رابط مغز و کامپیوتر
امکان تشخیص یک صدا در میان صداهای مختلف به واقعیت تبدیل شد
بدون شک بارها این مشکل برای شما پیش آماده است که در یک محیط شلوغ قرار گرفته‌اید و صدا‌های مختلف مانع از آن شده‌اند تا به صدای خاصی گوش فرا دهید. اما خبر خوشی برای شما داریم. دانشمندان موفق به ابداع راهکاری بر پایه فناوری رابط مغز و کامپیوتر شده‌اند که به مردم اجازه می‌دهد در آینده نزدیک و در یک محیط شلوغ به یک صدای خاص گوش فرا دهند.

گروهی از پژوهشگران به سرپرسی کارلوس سیلیوا از دانشکده فیزیک واقع در دانشگاه اولدنبورگ در حال کار روی رابط مغز و کامپیوتری هستند که به مردم این توانایی را خواهد داد تا در یک اتاق شلوغ به راحتی به صدای یک فرد خاص گوش فرا دهند. این رابط فوق همچنین قادر است به افرادی که مشکل شنوایی دارند کمک فراوانی کند. این فناوری به اندازه‌ای پیشرفته است که قادر است یک مدیریت قدرتمند بر صداهای موجود در یک محیط بسته را در اختیار یک فرد قرار دهد. تا به امروز بخش قابل توجهی از تحقیقات مرتبط با رابط مغز و کامپیوتر در ارتباط با محرک‌های بصری بودند، اما محرک‌های شنوایی مستقر در قشر شنوایی مغز پتانسیل زیادی دارند تا زندگی افراد را دستخوش تغییرات سازند. به طوری که افرادی که در دیدن مشکل دارند یا به طور کامل فلج هستند با اتکا بر رابط مغز و کامپیوتر قادر هستند از جایگزین قدرتمندی در این زمینه استفاده کنند.

این گروه از پژوهشگران رابط فوق را روی تعدادی از داوطلبان مورد آزمایش قرار دادند. در این آزمایش داوطلبان به دو صدای ضبط شده (یکی مرد، یکی زن) گوش فرا دادند. این صداهای ضبط شده به طور مکرر هجاهای زبان را تکرار می‌کردند. در ادامه از داوطلبان خواسته شد تنها به یکی از صداها توجه کنند. در مدت زمان آزمایش فعالیت‌های مغزی و داده‌هایی EEG مربوط به داوطلبان ضبط شد. در جلسات بعدی سامانه مورد آزمایش قرار گرفت تا میزان دقت این رابط مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود داوطلبان به کدامیک از صداها بیشتر توجه کرده‌اند. در ابتدا سامانه فوق با دقت 60 درصد و در مدت زمان 20 ثانیه اطلاعات را طبقه‌بندی کرد که برای به کارگیری عملی آن چنان که باید دقیق نبود. در مرحله بعد با طولانی شدن زمان تحلیل به میزان 2 دقیقه این گروه موفق شدند میزان دقت این سامانه را 80 درصد بهبود بخشند. در حالی که نتایج اولیه به دست آمده امیدبخش بوده‌ است اما پژوهشگران اعلام کرده‌اند در آغاز راه قرار دارند. آن‌ها در مقاله خود یادآور شده‌اند این آزمایش برای اولین بار ثابت کرد که از داده‌های EEG می‌توان در ارتباط با بهبود وضعیت شنوایی استفاده کرد. این پژوهشگران به دنبال آن هستند تا فرآیند طبقه‌بندی اصوات در این فناوری را بهبود بخشند تا عملکرد آن دقیق‌تر شود. این گروه از پژوهشگران ماحصل دستاورد خود را در مجله Biomedical Physics and Engineering Express منتشر کرده‌اند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟