دنیای دوربین ۱۹۰
لنز مسطح
سال گذشته، گروهی از محققان هاروارد لنزی مسطح معرفی کردند که قادر بود به‌طور مؤثر نور مریی را متمرکز کند. این دستاورد چنان مهم بود که از دید مجله ساینس در میان برترین دستاوردهای سال 2016 جای گرفت.

 اما آن لنز در هر لحظه قادر بود فقط یک رنگ را متمرکز کند. حال این گروه موفق شده‌اند با برطرف کردن این محدودیت، نخستین لنز مسطحی را توسعه دهند که در محدوده پیوسته‌ای از طیف نور (آبی تا سبز) کار می‌کند. این طیف رنگ، کاربردهای جدیدی را در حوزه تصویربرداری، طیف‌نگاری و Sensing امکان‌پذیر خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی

لایت: دوربینی با چندین لنز
دنیای دوربین شماره 189

از جمله چالش‌ها در توسعه چنین لنز مسطحی، پراکندگی رنگی است. پدیده‌ای که در آن طول موج‌های مختلف نور در فواصل مختلفی از لنز متمرکز می‌شوند. در لنزهای رایج برای رفع این مشکل از چندین لنز کروی (خمیده) استفاده می‌شود و در نتیجه وزن، ضخامت و پیچیدگی این لنزها افزایش می‌یابد. لنز جدید قادر است به‌تنهایی این مورد را تصحیح کند. تصحیح پراکندگی رنگی تخصصی مهم در حوزه اپتیک است و در طراحی هر سامانه اپتیکی که با نورهایی از رنگ‌های مختلف سر و کار دارد ضروری است.

رضا خراسانی‌نژاد که در این تحقیق شرکت داشته است می‌گوید: «ما نوع جدیدی از لنزهای مسطح را ابداع کرده‌ایم که قابلیت پراکندگی رنگی معکوس دارد. چنین لنزی محدودیت‌های موجود در حوزه اپتیک را از میان برداشته و فرصت‌های جدیدی را در اختیار قرار می‌‌دهد.» لنز مسطح متشکل از آرایه‌ای از ستون‌های نانومتری است و در طراحی جدید، شکل و ابعاد و فواصل این ستون‌ها بهینه‌سازی شده‌ است.

شرح شکل: در لنز مسطح، آرایه‌ای از ستون‌های نانومتری به کار رفته است که در طراحی جدید، شکل و ابعاد و فواصل این ستون‌ها بهینه‌سازی شده‌اند.

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: