دنیای دوربین شماره 186
پایش علائم حیاتی بیماران با دوربین
نظارت بر علائم حیاتی نظیر ضربان قلب یا نحوه تنفس، با اتصال مجموعه‌ای از حسگرها و الکترودها به بدن بیمار میسر می‌شود. این روش پایش، نه برای بیمار خوشایند است و نه برای گروه پزشکی. Oxehealth شرکتی که کار خود را از دانشگاه آکسفورد شروع کرده است و اکنون به طور مستقل فعالیت می‌کند، راهکاری برای رفع این مشکل دارد: استفاده از دوربین.

این شرکت، نرم‌افزاری ارائه کرده است که با استفاده از داده‌های یک دوربین ویدیویی معمولی، می‌تواند ضربان قلب را اندازه‌گیری و تنفس و اکسیژن خون را تخمین بزند. این نرم‌افزار، تغییرات بسیار جزئی پیکسل‌ها در فریم‌های یک ویدیو را تشخیص می‌دهد و بر اساس آن به وضعیت بیمار پی می‌برد. برای مثال، با تشخیص چگونگی بالا و پایین رفتن قفسه سینه بیمار، می‌تواند آهنگ تنفس وی را تشخیص دهد. بنا بر ادعای Oxehealth، این شرکت، نخستین شرکتی است که ابزار پایش علائم حیاتی بدون تماس با بدن بیمار را با کمک دوربین ویدیویی دیجیتال ارزان‌قیمت ارائه کرده است.

مطلب پیشنهادی

آخرین یادگاری شکارچی
دنیای دوربین شماره 186

در اتاق بیمار، دوربین و منبع نور مادون قرمز نصب شده و داده‌ها از طریق شبکه منتقل می‌شوند و نتایج روی نمایشگر در دسترس مسئولان قرار می‌گیرد. غیرعادی بودن علائم حیاتی، از طریق هشدارهای صوتی اعلام می‌شود. از سوی دیگر، سابقه این علائم نیز نگهداری می‌شود و پزشک هر زمان که نیاز داشت، به آن مراجعه می‌کند. 
به عقیده این محققان، با استفاده از روش پایش مبتنی بر دوربین، می‌توان وخامت حال یک بیمار را پیش از ظهور نشانه‌های آشکار، تشخیص داد. مزایای استفاده از دوربین برای پایش علائم حیاتی بیمار، منحصر به دوران بستری شدن وی در بیمارستان نیست، بلکه راهکار Oxehealth این امکان را فراهم می‌کند تا پس از ترخیص از بیمارستان نیز کار نظارت همچنان ادامه یابد. کافی است در خانه بیمار دوربینی نصب شود و داده‌ها از طریق کامپیوتر متصل به اینترنت برای گروه معالج فرستاده شود. بدین ترتیب، حتی این امکان وجود دارد که بیماران بسیار زودتر از معمول مرخص شوند و ادامه روند درمان آن‌ها در خانه دنبال شود. 

شرح عکس اصلی : مقایسه روش اندازه‌گیری مبتنی بر دوربین (نمودار قرمز) و روش معمول استفاده از حسگرها (نمودار مشکی)
سمت چپ: ضربان قلب
سمت راست: آهنگ تنفس بیمار


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: