زیست‌کامپیوترها
کامپیوترهای مبتنی  بر DNA ساخته می‌شوند
ایده ساخت کامپیوترهای مبتنی بر DNA قدمتی نسبتا طولانی دارد. به طوری که نزدیک به یک دهه پیش ایده ساخت چنین کامپیوترهایی مطرح گردید. اکنون دانشمندان موفق شده‌اند این ایده را یک گام دیگر به واقعیت نزدیک‌تر کنند.

1606683296_1_0.gif

گروهی از دانشمندان دانشگاه منچستر به سرپرستی پروفسور رای دی کینگ موفق به ابداع راهکاری شدند که به آن‌ها اجازه داد یک دستگاه محاسباتی مبتنی بر DNA را به وجود آورند. اگر تصور می‌کنید عملکرد DNA تنها در ارتباط با تولید نسل و زندگی است بهتر است دیدگاه خود را تغییر دهید، به واسطه آن‌که این امکان وجود دارد تا از DNA به منظور انجام وظایف دیگر نیز استفاده کرد.

اگر چهار پروتئین DNA با یکدیگر ترکیب شوند به گلبول‌های سفید خون اجازه می‌دهند با عفونت‌ها مبارزه کرده یا باعث رشد مو شوند. اما به لحاظ تئوریDNA ها را می‌توان برای تجزیه و تحلیل انبوهی از داده‌های مرتبط با اوضاع جوی مورد استفاده قرار داد یا حتا برای کاربردهای حساس‌تر مورد استفاده قرار داد. کامپیوترهای امروزی از تعداد محدودی پردازنده برای انجام یکسری از عملیات استفاده می‌کنند. اما دستگاهی که از مولکول‌های DNA استفاده کند این پتانسیل را دارد تا قدرت محاسباتی خود را برای انجام محاسبات مختلف و همزمان افزایش دهد بدون آن‌که با هیچ‌گونه محدودیتی روبرو شود.

امروزه می‌توان از کامپیوترهای کوانتومی برای انجام محاسبات سنگین و پیچیده  استفاده کرد، اما این کامپیوترها هنوز در مراحل ابتدایی طراحی خود قرار دارند، همچنین برای آن‌که بتوان از آن‌ها برای مقاصد مختلف استفاده کرد باید آن‌ها را به شیوه خاصی پیکربندی کرد که همین موضوع محدودیت‌هایی را به وجود می‌آورد. اما کامپیوترهای مبتنی بر DNA در عمل محدودیت سامانه‌های محاسباتی امروزی را ندارند.

پروفسور کینگ در این ارتباط گفته است: «تصور کنید یک کامپیوتر در پیچ و خم جستجوی یک موضوع است و یک نقطه ابتدایی را انتخاب می‌کند. یک مسیر به سمت چپ و یک مسیر به سمت راست وجود دارد. کامپیوترهای الکترونیکی باید در فهرست خود ابتدا مسیر حرکت را انتخاب کنند. اما کامپیوتر جدید ما نیازی ندارد مسیری را انتخاب کند. کامپیوتر ما خودش را تکثیر می‌کند و هر دو مسیر را در یک زمان مورد جستجو قرار می‌دهد و به این شکل در سریع‌ترین زمان جواب را به دست می‌آورد.»

اگر مک‌بوک پرو از مولکول‌های DNA به جای سیلیکون استفاده کند، این به معنای آن‌ است که هزاران بار سریع‌تر و قدرتمندتر شده و از انرژی کمتری استفاده خواهد کرد. بدیهی است اپل در نظر ندارد در آینده نزدیک DNAها را در کامپیوتر خود مورد استفاده قرار دهد. اما دانشگاه منچستر به سرعت در حال پژوهش در این زمینه است. به گونه‌ای که دستگاه‌های کارآمدتری را در آینده تولید کند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟