الگوریتم فشرده‌ساز Guetzli
الگوریتم جدید گوگل تا 35 درصد فایل‌های Jpeg را فشرده می‌کند
الگوریتم فشرده‌ساز Guetzli قادر است به میزان قابل توجهی فایل‌های تصویری Jpeg را فشرده سازد. این الگوریتم جدید به ویژه در ارتباط با تصاویری که قرار است روی وب آپلود شوند مفید خواهد بود.

1606683296_1_0.gif

به دلایل کاملا روشنی، گوگل از کم شدن مدت زمان بارگذاری صفحات وب و سرویس‌ها پشتیبانی می‌کند. یکی از راه‌کارهایی که باعث تسریع در روند بارگذاری سریع صفحات می‌شود کم کردن حجم فایل‌هایی است که امروزه روی اینترنت قرار دارند. در سال 2014 میلادی فرمت WebP پیشنهاد شد. فرمتی که قادر بود به میزان 10 درصد اندازه فایل‌های تصویر را کاهش دهد. اما جدیدترین الگوریتمی که در این زمینه از سوی گوگل آماده شده است Guetzli نام دارد. یک الگوریتم متن باز که قادر به کدگذاری فایل‌های تصویری Jpeg بوده و می‌تواند به میزان 35 درصد فایل‌هایی که بر مبنای این الگوریتم تولید می‌شوند را کوچک‌تر کند.

گوگل در وبلاگ این شرکت به این موضوع اشاره کرده است که این متد کاهنده رویکردی شبیه به الگوریتم Zopfli دارد که می‌تواند اندازه فایل‌هایی با فرمت فایلی PNG و gzip را کم کند، بدون آن‌که فرمت جدیدی را تولید کند. البته لازم به توضیح است فشرده‌سازی تصویری مبتنی بر RNN شبیه به WebP  از رویکرد متفاوتی استفاده می‌کند. در این رویکرد نه تنها از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای کم کردن اندازه فایل‌ها استفاده می‌شود، بلکه هر دو طرف کاربر و اکوسیستم پیاده‌سازی کننده این فرمت نیز برای آن‌که بتوانند تصاویر را به شکل درستی مشاهده کرده باید یکسری تغییرات را به وجود آورند.

مطلب پیشنهادی

جی‌میل روی اندروید به شما اجازه درخواست و ارسال پول می‌دهد

اگر به دنبال آن هستید تا کمی اطلاعات تخصصی در مورد الگوریتم طراحی شده از سوی گوگل به دست آورید، باید به شما بگوییم Guetzli که به زبان آلمانی نام یک شیرینی است، از فازهای کمتری در زمینه فشرده‌سازی استفاده می‌کند. این الگوریتم بر کیفیت بصری تصاویر و نقاط برجسته و مهم عکس برای کم کردن اندازه فایل‌ها متمرکز است. به طوری که Guetzli بر مبنای مدل ویژه روان-بصری (psychovisual) (بله درست متوجه شده‌اید) عکس کار کرده و سعی می‌کند درک درستی از بازه تقریبی توزیع رنگ‌ها به دست آورده و از بخش‌هایی که اطلاعات کم اهمیت‌تری دارند صرف‌نظر کرده و بر جزییات دقیق‌تری که دست‌یافتنی‌تر هستند متمرکز شود. همین موضوع باعث می‌شود تا الگوریتم فوق همانند نمونه‌های دیگری شبیه به libjpeg به زمان و توان پردازشی بیشتری برای فشرده‌سازی تصاویر نیاز داشته باشد.

گوگل می‌گوید: «در حالی که مدت زمان پردازش افزایش می‌کند اما اطمینان داریم که مردم در زمان ارزیابی این الگوریتم نظر مساعدی خواهند داشت.» اگر به تصویر زیر دقت کنید مشاهده می‌کنید که عکس فشرده نشده در سمت چپ قرار دارد. عکس فشرده شده با الگوریتم libjpeg در وسط قرار گرفته است و عکس فشرده شده با الگوریتم Guetzli در سمت راست تصویر قرار گرفته است.

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با این الگوریتم به آدرس google/guetzli مراجعه کنید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟