دنیای موبایل شماره 184
چرا در تابستان سرعت اجرای نرم‌افزارهای موبایل کُند است؟
شرکت Apteligent در گزارشی مدعی شده است که در تابستان، سرعت اجرای نرم‌افزارهای موبایل، کاهشی پانزده درصدی دارد و رطوبت را عامل این کاهش می‌داند. با اینکه نمی‌توان همه تقصیرها را به گردن رطوبت هوای تابستان انداخت، اما این حدسی قابل تأمل است. رطوبت هوا و برف‌وباران نقش مهمی در تضعیف سیگنال‌های رادیویی دارند.

1606683296_1_0.gif

هنگامی‌که امواج رادیویی از میان هوایی مرطوب عبور می‌کند، مولکول‌های آب موجود در هوا بخشی از انرژی آن را جذب می‌کنند و بخش دیگری از امواج نیز پراکنده می‌شود که این باعث ضعیف شدن سیگنال یا از دست رفتن بسته‌های داده ارسالی خواهد شد. تأثیر منفی چنین پدیده‌ای در فرکانس‌های بیش از یک گیگاهرتز به طور چشمگیری افزایش می‌یابد؛ یعنی فرکانسی که خدمات LTE بر اساس آن ارائه می‌شود. 
هر چند رطوبت بر کیفیت تماس‌های تلفنی و تبادل داده تأثیر دارد، اما از آنجا که تماس‌های تلفنی در فرکانس‌های پایین‌تری نیز برقرار می‌شوند، در نتیجه تأثیر رطوبت بر تماس‌های تلفنی نسبتاً کمتر از تأثیری است که برای مثال بر مرور وب می‌گذارد. تحقیقاتی که در گذشته در این زمینه صورت گرفته است، بیشتر بر تأثیر باران روی کیفیت سیگنال‌های رادیویی متمرکز بوده، ولی به طور خاص بر تأثیر رطوبت کمتر توجه شده است. این شرکت بر ده‌ها هزار نرم‌افزار نظیر Netflix ،Groupon ،Hilton و PokemonGo نظارت دارد. 

مطلب پیشنهادی

چرا فیس‌بوک، آمازون، مایکروسافت، آی‌بی‌ام و گوگل با هم متحد شدند؟
بزرگان دنیای فناوری متحد شدند تا هوش مصنوعی قدرت غالب شود

ارائه‌دهندگان این نرم‌افزارها با قرار دادن کد ویژه‌ای در برنامه، به شرکت Apteligent اجازه دادند که کاربران را زیر نظر بگیرد، اینکه چه کار می‌کنند، چه میزان داده ردوبدل می‌کنند، آیا تأخیر را تجربه می‌کنند و اینکه دلیل این تأخیرها چه بوده است.
به‌منظور بررسی اینکه آیا رطوبت نقشی در سرعت کارایی نرم‌افزارهای موبایل دارد یا نه، این شرکت میانگین تأخیر نرم‌افزارهای موبایل در کل شبکه تلفن همراه آمریکا در تابستان 2015 را با زمستان مقایسه کرد و دریافت خدمات ارائه‌شده در تابستان، 15 درصد کندتر از زمستان بوده است. تأخیر 15درصد چیزی در حدود 60 میلی‌ثانیه است. 
اما توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها چه نظری دارند؟ پائولو میشلز از شرکت ArcTouch معتقد است که چنین یافته‌ای تغییر زیادی در روش این شرکت برای تولید نرم‌افزار ایجاد نخواهد کرد. آن‌ها در تولید نرم‌افزارهای موبایل بر تأثیر هوا بیش از سایر عوامل تمرکز نمی‌کنند و در حال حاضر به‌منظور جلوگیری از بروز تأخیر در شبکه‌هایی با کیفیت‌های مختلف، از استراتژی‌های معمول نظیر فشرده‌سازی تصاویر، پیش‌پردازش‌های ویدیویی و caching محتوا روی تلفن همراه استفاده می‌کنند. او می‌گوید: «قطعاً شبکه، نقش مهمی در کارایی کلی نرم‌افزار موبایل ایفا می‌کند؛ با این حال سازنده نرم‌افزار، به شبکه به عنوان موجودی اعتمادناپذیر و پیش‌بینی‌نشدنی نگاه می‌کند.»
اریک ریچاردسون، مهندس ارشد نرم‌افزار شرکت WillowTree و کسی که تجربه کار روی بیش از 35 نرم‌افزار اندرویدی را دارد، معتقد است که تأخیر 60 میلی‌ثانیه به اندازه چشم‌برهم‌زدنی است و توسعه‌دهندگان بیش از آنکه نگران وضعیت‌های عجیب‌وغریب آب‌وهوایی باشند، با مشکلات اساسی‌تری در خصوص ارتباطات ضعیف شبکه‌ای مواجه هستند. اما او به این موضوع هم اشاره می‌کند که گزارش Apteligent بدین معنی است که سازندگان نرم‌افزار بهتر است به آزمودن نرم‌افزارهای خود در آب‌وهوای مرطوب نیز توجه کنند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟