ها برای تهیه نسخ پشتیبان از اطلاعات شبکه خود و آرشیو آن ها به این تکنولوژی رجوع می کنند.

یکی از تکنولوژی های پرکاربرد ذخیره سازی اطلاعات در میان تجهیزات شبکه، تکنولوژی Tape است. اساساً این تکنولوژی از قدیمی ترین تکنولوژی های ذخیره سازی اطلاعات است اما این قدمت به معنای منسوخ شدن آن نیست، بطوریکه هم اکنون بسیاری از سازمان ها برای تهیه نسخ پشتیبان (بکاپ) از اطلاعات شبکه خود و آرشیو آن ها به این تکنولوژی رجوع می کنند. استوریج اچ پی در زمینه Tape از جمله پرفروش ترین استوریج های مناسب بکاپگیری و آرشیو اطلاعات است. اما استوریج کیونپ را هم می‌توانید برای بکاپ گیری از اطلاعاتتان استفاده کنید.
علت این انتخاب عمدتاً به دلایل زیر است:

  •  Tape ها فضای بیشتری را نسبت به سایر ادوات ذخیره سازی اطلاعات در اختیار قرار می دهند.
  •  در مقابل حجم زیاد ذخیره سازی، کم هزینه هستند.
  •  طول عمر Tape ها نسبت به سایر دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات بالاست.
  • این مدیا ها طول عمری بالاتری دارند و در مصرف برق نیز صرفه جویی می کنند.

چنانچه بخواهیم برای تهیه بکاپ به طور مثال از تکنولوژی دیگری مانند هاردهای SSA یا SATA یا SSD استفاده کنیم، هزینه ای که بابت هر ترابایت می پردازید چیزی حدود 6 الی 10 برابر نسبت به حالتی خواهد بود که تکنولوژی Tape بکار برید.

Tape ها را می توان از جهات مختلفی دسته بندی کرد اما یک نمونه دسته بندی کلی از این سری دستگاهها به شرح زیر است:

1- Tape Library
2- Tape Auto Loader
3- Tape Drive
4- Tape Cartridge

در این مقاله سعی بر این است تا توضیح مختصری از هر کدام ارائه شود. شما می‌توانید از فروشگاه فالنیک دیدن کنید و از محصولات و استوریج های اچ پی خرید کنید.

Tape Cartridge

Tape Cartridge از یک نوار مغناطیسی شده بلند و باریک تشکیل شده که در اثر جریان مغناطیسی که در Tape Drive ایجاد می شود اطلاعات از/ بر روی آن خوانده یا نوشته می شود. در واقع Tape Cartridge ها همان نوارهای کاست یا ویدئو با ظرفیت بسیار بالاتر هستند. برخی مدل های آن Rewritable هستند و برخی نیز این قابلیت را ندارند. WORM Tape ها از تکنولوژی Write Once/Read Many استفاده می کند یعنی یکبار عمل نوشتن انجام می شود و در دفعات بعدی فقط عمل خواندن انجام می شود در واقع یک CD-R است و قابل تغییر یا Rewritable نیست.
Tape کارتریج ها نسل های مختلفی دارند و آخرین نسل آن ها LTO 7 است.

WORM Tape

در جدول زیر می توانید مقایسه ای اجمالی بین نسل های مختلف LTO داشته باشید.

معرفی RDX های HP

منظور از RDX همان Removable Disk Backup است که برای تهیه نسخه پشتیبان در سازمان های کوچک و یا شعبات طراحی شده است. این دستگاه را می توان با نرم افزار HP Data Protector مدیریت کرد و در حجم های مختلف از 500 گیگا بایت تا 3 ترابایت ارایه شده و سرعت انتقال اطلاعات نیز 360 گیگابیت بر ساعت است. شکل این دستگاه را در زیر می بینید.

HP RDX plus 1TB Bundle

Tape Drive

Tape Drive تقریباً چیزی شبیه به دستگاههای ویدئو قدیمی است که امروز در ابعاد کمی بزرگتر از یک DVD-CD/ROM-RW عرضه می شود.

این دستگاه را بر اساس نوع کانکتور آن، می توان مستقیم به سرور متصل کرد و در مواردی که حجم آرشیوی مورد نظر کم باشد، کارآمد است زیرا این دستگاه در آن واحد فقط یک Tape Cartridge را در خود جای داده و در هر لحظه می تواند یا اطلاعاتی را از Tapeبخواند یا بنویسد و انجام هر دوی این موارد به صورت همزمان امکان پذیر نیست.

Tape Auto Loader

دستگاه Tape Auto Loader از یک Tape Drive و یک روبات جهت جابجایی خودکار Tape Cartridge ها تشکیل شده است. فرض کنید شما در هر روز یک ترابایت بکاپ تهیه می کنید، در این صورت اگر از یک کارتریج LTO6 به صورت فشرده استفاده کنید به طور میانگین هر شش روز می بایست نسبت به تعویض آن اقدام نمایید و این یعنی اگر از یک Tape Drive استفاده کنید، هر هفته باید به صورتTape آن را جابجا کنید. اما دستگاه Tape Auto Loader این کار را به صورت خودکار انجام می دهد.
به طور مثال در یک دستگاه HP Autoloader 1/8 هشت کارتریج قرار می گیرد که با پر شدن هر Tape، دستگاه به صورت خودکار Tapeدیگری را جایگزین می کند.
این دستگاه به دلیل داشتن یک Tape Drive در هر لحظه تنها می تواند یکی از دو عمل خواندن و نوشتن را انجام دهد.

Tape Library

همانطور که از نام این دستگاه بر می آید، Tape Library با نام های Tape Silo،Tape Robot و Tape Jukebox نیز شناخته شده است. یک دستگاه ذخیره سازی مبتنی بر تکنولوژی Tape است که در آن چندین درایو و نوار مغناطیسی و بارکد خوان قرار می گیرد.
نحوه عملکرد دستگاه به این ترتیب است که بعد از قرار گیری نوارهای سازگار در آن (که در مشخصات فنی دستگاه ذکر می شود)، روبات های موجود در هر درایو بر اساس بارکد موجود روی هر نوار که ترتیب آن ها را مشخص می کند، نوارها را آماده ذخیره و خواندن اطلاعات کرده و جا به جا می کند.
به دلیل الگوریتم خاص خواندن ترتیبی که در نوارهای مغناطیسی وجود دارد و حجم زیاد اطلاعاتی که روی آن ها قرار می گیرد، فراخوانی یک بخش از اطلاعات می تواند بین چند ثانیه تا چند دقیقه زمان ببرد.
بر روی یک Tape Library به علت وجود بیش از یک Tape Drive، می توانید همزمان عملیات خواندن و نوشتن را بر روی Tape های مجزا صورت دهید.
در بین محصولات HP این دستگاهها با عنوان StoreEver معرفی شده اند که برخی از مدل های معروف آن ESL G3 ،MSL 4048 ،MSL 2024 و MSL 6480  است و برای مدیریت آن ها از نرم افزار HP Data Protector استفاده می شود.

نکته: از نحوه نامگذاری این دستگاهها تا حدودی می توان به مشخصات فنی آن پی برد.

معرفی دستگاه ESL

این دستگاه که از Libraryهای بکاپ گیری اطلاعات بوده و برای شبکه ها ی Enterprise طراحی شده است و می توان 12006 عدد Tape را درون آن قرار داد. ظرفیت این دستگاه تا 192 درایو است و حجم ذخیره سازی اطلاعات بر روی آن می تواند 180 پتا بایت باشد. حداقل تعداد Tape هایی که درون این دستگاه باید قرار داد 100 عدد است. بر روی این دستگاه 2 روبات قرار دارد و دارای پاور ساپلای های افزونه است که باعث می شود دستگاه همیشه در دسترس قرار داشته باشد. جدیدترین مدل این دستگاه از LTO 7 نیز پشتیبانی می کند. برای مدیریت این دستگاه از نرم افزارCommand View TL استفاده می شود. شکل این دستگاه در زیر نشان داده شده است.

دستگاه Tape Library، مدل ESL


 

شرکت فالنیک حامی بخش شبکه در شبکه

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

نظر شما چیست؟