سوپر لیزر 1000 واتی
پرتو لیزر با قدرت هزار وات ساخته شد
گروهی از پژوهشگران کشورهای انگلستان و چک اعلام کردند در یک همکاری مشترک پروژه توسعه و شلیک پرتورهای لیزری را با موفقیت تکمیل کرده‌اند. حداکثر قدرت این پرتورهای لیزری 1000 وات اعلام شده است.

این پژوهشگران نام لیزر فوق را Bivoj نام نهاده‌اند. Bivoj نام یکی از اسطورهای افسانه‌ای کشور چک است. مارتین دیووکی از فیزیک‌دانان مرکز تحقیقات HiLase کشور چک در این ارتباط گفته است: «لیزر فوق در نوع خودش ده برابر قدرتمندتر از نمونه‌هایی است که تا به امروز طراحی شده است.» لیزر Bivoj در مرکز تحقیقات HiLASE طراحی شده است و مرکز لیزر انگلستان در زمینه توسعه آن مشارکت داشته است.

البته لازم به توضیح است که لیزر Bivoj در عمل متفاوت از دو لیزر HPPL بزرگی است که امروزه در تگزاس آستین و اوزاکا ژاپن قرار دارد. لیزر Texas Petawatt Laser قدرت یک پتاواتی دارد و لیزر Fast Ignition Experiments نیز قدرت دو پتاواتی دارد. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید حداکثر قدرت دو لیزری که به آن‌ها اشاره گردید به مراتب بالاتر از لیزر Bivoj است. اما به همان نسبت شارژ مجدد آن‌ها یک فرآیند زمان‌بر است. در نتیجه تنها چند مرتبه در طول یک روز قادر به شلیک هستند. اما لیزر Bivoj که با هزینه 28 میلیون دلاری طراحی و ساخته شده است از میانگین انرژی خروجی بالاتری برخوردار هستند، به واسطه آن‌ها قدرت پروتو‌های آن پایین‌تر است. پژوهشگران این تیم ابزار امیدواری کرده‌اند که فرآیند تجاری‌سازی فناوری جدید به سرعت آغاز خواهد شد. به طوری که در نیمه دوم سال جاری میلادی می‌توان از این فناوری در زمینه‌های مهندسی همچون محکم کردن فلزات و در زمینه‌های صنعتی در حوزه‌هایی همچون ساخت تجهیزات نیمه‌رسانا از آن استفاده کرد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟