دنیای دوربین
مشاهده جزییات ماه از بالکن خانه
شاید در نگاه نخست، تصور کنید که این تصویر یکی از عکس‌های گرفته شده توسط تجهیزات ناسا یا سازمان فضایی اروپا باشد. اما جالب است بدانید که این تصویر بسیار واضح از ماه از بالکن یک آپارتمان گرفته شده است.

 این تصویر نتیجه کار یک عکاس نجوم آماتور لهستانی است و با ترکیب 32 هزار عکس مجزا تهیه شده است. او برای تهیه این عکس فوق‌العاده از روش‌های پیش‌رفته عکس‌برداری و پردازش تصویر استفاده کرده است. وی برای این‌ کار از دوربین تک‌رنگ ZWO ASI174MM، تعدادی فیلتر، پایه Sky-Watcher HEQ5 و تلسکوپ Celestron C9.25 که معادل لنزی با مشخصات f/10 و 2350mm  است، استفاده کرده است.

در این تصویر که برشی از تصویر اصلی است، نواحی آبی دیده می‌شود.

تهیه 32 هزار عکس حدود 28 دقیقه زمان برده و حجم داده ثبت شده 73.5 گیگابایت بوده و ارزش مجموعه این تجهیزات به 3500 دلار رسیده است. بعد از گرفتن همه 32 هزار عکس، 5 تا 6 ساعت زمان صرف پردازش و ترکیب عکس‌ها و تهیه تصویر 14 مگاپیکسلی نهایی شده است. در این تصویر می‌توان به مواردی نظیر ترکیب شیمیایی سطح ماه پی‌برد. به‌عنوان مثال، در این عکس بخش‌هایی از سطح ماه به رنگ مایل به آبی دیده می‌شود که نشان‌دهنده وجود تیتانیوم در سطح ماه است. 

تجهیزات مورد استفاده و محل عکس‌برداری (بالکن آپارتمان عکاس) چند ساعت پیش از گرفتن عکس‌ها. ارزش این تجهیزات 3500 دلار بوده است. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟