دنیای دوربین شماره 187
روشی جدید برای افزایش ابعاد عکس بدون افت کیفیت
گاهی اوقات لازم است حین ویرایش عکس، ابعاد آن را افزایش دهیم. این کار در حالت عادی کاهش کیفیت عکس را به همراه خواهد داشت. محققان گوگل برای برطرف کردن این مشکل، راهکاری با عنوان RAISR پیشنهاد کرده‌اند.

سامانه RAISR، سرنام Rapid and Accurate Image Super-Resolution که مبتنی بر یادگیری ماشینی است، بزرگ کردن تصویر بدون افت کیفیت تصویر را امکان‌پذیر می‌کند و به طور زنده روی دستگاه‌های همراه قابل اجرا است. افزایش ابعاد یک تصویر به طور نرم‌افزاری موضوع جدیدی نیست، اما همه روش‌های پیشین، باعث کاهش کیفیت عکس نهایی می‌شدند و علاوه بر این، کند و سنگین بودند. در مقابل، RAISR ضمن افزایش ابعاد تصویر، بر کیفیت آن نیز می‌افزاید و بنا بر ادعای گوگل، صدبار سریع‌تر از سامانه‌های رقیب است.

مطلب پیشنهادی

چرا گوگل اصلا جای خوبی برای کار کردن نیست؟
رویای کار در گوگل؛ بهشتی که واقعیت ندارد

الگوریتم سامانه RAISR طی فرایند آموزش، می‌آموزد که یک تصویر با کیفیت بالا باید چه خصوصیاتی داشته باشد. مجموعه‌ای از عکس‌ها، متشکل از عکس‌های کم‌کیفیت و نمونه باکیفیت متناظر با هر یک، به سامانه ارائه می‌شود و با این مثال‌ها می‌آموزد که کدام فیلتر را به یک عکس خاص اعمال کند تا آن عکس بدون افت وضوح و جزئیات به نسخه‌ای با کیفیت تبدیل شود. این الگوریتم با بررسی عواملی نظیر شدت روشنایی و رنگ، لبه قسمت‌های مختلف عکس را یافته و سپس کیفیت بخش‌های مختلف آن را با فیلترهای مناسب بهبود می‌دهد. این سامانه نوع فایل عکس و روش فشرده‌سازی آن را نیز بررسی کرده و از این اطلاعات به‌منظور حدس زدن ساختار اولیه عکس (پیش از فشرده‌سازی) استفاده می‌کند. به این ترتیب RAISR قادر به اصلاح برخی از ایراداتی خواهد بود که در فرمت‌های مختلف تصویری وجود دارد.

شرح عکس اصلی: تصویر بالا عکس اصلی و تصویر پایین، نتیجه اعمال RAISR


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال