با پول خرید یک خودرو؛ سفر به ماه را تجربه کنید!
تحقق سفر ارزان به مریخ با رویاپردازی‌های ایلان ماسک
اگر از طرفداران ایلان ماسک هستید و بیش از یک دهه است که اخبار پیرامون وی را دنبال می‌کنید حتما می‌دانید که این هفته یکی از خبرسازترین هفته‌های کاری او بوده است. اوایل هفته گذشته و در جریان برگزاری شصت و هفتمین کنفرانس فضانوردان در گوادالاخارای مکزیک؛ ایلان ماسک نقشه اصلی‌اش را برای همه رو کرد: در کمتر از ۱۰ سال کره مریخ را به مستعمره خود تبدیل خواهد کرد.

این کار از طریق شرکت فضایی خصوصی وی یعنی اسپیس‌ایکس انجام می‌شود. درست چند روز بعد از این خبر و در اواسط هفته کاری؛ وی به تمام کارمندان تسلا ایمیلی با این مضمون ارسال کرد: خودتان را درگیر کاهش میزان فروش خودروها نکنید.

مطلب پیشنهادی

میلیونرهای دنیای فناوری چه خودروهایی می‌رانند؟
انسان و علاقه زیاد به اتومبیل‌های لوکس

زندگی روی مریخ در برابر...

تفاوت بین این دو کاملا واضح و روشن است. شاید در طول تاریح حیات صنعتی آمریکا کسی نبوده که در یک دستش تجربه‌ای بی‌نظیر و هیجان‌انگیز را وعده دهد و در دست دیگرش یک روال خسته‌کننده و کسل کننده را. حتی هنری فورد افسانه‌ای هم هم‌زمان با ساخت مدل T در حال تلاش برای سفر به ماه نبود.

موفقیت بیش از اندازه

می‌توان گفت که ایلان ماسک به‌نوعی قربانی موفقیت شخصی‌اش شده است. از دهه 1930 هیچ‌گاه شاهد تأسیس و راه‌اندازی یک شرکت خودروسازی مهم و معتبر نبودیم. اما ایلان ماسک در کمتر از یک دهه نه‌تنها خودش را به‌عنوان یک سازنده بزرگ و مهم معرفی کرده که توانسته محصولی جدید را نوآوری کند؛ بلکه با برنامه‌های هوشمندانه‌اش موفق شده تا صنعت خودروهای الکتریکی را به سمت جلو سوق دهد. بیشت از یک قرن پیش بود که موتورهای الکتریکی در برابر موتورهایی که از سیستم احتراق داخلی استفاده می‌کردند شکست سختی را متحمل شدند.

از دهه 1960 میلادی به بعد صحبت‌های زیادی از سفر به کره ماه یا مریخ شده است. همیشه تصور این بوده که ناسا عهده‌دار این مسئولیت خطیر خواهد بود. اما ایلان ماسک با اسپیس‌ایکس می‌خواهد این ایده را دوباره‌سازی کند. شاید هنوز هم ناسا این کار را انجام دهد؛ اما آن‌ها از یک مشکل بزرگ رنج می‌برند. آن‌ها در حال حاضر از داشتتن یک رهبر و یک هدایت‌کننده که کاریزمای زیادی داشته باشد؛ محروم هستند و این می‌تواند ماتع بزرگی در رسیدن به این خواسته بزرگ و جاه‌طلبانه باشد.

از آن‌جایی که تسلا به‌سمت تبدیل شدن به خودروساز عمده بازار پیش می‌رود و در حال فاصله گرفتن از زمانی است که تنها اتومبیل‌های های‌تک؛ لوکس و گران قیمت تولید می‌کرد؛ ایلان ماسک باید با مسائل مختلفی دست‌وپنجه نرم کند. ساخت و فروش خودرو با عصر فضا تطابق چندانی ندارد؛ بلکه فقط شارژ کردن و حرکت کردن است. مدیریت چرخه تأمین است که قوانین را وضع می‌کند و فروش آن نیز بستگی به معامله‌های بین خریدار و واسطه‌ها دارد. 

تسلا هدف بزرگی در سر دارد؛ آن‌ها می‌خواهند واسطه‌ها را از این بین حذف کنند و محصولات‌شان را مستقیم به مشتریان و مصرف‌کنندگان برسانند. اما ماسک برای پیاده‌ کردن این روند بافری در اختیار ندارد. خود اوست که باید قانون وضع کند و در صورت بروز مشکل روی قیمت‌ها تجدیدنظر کند. 

اما وقتی صحبت از سفر به فضا می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌آید هزینه‌های بالای این سفر است ولی ایلان ماسک می‌خواهد سفر به فضا قیمتی برابر با خرید یک اتومبیل تسلا مدل S داشته باشد. در این بین باید به این مسئله توجه کرد که ابعاد این دو موضوع تفاوت‌های اساسی با هم دارند.

انتخاب سخت

شاید هیچ‌کس دوست ندارد که ایلان ماسک کارها و وظایف خود در شرکت تسلا را رها کند و تمام تمرکز و انرژی‌اش را متوجه اسپیس‌ایکس کند. بدون شک صنعت خودروسازی با کمبود استعداد در زمینه رهبری روبرو نیست. شاید در حال حاضر بهترین گزینه برای تسلا به‌منظور گذر از این مرحله و ورود به فاز بعدی استفاده از رهبری باشد که در این زمینه تجربیات بیشتری دارد.

خیلی بعید به‌نظر می‌رسد که خود ایلان ماسک تمایلی به اعلام بازنشستگی و کناره‌گیری از مدیرعاملی تسلا را داشته باشد. در واقع؛ به‌عقیده وی خودروهای الکتریکی و سفر به مریخ به یکدیگر مرتبط هستند؛ خودروهای الکتریکی کمک می‌کنند تا استفاده از سوخت‌های فسیلی را کنار بگذاریم و سفر به مریخ یک راه فرار پیش پای انسان‌ها می‌گذارد. 

اما نوبت اولویت‌ها باید رعایت شود؛ ماسک که خود یکی از اعضای دنیای سیلیکون ولی است؛ از داستان‌‌ها و اتفاقاتی که در مورد اپل و استیو جایز رخ داد درس گرفته است. او به‌خوبی این مسئله را درک کرده که شرکت‌هایی که رویاپردازان خود را کنار می‌گذارند و به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند ضربه بزرگی به مجموعه می‌زنند. اما به‌نظر می‌رسد که ایلان ماسک هنوز به درستی متوجه عمق بزرگی اهدافی که دارد نشده است.

استیو جابز سیاست‌های خاصی داشت. وی می‌خواست تعداد بیشتری کامپیوتر؛ پخش‌کننده موسیقی و تلفن بفروشد. محصولاتی که نوع طراحی آن‌ها حرف اول را می‌زند. اما او هیچ‌وقت حرفی درباره ترک این کره و رفتن به دنیایی که 34 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد؛ نزد. 

این ماسک مانند همه مردم دنیا مشکلات و منتقدان خودش را دارد. او هم مثل همه انسان‌ها اشتباه می‌کند پس مطمئنا بهترین رهبر در زمینه کسب‌وکار نیست. اما نمی‌توان این مسئله را کتمان کرد که شاید در طول حیات کسب‌وکار آمریکایی‌ها هیچ‌کس مثل او نبوده است. اگر می‌خواهید کسی را پیدا کنید که شبیه او باشد؛ باید به توماس ادیسون رجوع کرد.

این روزها تسلا یک شرکت خیلی مهم است. فضا جاذبه‌ای دارد که همه انسان‌ها را به طرف خودش می‌کشاند. ولی ماسک این معادله را به‌هم میزند. برنامه‌ای که برای سفر به مریخ دارد بی‌نظیر است. پس شاید زمان آن رسیده که وقت بیشتری را صرف اسپیس‌ایکس کند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟