کامپیوتر کوانتومی دو هزار کیوبیتی دی-ویوو
کامپیوتری که مشتری 15 میلیون دلاری دارد
D-wave یکبار دیگر موفق شد رکورد دستیابی به تعداد کیوبیت‌های مورد استفاده در کامپیوترهای کوانتومی را بکشند. اما این مرتبه دی-ویو توانسته است برای این کامپیوتر گران قیمت خود یک مشتری جالب توجه پیدا کند. این در حالی است که بعضی از دانشمندان هنوز هم درباره قابلیت‌ها و عملکرد ماشین طراحی شده از سوی D-Wave قانع نشده‌اند.

1606683296_1_0.gif

آخرین مرتبه‌ای که برای شما درباره شرکت کانادایی D-wave که در ارتباط با ساخت کامپیوترهای کوانتومی به فعالیت اشتغال دارد مطلبی نوشتیم، این شرکت در نظر داشت تعداد کیوبیت‌های ماشین کوانتومی خود را به رقم 1500 کیوبیت ارتقا دهد. اکنون این شرکت اعلام کرده است که یک گام رو به جلو برداشته است. این شرکت اعلام کرده است نمونه تجاری ساخته شده از سوی این شرکت یک کامپیوتر 2000 کیوبیتی است. این کامپیوتر 2000 کیوبیتی ارزشی معادل 15 میلیون دلار دارد. فراتر از آن این شرکت موفق شده است اولین مشتری را برای این کامپیوتر گران قیمت خود به دست آورد.

مطلب پیشنهادی

خرید از سوپرمارکت بدون صف بدون صندوق
روش جدید خرید از فروشگاه‌ها در آینده: دِرون، مانکن دیجیتال و خروج از فروشگاه بدون پرداخت

جالب‌تر آن‌که مشتری شرکت D-Wave یک شرکت فعال در حوزه امنیت به نام Temporal Defense Systems است. قرار است این کامپیوتر برای حل مشکلات پیچیده‌ای مورد استفاده قرار گیرد که در گذشته دستیابی به این راه‌حل‌ها ورای تصورات ممکن بود. D-wave در این ارتباط گفته است: «سامانه جدید 2000 کیوبیتی ما در زمینه اجرای الگوریتم‌های بسیار تخصصی عملکرد بسیار بالایی دارد. به طوری که عمکرد آن نسبت به کامپیوترهای سرور کلاسیک امروزی چیزی در حدود هزار تا ده هزار مرتبه بهتر است. جالب‌تر آن‌که در آزمایش‌های به عمل آمده این کامپیوتر موفق شد حتا برنامه‌های مرتبط با یادگیری ماشینی را به خوبی اجرا کند. همین موضوع ثابت می‌کند که چنین ماشین‌هایی کاملا کاربردی بوده و قادر هستند به نیازهای مشتریان پاسخ دهند.» دی-ویو گفته است، کامپیوتر کوانتومی جدید به خوبی و به شکل کارآمدی می‌تواند برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی را اجرا کند.  

سایت نیچر نوشته است: «کیوبیت‌های دی-ویوو نسبت به کامپیوترهای کوانتومی سنتی به شکل خیلی ساده‌تری ساخته می‌شوند. وضعیت کوانتومی آن‌ها شکننده‌تر از نمونه‌های مشابه بوده و دقت آن‌ها کمتر از نمونه‌های مشابه است. در نتیجه عملکرد این سامانه‌ها عمدتا در ارتباط با مشکلاتی که به منظور رسیدگی به آن‌ها طراحی شده‌اند مناسب هستند. دانشمندان اکنون بر این باور هستند که دستگاه‌های تولید شده از سوی D-wave به معنای واقعی کلمه از پدیده‌های کوانتومی به منظور انجام محاسبات استفاده می‌کنند. با این وجود دانشمندان هنوز متقاعد نشده‌اند آیا این کامپیوترها برای حل مشکلات دنیای واقعی این پتانسیل را دارند تا سریع‌تر از کامپیوترهای کلاسیک عمل کنند یا خیر.»

 D-wave در ارتباط با فعالیت‌های آتی خود گفته است: «مقیاس کاری ما در محدوده 2000 کیوبیت متوقف نخواهد شد. برای این منظور ما تعداد کیوبیت‌ها را بیشتر خواهیم کرد و همچنین ارتباط میان کیوبیت‌ها را بهبود خواهیم بخشید. کم کردن صدا، کارآمدتر کردن و استفاده راحت‌تر از نرم‌افزارها از جمله فاکتورهای مهمی هستند که در ساخت کامپیوتر کوانتومی بعدی مورد توجه قرار خواهند گرفت.» جرمی هیلتون مدیر ارشد این فناوری در شرکت دی-ویی می‌گوید: «دستگاه بعدی که از سوی این شرکت ساخته خواهد شد عملکردی دو برابر از کامپیوتر فعلی خواهد شد و به شکل ساده‌تری قابل استفاده خواهد بود. ما به دنبال آن هستیم تا به فراتر از حد مجاز ده هزار کیوبیت دست پیدا کنیم.» 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟